שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דיווחים בארה"ב: מקיין יכריז הלילה על סגנו
  ברק אובאמה ינעל הערב את הוועידה הדמוקרטית בנאום שיישא באצטדיון בדנבר. כלי התקשורת האמריקניים מדווחים כי יריבו הרפובליקני ג'ון מקיין מעוניין לגנוב את ההצגה. לכן הוא צפוי להכריז עוד הלילה על סגנו. המועמדים המובילים: מיט רומני, טים פולנטי, טום רידג' וגם הסנאטור היהודי ג'ו ליברמן

  המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, הסנאטור ג'ון מקיין, יכריז הערב (יום ה') על המועמד שיתמודד לצדו לתפקיד סגן הנשיא. כלי תקשורת רבים דיווחו כי מקיין מבקש למנוע את השינוי הצפוי בסקרים לטובת יריבו, הסנאטור ברק אובאמה, בעקבות הוועידה הדמוקרטית.

    

   

  העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח באתר האינטרנט שלו כי מקיין יכריז על המועמד הנבחר שלו עוד הערב וכי מחר הוא כבר יופיע לצדו בעצרת תומכים במדינת אוהיו. העיתון הלונדוני "טיימס" ואתר האינטרנט "פוליטיקו" דיווחו אף הם כי מקיין בחר את סגנו ומתכוון להודיע על כך הערב או מחר.


  רוצה לגנוב את ההצגה (צילום: AP)

    

  בכירים במפלגה הרפובליקנית הפעילו בימים האחרונים לחץ רב על מטה הבחירות של מקיין. הם דרשו ממנו לבחור במועמד שייצג את הערכים השמרניים של המפלגה ושיהיה בעל ניסיון עשיר בנושאי כלכלה וביטחון. ההערכה היא כי מקיין עשוי לבחור במועמד צעיר בשל גילו המתקדם (72). אם ייבחר, יהיה מקיין האדם הזקן ביותר שנבחר לכהונתו הראשונה כנשיא.

   

  תזמון ההודעה איננו מקרי. הופעתו של מקיין באוהיו אמורה לגנוב את ההצגה מנאומו של אובאמה בוועידה הדמוקרטית בדנבר שתינעל הלילה. מטה

  מקיין מתכוון לערוך כינוסים גדולים נוספים במדינות פנסילבניה ומיזורי, לקראת הוועידה הרפובליקנית שתפתח במינסוטה ביום שני.

   

  פרשנים מעריכים כי המועמד הבולט ביותר לסגן הנשיא הוא מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני, שפרש מהמירוץ לפני חצי שנה. הוא הודיע על תמיכתו במקיין כעבור שבוע, ומאז הוא חורש את ארה"ב בניסיון לגייס תמיכה למקיין. רומני כבר רמז כי יסכים להתמודד לסגן הנשיא, אך ההערכה היא הוא כבר נערך להתמודד בפריימריז ב-2012.

   

  רומני, איש עסקים מצליח בעברו, יוכל לכסות על אחת מחולשותיו של מקיין - הכלכלה. הפרשן הפוליטי הית' הול אמר כי "רומני יוכל בנוסף למלא תפקיד אסטרטגי בגיוס קולות במדינות מישיגן וניו המפשיר, וכן בקולורדו, בניו מקסיקו ובנבאדה".

   

  מארבעה יוצא אחד

  מועמד אפשרי נוסף הוא מושל פנסילבניה לשעבר, טום רידג'. מקיין עשוי לבחור בשל ניסיונו הביטחונו בתפקיד השר הראשון לביטחון פנים בממשלו של ג'ורג' בוש. עם זאת, היותו תומך בזכות להפלות עלולה לעורר עליו ביקורת קשה מצד הנוצרים השמרנים במפלגה הרפובליקנית.

   

  המועמד השלישי הוא המועדף על ידי השמרנים במפלגה. מושל מינסוטה, טים פולנטי מתנגד להפלות ונהנה מרקע אוונגליסטי עשיר. כמו כן, הוא הצעיר בין המועמדים האפשריים לתפקיד הסגן (47). עם זאת, חוסר הניסיון שלו עלול לפגוע בו בשל הניסיון העשיר של המועמד הדמוקרטי לסגן הנשיא, ג'ו ביידן.


  צעיר, אוונגליסט ומתנגד להפלות - המושל טים פולנטי (צילום: AP)

   

  החשש הגדול בקרב הרפובליקנים השמרנים הוא שמקיין ייבחר דווקא במועמד מחוץ למפלגה - ג'ו ליברמן. הסנאטור מקונטיקט כבר התמודד לתפקיד

  סגן הנשיא בשנת 2000 לצדו של אל גור. מאז הוא עזב את המפלגה הדמוקרטית, נבחר לסנאט כמועמד עצמאי ואף הכריז על תמיכתו במקיין. בחודש האחרון הוזכר שמו כמועמד אפשרי לסגן הנשיא.

   

  צירופו של ליברמן למסע הבחירות של מקיין עשוי להביא לו קולות צפים, במיוחד במדינות בהם יש קהילות יהודיות גדולות, כמו בפלורידה החשובה. אולם מועמדותו מעוררת התנגדות גדולה מצד השמרנים הרפובליקנים, בין היתר, בשל תמיכתו בהפלות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כבר החליט. מקיין
  צילום: AFP
  המועמד המוביל. רומני
  צילום: AP
  חביב השמרנים. פולנטי
  צילום: AP
  צילום: איי פי
  ניסיון ביטחוני. רידג'
  צילום: איי פי
  צילום: AP
  אס בשרוול. ליברמן
  צילום: AP
  מומלצים