שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מודיעין: גן הילדים פונה בגלל קרינה חריגה

בעקבות חשיפת ynet, גן ילדים במודיעין שבתחומו נמדדו רמות קרינה גבוהות מהתקן המומלץ, לא ייפתח בתחילת שנת הלימודים והילדים יילמדו במבנה אחר. אלא שקרינה חריגה נמדדה גם בגן הסמוך - והוא אמור להיפתח כמתוכנן

גן "לוטם" במודיעין לא ייפתח בשבוע הבא - ואולי טוב שכך. הילדים שאמורים היו ללכת לגן יועברו למבנה חלופי, שכן בגן "לוטם" נמדדה קרינה אלקטרומגנטית גבוהה מהתקן המומלץ. בעקבות חשיפת ynet אודות חריגות הקרינה בחצר הגן, נעתרה עיריית מודיעין, הזמינה בדיקה מקיפה של הקרינה בגן וכנודעו תוצאותיה - הודיעה להורים שילדיהם ילמדו במקום אחר.

 

הפרשה החלה כבר בשנת 2006, אז ביצע המשרד להגנת הסביבה בדיקות קרינה במקום, שאיתרו ארבעה מוקדים של חריגה מהתקן. הקרינה מקורה בחדר שנאים של חברת החשמל שנמצא בסמוך למבנה, ובאחד המוקדים אף נרשמה חריגה בשיעור הגבוה פי 4 מההמלצות. 

 

בעירייה מצאו אז פיתרון יצירתי למצב: במרכז הגן הוצבה גדר שחוצה את החצר לשני אזורים. באזור אחד, הנושק למבנה, הותר לילדים לבלות; לאזור התחוּם נאסרה עליהם הכניסה.

 

בשל היעדר תקנות מחייבות לקרינה בישראל, נסמך המשרד להגנת הסביבה על המלצות הארגון הבינ"ל לחקר הסרטן (IARC), ולפיהן קרינה ממושכת של יותר מ-2 מיליגאוס מוגדרת כ"גורם אפשרי לסרטן". תוצאות הבדיקה עוררו לפיכך את דאגתם של ההורים, והם דרשו מהעירייה לאשר בדיקה נוספת, מקיפה יותר, שתכלול לא רק את החצר אלא גם את מבנה הגן עצמו. לאחר פירסום הכתבה ב-ynet והמשך הלחץ של ההורים, נעתרה העירייה לבקשה והזמינה בדיקה נוספת.

 

התוצאות אישרו את חששם של ההורים: במוקד אחד בגן נמדדה קרינה של 9.8 מיליגאוס - גבוה כמעט פי חמישה מהשיעור המומלץ על-ידי הארגון הבינלאומי לחקר הסרטן, שעומד על 2 מיליגאוס. בשני מוקדים נוספים נמדדה קרינה של למעלה מ-9 מיליגאוס, ובחצר הגן אותר מוקד אחד שבו עמדה הקרינה על 16.5 מיליגאוס.

 

תוצאות הבדיקה, שבוצעה ב-3 באוגוסט, הועברו לידיעת ההורים רק לפני ימים אחדים. על פי התוצאות, מקור הקרינה הוא חדר השנאים וכן כבל תת-קרקעי העובר בחצר הגן.

 

נוכח תוצאותיה המדאיגות של הבדיקה, הוחלט בעירייה לפנות את ילדי הגן למבנה חלופי שנמצא בהמשך הרחוב. אולם בכך לא תמה הפרשה. בצמוד לגן לוטם פועל גן ילדים נוסף בשם גן לבנה. מדידות הקרינה האחרונות שבוצעו כללו גם את המבנה של גן לבנה וגם שם, מתברר, המצב אינו טוב בהרבה.

 

באחד המוקדים בגן לבנה רשמו מכשירי המדידה קרינה של 8 מיליגאוס - פי ארבע מההמלצות. אלא שלמרות הממצאים, לפי שעה לא ידוע על תוכניות להעביר גם את ילדי גן לבנה למבנה אחר.   

 

"בתור 'אזרח קטן' חשבנו שאפשר לסמוך על העירייה ומשרד החינוך, אבל אנחנו רואים ששני הגופים הללו התחבאו מאחוריי סטטיסטיקה ולא חושבים על טובת הילדים", מתקומם אחד מהורי הילדים בגן לוטם וממובילי המאבק. הוא מציין כי אמנם עבורו המאבק תם, אולם התנהלותם של אנשי העירייה בנושא מעוררת שאלות קשות, וכי בכוונתו לפנות למשרד מבקר המדינה בנושא. "השאלה שנשארת עכשיו היא בנוגע לגן השני. הם לא פונו ואני תוהה האם מישהו טרח לספר להורים?".

 

מעיריית מודיעין נמסר כי ממצאי הבדיקות בגן לבנה לא הצביעו על חריגות ולכן ילדי גן זה לא יועברו למבנה חלופי. באשר לגן לוטם נמסר כי במבנה הגן בוצעו פעולות שונות ונכון לעכשיו אין במקום חריגת קרינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד גריינר
חדר השנאים. גן אחד פונה. והאחר?
צילום: אוהד גריינר
מומלצים