שתף קטע נבחר

דוגמנית, כתבת ומושלת אהודה: סגניתו של מקיין

היא היתה סגנית מלכת יופי ועבדה ככתבת ספורט בטלוויזיה. כיום, בגיל 44 ועם מעט מאוד ניסיון בתפקידה כמושלת אלסקה, נבחרה שרה פיילין להתמודד לסגנית הנשיא של ארה"ב. השמרנים יאהבו אותה בגלל התנגדותה להפלות ותומכי קלינטון יישמחו לראות אשה במירוץ, אבל האם היא תוכל לשמש כנשיאה אם תידרש לכך?

לקראת ההופעה של ג'ון מקיין בעיר דייטון באוהיו להצגת המועמד שלו לסגן נשיא ארה"ב, עקבו כתבים אחרי נחיתות המטוסים בנמל התעופה העירוני. רשת CNN גילתה לפנות בוקר כי מטוס פרטי הגיע מאנקורג' שבאלסקה, לדייטון אוהיו, עם נוסע אחד - המושלת של מדינת אלסקה שרה פיילין. זה היה הרמז הראשון.

 

 

אחרי שנודע במשך הבוקר שכל השמות שהוזכרו כמועמדים, נשמטו מהרשימה או לא הגיעו לדייטון, החלו הפרשנים הפוליטיים לשאול מי היא

שרה פיילין - שתהיה האשה השנייה בהיסטוריה האמריקנית שתרוץ כמועמדת מפלגה גדולה לסגנית הנשיא, אחרי התקדים של ג'רלדין פרארו הדמוקרטית?

 

פרארו הייתה סגניתו של וולטר מנדיל הדמוקרטי, שהפסיד בבחירות ב-1984 לרונלד רייגן. שרה פאלין היתה באותה שנה בת 20, התמודדה על תואר מלכת היופי של אלסקה והגיעה למקום השני.


רצים ביחד לבית הלבן - פיילין ומקיין (צילום: רויטרס)

 

ג'ון מקיין החליט להמר על אשה במאמץ למשוך חלק מהתומכות של הילארי קלינטון. הוא בחר באשה צעירה ואטרקטיבית, אבל האם הוא נכשל בהחלטה הראשונה החשובה ביותר שלו? האם מושלת אלמונית של מדינה שולית, עם ניסיון של שנתיים בלבד בתפקיד, תוכל להוות משקל נגד לסגן הדמוקרטי עתיר הניסיון ג'ו ביידן? ומה יקרה אם מקיין בן ה-72 ייאלץ לפרוש במהלך הקדנציה? איזה ניסיון יש לה להפוך לנשיאת ארה"ב?

 

לו היתה מתמודדת בישראל, היו תוהים אם פיילין מוכנה לענות לטלפון החשוב בשעה שלוש לפנות בוקר? לא בטוח בכלל. כילדה נהג אביה, מורה למדעים, להעיר אותה בשלוש לפנות בוקר כדי לצאת לצוד צבאים לפני שנשלחה לבית הספר, אך זהו הניסיון הקרבי היחידי שלה.

 

שרה פיילין בת ה-44 היא האשה הראשונה שנבחרה למשול במדינת אלסקה, והיא גם הצעירה שבהם. אולם באלסקה אוהבים את המושלת, שנוהגת ברכב שלג, צדה ודגה. לפני שנה הגיעה הפופולריות שלה לשיאים חדשים עם יותר מ-90 אחוזי תמיכה בקרב בוחריה. בחודש שעבר נערך סקר ו-80 אחוז מתושבי המדינה הצפונית הצהירו על תמיכתם במושלת שלהם.

 

ניסתה מריחואנה, לא אהבה את זה 

היא ניסתה הכל. על פי הודאתה, היא ניסתה גם לעשן מריחואנה ולא אהבה את זה. היא למדה דווקא עיתונות וסיימה תואר ראשון באוניברסיטת איידהו. לאחר מכן חזרה לאלסקה והחלה לעבוד ככתבת ספורט בתחנת טלוויזיה מקומית.  


מושלת אלסקה פיילין ושלוש מבנותיה (צילום ארכיון: AP)

 

פיילין נשואה לטוד, חברה עוד מימי בית הספר, ויש להם חמישה ילדים. את האחרון היא ילדה בחודש אפריל האחרון, והוא סובל מתסמונת דאון. המהלך

החשוב ביותר של שרה פיילין כמושלת, שעשוי לסייע לה בבחירות לצד מקיין, הוא החלטתה למנות חבר יועצים לבדוק את שינוי האקלים והתחממות אלסקה.

 

היא מתנגדת להפלות ולנישואים חד-מיניים, אבל מעידה על עצמה שיש לה חבר הומוסקסואל והיא רגישה לשוויון הזכויות של הקהילה. היא חתמה על חוק המעניק זכויות לבני זוג חד-מיניים ודאגה להעניק לבני זוג של עובדים מדינה הומוסקסואלים ולסביות את הזכויות של שארים. למרות זאת, השמרנים יאהבו את המינוי של אשה שהיא שמרנית בהתנגדותה להפלות ותמיכתה בשמרנות בנושאי חברה וכלכלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מושלת אהודה. פיילין
צילום: AP
יצרה תקדים. ג'רלדין פרארו
צילום: AP
היריבים: אובאמה וביידן
צילום: AP
מומלצים