שתף קטע נבחר

"המלחמה הסודית" של הקומנדו הבריטי בבגדד

"סאנדיי טלגרף" חושף כי יחידת העילית הבריטית "SAS" הייתה מעורבת בסדרה של מבצעים חשאיים בבגדד, נגד חמושי ארגון הטרור הסוני "אל-קאעידה בעיראק". קצין בריטי בכיר: "הורדנו יותר מ-3,500 טרוריסטים מרחובות בגדד"

בסדרה של מבצעים סמויים של יחידת העילית הבריטית, SAS, הורדו במהלך השנתיים האחרונות יותר מ-3,500 חמושים מרחובות בגדד - כך חשף הבוקר (יום א') העיתון הבריטי "סאנדיי טלגרף". רובם הגדול של החמושים נעצר, אך כמה מאות נהרגו.

 

המטרה העיקרית של הכוח הבריטי הייתה לבלום את גל פיגועי מכוניות התופת שגבו בשיאם 3,000 פגיעות בנפש לחודש, בשיא הפעילות הטרוריסטית בעיראק ב-2006. בעזרת מידע מודיעיני הצליח כוח הפעולה לחסל כמעט לחלוטין את רשת הטרור של אל-קאעידה בבירה ולצמצם את הפיגועים בבגדד מכ-150 בחודש ל-2 בלבד.

 

הפעילות של יחידת הקומנדו הבריטית הביאה ללכידת אלפי חמושים ומאות הרוגים, בעיקר מארגון "אל-קאעידה בעיראק". קצין בריטי בכיר אמר כי "הורדנו מעל 3,500 טרוריסטים מרחובות בגדד, אך המחיר היה גבוה". בתקופת הפעילות נהרגו שישה מחברי היחידה ומעל ל-30 נפצעו.

 

העיתון דיווח כי גורמים בריטים בכירים דחו את ההאשמות לפיהן קיימת מדיניות של הוצאות להורג ללא משפט בשטח. גורם בכיר אמר כי "אין מדיניות לירות-על-מנת-להרוג בעיראק, אבל ישנן רק מספר דרכים לעצור מחבל מתאבד". עוד הוסיף כי עו"ד בריטי נוכח במהלך תכנון הפעולות הצבאיות של היחידה וכי היא פועלת לפי חוקים בריטיים ולא אמריקניים.

 

יחידת העילית SAS היא יחידת הקומדו היוקרתית של בריטניה. במהלך הפעולות בעיראק, פעלה היחידה בשילוב עם "כוח דלטא", המקבילה האמריקנית שלה. היחידה החלה לפעול למיגור פיגועי התופת בתחילת שנת 2007, אותה תקופה שצבא ארה"ב תיגבר את כוחותיו במדינה בכ-30 אלף חיילים. התגבור האמריקני, אותו יזם הנשיא ג'ורג' בוש, תרמה לירידה החדה באלימות בעיראק.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסוק צבאי בשמי בגדד. ארכיון
צילום: AP
מומלצים