שתף קטע נבחר

מה עושות 1,500 כיפות על הרצפה?

תערוכה חדשה של האמן ערן שקין משאילה פריטי יודיאקה, ומעניקה להם משמעות חילונית-עכשווית. מי שיגיע לגלריה יוכל - בין היתר - לפגוש את "נוער הגבעות" ולצפות ב"משחק השבת"

כשאתם שומעים את צמד המילים "נוער הגבעות" מה עולה לכם בראש? ומה מזכירות לכם המילים "משחק השבת"? אחרי שתבקרו בתערוכה החדשה של האמן ערן שקין, אולי פרט לצעירים דתיים מיהודה ושומרון, ותוכנית טלוויזיה מיתולוגית ששודרה בערוץ 1, יעלו לכם עוד שתי אסוציאציות מעניינות.

 

בתערוכה החדשה משאיל שקין אובייקטים מוכרים מעולם ה"יודאיקה" ומעניק להם היבט חילוני-עכשווי. היצירות שנבחרו משלבות אלמנט ויזואלי מרשים, ובעל מסר: "משחק השבת" היא למעשה כדורגל המונח על הריצפה, נגיש לבעיטה, עשוי מכיפות לבנות, כאלו המשמשות בדרך כלל אנשים מסורתיים בבואם לבית הכנסת. "נוער הגבעות" היא ערימה של 1,500 כיפות סרוגות צבעוניות, התפורות זו לזו, היוצרות כעין תבליט קרקע של אזור הררי. 


נוער הגבעות. עכשיו היצירה (צילומים: יגאל פרדו)  

 

עוד תמצאו בתערוכה את היצירה "שבת סגורה" - זוג פמוטים שרותכו אחד לשני בדיוק במקום שבו שמים את הנרות, ובכך איבדו את הפונקציונאליות והוטענו במשמעות חדשה. וגם מנורה בעלת שבעה קנים בצבע כתום זוהר, עשויה מבד של מצנחים ובדי הצלה של סירות, ופסל קינטי של כיפות שחורות תלויות אחת מעל השנייה במרווח של שני סנטימטרים, היוצרות עמוד שחור בגובה אדם.


"משחק השבת"

 

"בתערוכה הנוכחית הילכתי על קו דק מאוד שיכול להיות לו פירוש כזה או אחר", אומר שקין. "תפקיד היצירות הוא להאיר

אספקטים חברתיים ופוליטיים. אף פעם לא הייתי פרובוקטור, מה שאותי מעניין זה הטריגר - אני מנסה לעורר דיון סביב מציאות יומיומית ישראלית דרך היצירה עצמה".

 

שקין נשוי למאיה קדישמן (כן, בתו של) ואב לשלושה. הוא החל את קריירת האמנות שלו בגיל 18 וכבר הציג בגלריות רבות בישראל ובעולם (בריטניה, ארצות הברית, גרמניה פריז ועוד). מאז ומתמיד עיקר העשייה האמנותית שלו נעה סביב ההוויה הארץ ישראלית, כשהפעם הוא בחר דווקא בפן היהודי של החיים כאן.

 

  • התערוכה מוצגת ב"גלריה 39" לאמנות עכשווית בתל אביב, בין התאריכים 13/09 ועד 18/10.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנורה זוהרת. מבד מצנחים
צילום: יגאל פרדו
עמוד, שכולו כיפות
צילום: יגאל פרדו
מומלצים