שתף קטע נבחר

מזוז: לממשלה יש סממנים של ממשלת מעבר

בתגובה לפניית חברי כנסת וחברי הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, הצהיר היועץ, כי למרות הודעת אולמרט על התפטרותו הצפויה - הממשלה אינה ממשלת מעבר. עם זאת, ציין מזוז, "מדובר במצב חריג וייחודי"

"הממשלה הנוכחית איננה ממשלת מעבר, אך עליה להיזהר בהפעלת סמכויותיה" - כך קבע היום (ד') היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז. הצהרתו של מזוז באה בתגובה לפניית "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל" ומספר חברי כנסת, אשר ביקשו ממנו לקבוע כי הודעתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט על כוונתו להתפטר לאחר בחירת יו"ר חדש למפלגתו הופכת את הממשלה לממשלת מעבר ואת התקופה לתקופת בחירות.

 

"הפורום המשפטי למען ארץ ישראל" וחברי הכנסת, בהם זבולון אורלב, יובל שטייניץ, לימור לבנת והח"כ לשעבר יהודה הראל, ביקשו ממזוז להצהיר על הממשלה הנוכחית כממשלת מעבר, כיוון שקביעה זו תוביל את היועץ המשפטי אף להנחות את הממשלה שלא לבצע כל פעולה מדינית או חוקתית ולא לבצע מינויים נוספים.

 

בפניית הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, אשר הועברה ליועץ המשפטי באמצעות עורך הדין יצחק בם, יום לאחר הודעתו של ראש הממשלה על התפטרותו הצפויה, נכתב "הודעתו של ראש הממשלה יצרה אווירת בחירות במערכת הפוליטית... החלפת ראש הממשלה כרוכה בהתפטרות הממשלה כולה והרכבתה של ממשלה חדשה, מה שעשוי לגרום שינויים קואליציוניים משמעותיים ואיוש מחדש של משרות רבות של שרים... על כן, אבקשך להנחות את ראש הממשלה להימנע מעשיית כל מעשה מדיני, חתימה על הסכם או מתן התחייבות שתכבול את ממשלות ישראל בעתיד".

 

בתשובתו כתב מזוז, כי אולמרט הודיע על פרישה צפויה לאחר בחירת יו"ר חדש למפלגתו, אך טרם התפטר. נסיבות אלה, הוא טוען, אינן נכללות בגדר המצבים שבהתקיימם יפתח הנשיא בהרכבת ממשלה חדשה. לכן, ציין היועץ המשפטי, הממשלה הנוכחית אינה ממשלת מעבר ואין מדובר, בשלב זה, בתקופת בחירות.

  

עם זאת, כתב מזוז "לאור הצהרתו של ראש הממשלה על כוונתו להתפטר לאחר בחירת יו"ר חדש למפלגת קדימה הממשלה הנוכחית צפויה להפוך בקרוב לממשלת מעבר. מצב חריג וייחודי זה מחייב כבר בשלב זה גישה זהירה בהפעלת סמכויות הממשלה והשרים בתקופה זו, שכן יש במצב זה סממנים משותפים מסוימים למצב של ממשלת מעבר".

  

מזוז אף הדגיש כי בעניין זה, המהווה סוגיה ציבורית, מסור תפקיד מרכזי לזירה הציבורית-פוליטית ולמערכת הפרלמנטרית המפקחת על הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזוז. קביעה נחרצת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים