שתף קטע נבחר

החינוך החרדי באלעד: 5 בנות נותרו בבית

הוריהן של הבנות עתרו לבית המשפט בעקבות סירובו של "בית יעקב" ביישוב לקבל את הבנות "בטענה כי הן ממוצא מזרחי". במשרד החינוך קובעים כי "לא נמצא כל טיעון לאי קבלת התלמידות", אבל המוסד החרדי מסרב לקלוט אותן

שנת הלימודים נפתחה שלשום, אבל יש מי שנאלצו להישאר בביתן ולא זכו לשמוע את המורה מברכת אותן בשלום כיתה א'. ביום חמישי האחרון הוגשה עתירה מנהלית לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב נגד מרכז החינוך העצמאי, מוסד בית-יעקב באלעד ומשרד החינוך.

 

העתירה הוגשה בעקבות סירובו של מוסד "בית יעקב" באלעד לקבל לשורותיו ילדה בת 6 בטענה כי אי קבלתה מונעת בשל מוצאה המזרחי. בנוסף לאותה ילדה שבשמה הוגשה עתירה, ישנן ארבע בנות נוספות שלא התקבלו ללימודים במוסד, וכמוה, הן נותרו כשהן מחכות בבית. לאור אי קבלתן ללימודים, הוגשו בשמן של חמשת הבנות בקשה לוועדת הערר של משרד החינוך לקבלן ללימודים. אולם, על אף שוועדת הערר דנה בעניינן ונקבע על ידה לא נמצא טעם לאי קבלתן ללימודים, טרם התקבל אישור מצד המוסד החרדי באשר לקבלתן ללימודים.

 

בהודעה הרשמית שהתקבלה מוועדת הערר של משרד החינוך נכתב: "לא נמצא כל טיעון או עילה לאי קבלת התלמידות לבית ספר בית יעקב שבאלעד, למעט העובדה שהחינוך העצמאי קבע שבשנת הלימודים תשס"ט לא יתקבלו תלמידות מגני הילדים של רשת הגנים של אגודת-ישראל". יצוין כי על אף עמדתו של משרד החינוך בעניין, המוסד החרדי נותר דבק בסירובו לקבל את הבנות לשורותיו.

 

"החלטה שערורייתית"

על החלטת המוסד "בית יעקב" באלעד שלא לקבל בנות הלומדות ברשת הגנים של אגודת-ישראל אומר עו"ד, שניאור צורף כי "מדובר בהחלטה שערורייתית". "לאור העובדה ש-95% מהתלמידות בגנים הן ממוצא מזרחי, נראה כי ההחלטה נועדה בעיקר למנוע קבלתן ללימודים בבית יעקב", טוען צורף. עוד הוא מוסיף כי "מדובר במקרה חמור לנוכח העובדה שהמוסד ממומן מכספי מדינה והתנהלות בית יעקב בעניין נעשית תוך דריסה של החלטות שהתקבלו על ידי רשויות החוק".

 

על אף בקשת עורכי דינה של הילדה להורות על מתן צו ביניים זמני ולקבלה באופן מיידי ללימודים, הורתה השופטת שרה גדות, אשר בפניה התקיים הדיון, על מתן תשובות מצד המשיבים תוך חמישה ימים. במסגרת תשובה מקדמית שהוגשה לבית המשפט דחה מוסד הלימודים בית-יעקב באלעד את טענות העותרים והודיע שמכל מקום, אין די מקום במוסד הלימודים לקלוט את הילדה ללימודים. ממשרד החינוך השיבו לבית המשפט כי אין להם התנגדות למתן צו ביניים לפיו תתקבל הילדה ללימודים באופן מיידי.

 

ממרכז החינוך העצמאי, אליו מסונף מוסד הלימודים בית-יעקב באלעד, טרם נמסרה תגובה בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השער נעול
צילום: דודי ועקנין
עו"ד צורף. "מקרה חמור"
מומלצים