שתף קטע נבחר

משרד החינוך לא חתם, הילדים החולים לא לומדים

משרד החינוך לא העביר כסף לעמותה השולחת מורים לבתי תלמידים חולים, ו-120 ילדים טרם החלו את שנת הלימודים. אב לילד שנפגע בתאונה: "הלימודים נתנו לו כוח להתגבר". משרד החינוך: הכסף יועבר בקרוב

אין סיוע לתלמידים החולים: 120 ילדים שאינם מסוגלים להגיע לבית הספר ונעזרים בשירותיה של עמותת תללי"ם, לא החלו ללמוד ב-1 בספטמבר, מכיוון שמשרד החינוך לא חתם על חוזה עם העמותה, המספקת תמיכה לימודית לתלמידים מרותקים.

 

בנוסף, חייב משרד החינוך כ-1.5 מיליון שקלים לעמותה, העוזרת ל-2,500 תלמידים בשנה - שנפגעו בפיגועים, תאונות ומחלות קשות. בחודש מאי נערך דיון בוועדת החינוך של הכנסת, בו התחייב משרד החינוך להעביר את הכסף, אולם בפועל העברת הכסף מתעכבת.

 

תללי"ם - תמיכה לימודית לתלמידים המרותקים למיטותיהם - הוא פרויקט שהוקם בשנת 1990 ביוזמת משרד החינוך, כדי להעניק תמיכה לימודית לתלמידים חולים המרותקים למיטותיהם לתקופות של שלושה שבועות ואף יותר. אותה תמיכה ניתנת חינם בבתי תלמידים בני 5-18 בכל רחבי הארץ.

 

משה רוטמן, אביו של רז בן 14, שנזקק לשירותי העמותה, סיפר: "עברנו תאונת דרכים שבה נהרגה בתי עדן ז"ל. פינו את הבן שלי במצב של מוות קליני. אחרי חודש הוא יצא מטיפול נמרץ, ומאז הוא יכול לבצע מספר תנועות בפלג גופו השמאלי. יצרנו קשר עם תללי"ם, ששיתפו פעולה עם בית הספר, ששלח בת שירות ורז סיים את השנה בהצטיינות. הוא היה במצב קשה והלימודים נתנו לו הרבה כוח להתגבר".

 

האב סיפר כי בזכות העזרה, חזר לבנו הרצון לחיים. רז עמוס בפעילויות שיקומיות, יש לו צרכים מורכבים. בזכות תללי"ם מגיעים אליו מורים בערב ולמרות שמפסיד מעל לחמישים אחוז מהלימודים הוא תלמיד מצטיין ואפילו החל לימודי מחוננים. ועכשיו רוצים להפסיק לנו הכל. רז לא רץ עם הרגליים הוא רץ עם הראש והם החזירו לו את הרצון לחיים ותמיכה מעבר לתמיכה לימודית. אם היום לוקחים לרז אותם הוא יכול להפסיק ללמוד לחלוטין, כי בלי התמיכה הוא לא יכול להמשיך. אי אפשר לתאר חיים בלעדיהם. יש חוק ילדים חולים והם עוברים על החוק".

 

"איך אפשר לפגוע בילדים?"

אם לתלמידה אחרת, הנעזרת בפרויקט, הוסיפה: "בתי לא היתה שנתיים בבית ספר. היא היתה שנה בבית חולים ושנה בבית והעמותה טיפלו בנו בכפפות של משי ועזרה לנו. הבת שלי נפגעה לפני שנתיים כתוצאה מניתוח ומאז היא נופלת ולא מתפקדת. איך אפשר לפגוע בילדים האלה? זה אומר שהיא לא תלמד. כמה שיעורים פרטיים אפשר".

 

תללי"ם מעסיקה מורים אשר מלמדים את התלמידים החולים בבתיהם בכל רחבי הארץ. מורים אלו מקבלים הכשרה מקצועית והדרכה שוטפת בתללי"ם. המורים משתדלים למזער את הפערים הלימודיים של התלמידים החולים, כדי להקל על השתלבותם בכיתה לאחר ההבראה.

 

כל מורה-מנחה מכיר באופן אישי את כל התלמידים החולים באזור עליו הוא אחראי, ודואג לבקר כל אחד מהם בקביעות. המורים המנחים של תללי"ם דואגים ליצירת קשר עם בית הספר של התלמיד כדי לתאם את הסיוע הלימודי שלו.

 

מנכ"לית תללי"ם, ד"ר ליאורה פלד, אמרה: "מדי שנה, פתיחת שנת הלימודים תלויה בחתימת חוזה עם העמותה - חוזה שלצערנו הרב, עדין לא נחתם השנה. השנה המצב קשה עוד יותר, מפני שעד היום משרד החינוך לא העביר לעמותה את התשלום עבור חודש יוני 2008 - בסך 1,350,000 שקלים, סכום ששולם למורים עבור עבודתם מטעם משרד החינוך בבתי התלמידים. העמותה המשיכה גם בקיץ לתת תמיכה לתלמידים שהיו זקוקים לכך נואשות - במימון תורמים. בלי חוזה חתום והעברת הכסף שחייבים לנו - איננו יכולים להמשיך להעסיק את מאות המורים".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה, כי שרת החינוך, יולי תמיר ומנכ"לית המשרד, שלומית עמיחי, מייחסות חשיבות רבה לאוכלוסיית התלמידים המטופלת על-ידי עמותת תללי"ם. השתיים אף הקצו תקציב מיוחד לצורך הרחבת שירותי חינוך הניתנים לילדים חולים בביתם. יצויין, כי התקציב המיועד לאוכלוסייה זו יועבר כבר בימים הקרובים כדי להסדיר את שירותי הלימוד הנדרשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
אילוסטרציה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים