שתף קטע נבחר

פיקוד העורף משיק: גדוד "שחר" לחילוץ והצלה

אנשי צוותי החילוץ של פיקוד העורף, המוכרים מסיוע באסונות בארץ ובעולם, יפעלו לראשונה תחת גג אחד. בצה"ל הוחלט לשדרג את הגדוד בעקבות מלחמת לבנון: "אנחנו לא חיים על תקוות, אלא נערכים לגרוע מכל"

גדוד חדש נולד: יחידות החילוץ וההצלה של פיקוד העורף עמדו בפני צמצום, כשפרצה מלחמת לבנון השנייה. בעקבות תרומתם הרבה של חיילי היחידה במהלך הלחימה הוחלט בצה"ל לשנות את תמונת המצב, ודווקא לשדרג את פעילות הכוח. התוצאה: פיקוד העורף השיק גדוד חדש, המאגד תחתיו את כל יחידות החילוץ - גדוד "שחר".

 

"יש לו כשירויות שאין לאף אחד בצה"ל. אנחנו כצבא נערכים לכל אפשרות, גם לגרוע מכל", אמר ל-ynet אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן. פלוגות הפיקוד, "שביט", "חץ" ו"רותם", אוגדו תחת הגדוד, שיפעל לראשונה על טהרת חיילים בשירות סדיר. 

 

"עד עכשיו היו שלוש פלוגות, כל אחת מהן תחת מחוז אחר. עכשיו לשלושתן יש מפקד אחד ומעתה הן יפעלו במסגרת גדודית כגדוד מבצעי לכל דבר", הסביר מפקד מחוז מרכז בפיקוד העורף, אלוף משנה יריב סנדלון. מבנה הגדוד החדש אמור לאפשר גמישות פעולה גדולה יותר עבור החיילים, מה שיאפשר זמינות  בכל עת לנסיעה לחו"ל או הקפצה לאירוע גדול של חילוץ והצלה.


חיילי הגדוד בתרגיל. פעילות מבצעית לכל דבר (צילום: דובר צה"ל)

 

לקראת ההשקה החגיגית ערכו חיילי הגדוד החדש אימון מסכם בתחילת השבוע. התרחיש המרכזי: נפילת רקטות ארוכות טווח על בית ספר בקריית מלאכי בו שוכנים תושבי עוטף עזה שפונו מאזור הקרבות. "החיילים פעלו במשך 30 שעות ברציפות וסיימו את התרגיל באחוזי הצלחה מאוד גבוהים", סיפר אלוף משנה סנדלון.

 

בצה"ל הכינו תג חדש לחיילי היחידה, אותה יוביל סגן אלוף שי בלאיש. המפקד החדש, יוצא חטיבת "גבעתי" שלקח חלק באירועים מבצעיים רבים ברצועת עזה, רואה במינוי החדש אתגר מבצעי לכל דבר. "לוחמי ולוחמות הגדוד יבצעו פעילות מבצעית לכל דבר, ויחד עם זאת ישמרו על כשירויות המיוחדות שלהם בכל הקשור לחילוץ והצלה", אמר.

 

כחלק מלקחי המלחמה הוחלט להכשיר את החיילים למשימות חדשות, בהן פריצה למבנים וחילוץ לוחמים מכלים משוריינים, שנפגעו במהלך פעילות מבצעית. בנוסף, עושים הלוחמים שימוש בציוד ייעודי מתקדם כמו כרית מתנפחת, שמסוגלת להרים משקל של כמה עשרות טונות.

 

אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן, ציין היחידה החדשה תוכל לתת מענה לאיומי טרור מסוגים שונים. "הגדוד כולו הוא כוח מקצועי ברמת מוכנות גבוהה לכל אירוע שיתרחש בעורף. החיילים הוכשרו לפעולות חילוץ והצלה, וכמו כן לעבודה בסביבה של פיגוע בו ישתמשו בחומרים כימיים ותנאים של זיהומים ביולוגיים ורדיואקטיביים. לא מדובר בכוח קטן אלא גדוד שלם שיכול להיכנס לתוך אירועים כאלה ולבצע את הפעילות הנדרשת", הסביר.

 

"כולי תקווה שלא נצטרך להשתמש בכשירויות של הגדוד הזה, אבל אנחנו לא חיים על תקוות, אנחנו צבא ונערכים לגרוע מכל. מי שנערך לגרוע מכל חייב שיהיה לו כזה כוח בצה"ל", הוסיף. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תג היחידה החדש
החיילים בתרגיל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים