שתף קטע נבחר

"שליט צפון קוריאה הוחלף על-ידי כפיל ב-2003"

"סאנדיי טיימס" דיווח כי מומחה יפני ותיק לצפון קוריאה בטוח שהמנהיג של המדינה הקומוניסטית מת לפני חמש שנים, ומאז מחליף אותו כפיל. "אנשי מודיעין מכירים באפשרות הזאת", אמר פרופ' טושימיצו שיגמורה. הייתכן?

מומחה יפני ותיק לצפון קוריאה סבור ששַליטה של המדינה הקומוניסטית, קים ג'ונג איל, מת בשנת 2003 מסכרת ומאז החליף אותו כפיל, שאף עבר ניתוחים פלסטיים כדי להידמות כמה שיותר למנהיג המקורי - כך דיווח היום (א') השבועון הבריטי "סאנדיי טיימס".

 

פרופ' טושימיצו שיגמורה מאמין שקים טיפח ארבעה כפילים כדי שיחליפו אותו באירועים ציבוריים, מחשש לניסיונות התנקשות בו. ואולם בשנים האחרונות נעשה בכפילים הללו שימוש נרחב הרבה יותר, והמוכשר שבהם אף זכה לנהל משא ומתן עם מנהיגים כגון ולדימיר פוטין מרוסיה והו ג'ינטאו מסין.  

 

"חוקרים שונים לא סומכים על ההיגיון שלי, אך אנשי מודיעין מכירים באפשרות שהערכה תתברר כמדויקת", אמר שיגמורה. הוא ציין כי "זיהיתי ואישרתי כל מקור". ספרו "קים ג'ונג-איל האמיתי", נסמך על מקורות בצפון קוריאה ובשרותי המודיעין של יפן ודרום קוריאה. גורמים רוסים וסינים מסרו לפרופ' היפני כי קים היה חולה בסכרת, ומחלות לב, כבד וריאות. לטענתם הוא גם סבל מדיכאון.

 

אחת הטענות העיקריות בספר היא שניתוח קולו של קים מנאום שנשא ב-2004, בפגישתו עם ראש הממשלה דאז ג'וניצ'ירו קואיזומי, לא הלם הקלטות קודמות שלו. הספר עקב אחר היעלמותו המסתורית של קים בסתיו 2003, אז לא נראה בציבור במשך 42 ימים. רוב המומחים סבורים כי היעלמותו נבעה מאבלו הכבד על מות אחת מנשותיו, מאבק כוח בתוך שושלת קים או חשש מפני תקיפה אמריקנית.

 

הפרופ' היפני טוען כי מאז שנת 2003, בה החל המשא ומתן על פירוק הגרעין של צפון קוריאה, לא קיבלה המדינה הקומוניסטית כל החלטה משמעותית על שינוי מדיניות. מומחים דרום קוריאנים שנכחו בשתי פסגות שנערכו בהשתתפות קים (לפני ואחרי החלפתו כביכול) דיווחו כי הוא אכן נראה שונה. עם זאת, הם ייחסו זאת לכך שאיבד ממשקלו, הפסיק לעשן ולשתות קוניאק, ועבר לשתות יין אדום במקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קים האמיתי או מתחזה?
צילום: איי פי
מומלצים