שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מחפשים את הדקר

  בסוף ינואר 1968 אבדו עקבותיה של הצוללת אח"י דקר, כשבועיים לאחר שיצאה להפלגת הבכורה שלה. צוות "יומני גבע-כרמל" ליווה את החיפושים אחר הצוללת שלא חזרה מעולם

   

  הדקר הושקה ב-1945 תחת השם "טוטם". היא שופצה על-ידי הבריטים בשנות ה-50 לאחר שהתגלו בה בעיות בטיחות. בתחילת שנות ה-60 הוחלט להחליף את הצוללות הישנותבצוללות ה-T שנחשבו לגדולות, משוכללות ומהירות יותר. הדקר עברה שיפוצים יסודיים בבריטניה וב-1967 הוכרזה ככשירה לשירות פעיל. צוותה עבר סדרת אימונים במשך חודשיים, במהלכם לא נתגלו תקלות.

   

  ב-9 בינואר 1968 יצאה הדקר בהפלגת הבכורה שלה לישראל. על סיפונה היו 69 אנשי צוות, בהם 11 קצינים. במהלך הפלגתה שיגרה הצוללת תשדורות ביקורת כל 6 שעות וכל 12 שעות תשדורות שציינו את מיקומה המדויק. בחצות ה-25 בינואר שידרה הצוללת את מיקומה בפעם האחרונה (דרומית-מזרחית לכרתים, כ-500 ק"מ מערבית לישראל). לאחר שלא נוצר קשר עם אנשי הצוות במשך יום שלם הוכרז מצב חירום והחלו חיפושים אחר הדקר.

   

  במבצע החיפושים הבינלאומי השתתפו כלי שיט רבים של חיל הים, מטוסי חיל האוויר, וכן כלי שיט ומטוסים של ארה"ב, בריטניה ומדינות האזור. ב-4 בפברואר הופסקו החיפושים וחודש לאחר מכן הודיע רשמית שר הביטחון דאז, משה דיין, כי הצוללת אבדה, על כל צוותה. הצוללת נמצאה רק לאחר כ-30 שנה, על הקרקעית הים בין כרתים לבין קפריסין.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחפשים את הצוללת
  באדיבות אולפני הרצליה
  לאתר ההטבות
  מומלצים