שתף קטע נבחר

פאני מיי ופרדי מאק הולאמו באופן רישמי

שר האוצר האמריקני, הנרי פולסון: חברות המשכנתאות פאני מיי ופרדי מאק יועברו לפיקוח ממשלתי. זאת, בניסיון לעצור את הידרדרות האמון בחברות הללו המהוות למעלה ממחצית משוק המשכנתאות האמריקאי שהיקפו 12 טריליון דולר

שר האוצר האמריקני, הנרי פולסון, הודיע אתמול בערב (א') במסיבת עיתונאים בוושינגטון על הלאמת חברות המשכנתאות פאני מיי ופרדי מאק. זאת, בניסיון לעצור את הידרדרות האמון בחברות הללו, המהוות למעלה ממחצית משוק המשכנתאות האמריקני שהיקפו 12 טריליון דולר. 

 

במסיבת העיתונאים אמר שר האוצר פולסון כי הצעד ננקט "משום שפאני מיי ופרדי מאק הן כל כך גדולות וכל כך מעורבות במערכת הכלכלית שלנו, עד שהתמוטטות של אחת מהן תגרום למפולת חמורה בשווקים הפיננסיים בארה"ב וברחבי העולם. המטרה היא להחזיר את שתי סוכנויות המשכנתאות ליציבות תפקודית ולהשיב להן את אמון הציבור.

ההחלטה לא היתה קלה אך הוחלט כי אין ברירה אלא לנקוט בצעדים אלה לאלתר". הדוברים במסיבת העיתונאים הדגישו כי "ההשתלטות היא עד להשגת יציבות", ולא ציינו את פרק הזמן שבו יהיו החברות תחת פיקוח ממשלתי.

 

מחליפים ראשים

הרב אליסון, לשעבר סגן יו"ר מריל לינץ', יעמוד מעכשיו בראש פרדי מיי, ודיוויד מופט, לשעבר סגן יו"ר יו.אס בנקרופ, יעמוד בראש פרדי מאק. עוד נמסר, כי מחר ייפתחו סניפי החברות כרגיל אלא שהפעם "עם גב כלכלי חזק יותר".

 

פטר קני, אנליסט אמריקני אמר בתגובה: "זה וודאי מהלך חיובי עבור השווקים בטווח הקצר. הוא יעצור את המפולת בשווקי ההון. ההלאמה הזו הייתה צפויה לכן היא לא מפתיעה ולא תגרום לשוק בקרב משקיעים. יחד עם זאת אני לא צופה עלייה במחירי הבתים בשלב זה. זו לא תוכנית הצלה יצירתית במיוחד, אבל מה עוד יכלו לעשות במשרד האוצר? ידיהם כבולות והם בחרו בדרך היחידה".  

 

האנליסט ויליאם לקרין הוסיף: "מנקודת מבט של השוק אני חושב שמדובר במהלך נכון ואני מעריך כי הבורסות יגיבו אליו בחיוב".

 

נו, אז הוא אמר

ביום חמישי נועד פולסון עם ראשי סוכנויות המשכנתאות כדי לתדרך אותם לגבי ההחלטה להעביר את החברות לפיקוח ממשלתי אשר בעקבותיה יחדלו לשמש בתפקידיהם. החלטה זו מבטלת את דברי פולסון ביולי, אז אמר כי אין בכוונתו להשתמש בכספי משלם המסים כדי לאושש את פאני ופרדי, אשר ספגו פגיעה קשה בשנה החולפת ורשמו הפסדים של 14.9 מיליארד דולר. 

 

מנהל הקרנות של פימקו, ביל גרוס, מעריך שפסיפיק אינווסטמנט מנג'מנט, מנהלת קרן האג"ח הגדולה בעולם וכן משקיעים גדולים נוספים, צפויים להזרים מכספם ברגע שהאוצר האמריקאי יחליט להעביר כספי ממשלה לסוכנויות. "הם חייבים לפתוח את הארנק שלהם", אמר גרוס בראיון לבלומברג. גרוס צופה כי האוצר יפעל במהלך סוף השבוע.

 

פולסון נועד עם נגיד הבנק המרכזי, בן ברננקי, בוושינגטון כדי לדון בצעדים, כמו גם עם מנהל סוכנות מימון הדיור הפדרלית, ג'יימס לוקהארט. בכוונת האוצר לעדכן בצעדים הללו את צוותיהם של המועמדים לנשיאות ברק אובמה וג'ון מקיין במהלך סוף השבוע. 

 

מורגן סטנלי ייעץ

הפגישות בוושינגטון נערכו חודש לאחר שפולסון שכר את שירותי מורגן סטנלי כדי לייעץ לגבי שימוש בכספי משלמי המסים כדי לאושש את פאני ופרדי. השתלטות ממשלתית תהיה בבחינת ניסיון נוסף לרכך את השפעות משבר הסאב פריים, לאחר שבנק הפדרלי המרכזי סיפק מימון להשתלטות של ג'יי.פי מורגן צ'ייס על בר סטרנס.

 

העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח כי הממשלה תבצע הזרקות כספים מדי רבעון, בהתאם להפסדי החברות. חובות ומניות מועדפות יקבלו הגנה והמניות הרגילות ידוללו  - כך לפי הפוסט. ה"ניו יורק טיימס" דיווח כי רוב או אולי אפילו כל המניות יהיו כמעט חסרות ערך.

 

ברננקי השתתף בפגישות ביום שישי, משום שהבנק המרכזי קיבל תפקיד יעוצי בפיקוח על כספי פאני ופרדי, לפי תחיקה שאושרה ביולי. החלטתו של פולסון קיבלה את אישורו של ברננקי - כמו גם את אישור לוקהארט. 


פורסם לראשונה 07/09/2008 18:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המניות תיהפכנה לחסרות ערך. פאני מיי
צילום: איי פי
מומלצים