שתף קטע נבחר

צילום: חגי אהרון

תורת הנהיגה

יותר ממאה פרסומאים חרדים השתתפו בתחרות עיצוב כרזות לעידוד הזהירות בדרכים שערך משרד הפרסום "פרסומי ישראל". ישראל גולדברג, שאיבד את בנו בתאונה ויזם את התחרות: "שמירת החיים זו התשובה הכי טובה למוות"

כשהנביא ירמיהו תיאר את שבר ישראל בפסוק "קוֹל בְּרָמָה נִשְׁמָע - נְהִי, בְּכִי תַמְרוּרִים, רָחֵל מְבַכָּה עַל-בָּנֶיהָ", הוא בטח לא התכוון לקטל בדרכים, אבל הכאב המצוי במילים הללו - תואם היטב את המציאות הקשה בכבישים. לא פלא אם כך שבתחרות כרזות בין פרסומאים חרדים בנושא תאונות הדרכים, זכתה במקום הראשון כרזה שכותרתה לקוחה מהפסוק המפורסם.

 

105 כרזות נשלחו לתחרות "ערך מוסף", שהתקיימה לאחרונה, במהלך כנס עיוני-מקצועי בו השתתפו כאלף גרפיקאים, צלמים ומאיירים מהמגזר הדתי והחרדי. במקום הראשון זכתה הכרזה "בכי תמרורים" של עמיר כהן, המתארת את הכאב שבאובדן ילד בתאונת דרכים.


עיצוב: יפי הרשנבויים 

 

במקום השני זכתה הכרזה "נהרג חדש" בעיצובה של מירב גבאי, ובמקום השלישי זכתה הכרזה "המפגע הבא עלול להיות אתה" בעיצובו של ישראל לנדאו.

 

התחרות נערכה לזכרו של אביה יהושע גולדברג ז"ל, שנהרג בתאונת דרכים בשומרון לפני כ-11 חודשים, כשהוא בן 19 בלבד. גולדברג נכנס לבור באזור צומת ג'ית שבשומרון, התהפך עם מכוניתו ונפצע אנושות. מסוק פינה אותו אל בית החולים בילינסון בפתח תקווה, אך שם הוא מת מפצעיו.


עיצוב: עמיר כהן 

 

הוריו, ישראל ורונית, בעלי משרד הפרסום "פרסומי ישראל", החליטו לעשות כל שביכולתם כדי למנוע את התאונה הבאה. בשיתוף פעולה עם האתר פרוג, הם יזמו את התחרות - במטרה לעודד את החשיבה השיווקית במגזר הדתי-חרדי למיגור התאונות.

 

ישראל גולדברג: "את הבן שלי לא ניתן להחיות, וכל שנותר לעשות זה להמשיך במעשים טובים, שמירת חיים ועשיית חסד. שמירת החיים זו התשובה הכי טובה למוות. אנחנו, כמשפחה שעברה את זה, מעבירים הלאה את המסר שצריך לפעול ולהתאמץ כדי למנוע דברים כאלה.

 

"זוהי רק תחילת הדרך במאבק בתאונות הדרכים. יש להמשיך ולהעלות את המודעות לנושא, בניסיון למגר את התופעה. חייבים להיות יותר זהירים כשיוצאים לכביש". 


עיצוב: מירב גבאי

 

גולדברג מספר שתחרות הכרזות ריגשה אותו במיוחד, עד כדי צמרמורת לעתים: "באחת הכרזות החזקות רואים מכונית מכוסה בטלית מוכתמת בדם, ובכרזה נוספת מופיע רכב הרוס עם שלט 'נהרג חדש'". לדבריו, כרזה שבה מצויר פארק

משחקים בצורת לב אף נבחרה להופיע על גבי לוח שנה חדש. 

 

"יש בכרזות שילוב של המזעזע והחיובי, וזה מה שעושה את העבודה", הוא מסביר, "כשיוצרים רק דברים מזעזעים זה שוחק".

 

האם מבצע כזה יכול להועיל למאבק בתאונות? גולדברג סבור באופן חד משמעי שכן. הוא מספר כי קיבל פניות רבות בעקבות התחרות, שהעידו על כך שאנשים התרגשו והמודעות לנושא הבטיחות בדרכים עלתה. במקביל לכרזות, הוא אומר, מתקיימות סדנאות וסימולציות בבתי ספר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמים לב. לחיים
עיצוב: מוטי הלר
המפגע הבא עלול להיות אתה
עיצוב: מקסימדיה
מומלצים