שתף קטע נבחר

דרעי מבקש רשמית: תנו לי להתמודד

הוא זכאי? יו"ר ש"ס לשעבר, שראה את הכלא מבפנים, פנה בצהריים ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליעזר ריבלין, בבקשה להתיר לו להתמודד על ראשות העיר ירושלים. השר אלי ישי: תמיכת ש"ס בדרעי - מוחלטת

יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, פנה בצהריים (יום ג') לוועדת הבחירות המרכזית, בבקשה שתאפשר לו להתמודד על ראשות העיר ירושלים. זאת למרות שעד למועד ההתמודדות - ה-11 בנובמבר - לא יחלפו שבע שנים מיום שחרורו מהכלא.  

 

יו"ר הוועדה, השופט אליעזר ריבלין, ידון בבקשה. אם ידחה את דרעי, שוקל האחרון לפנות לנשיא המדינה ולבקש חנינה מהקלון.  

 

לפני תשע שנים הורשע דרעי בקבלת שוחד, וריצה עונש מאסר. לפי חוק הבחירות המקומיות המעודכן - אשר שונה מספר פעמים - בשל הקלון שבעבירה, הוא אינו רשאי כאמור לכהן בתפקיד ציבורי במהלך שבע שנים מיום שחרורו מהכלא. 

 

"מי שנידון בפסק דין סופי לעונש מאסר בפועל לתקופה העולה על שלושה חודשים, וביום הגשת רשימת המועמדים טרם עברו שבע שנים מהיום שהסתיימה תקופת המאסר בפועל" - זו לשון החוק, שתוקן ביולי 2000, ביחס לאחת המגבלות על מועמדים. עו"ד צבי אגמון, שהגיש את הבקשה בשמו של דרעי, טוען כי כיוון שהאחרון הורשע ב-99' - הרי שהחוק לא חל עליו רטרואקטיבית, ובשעתו - המגבלה על כהונה לאחר הרשעה עם קלון עמדה על שש שנים בלבד.     

 

"הזכות לבחור ולהיבחר הינה אחת מזכויות היסוד של הפרט", כותב עו"ד אגמון לוועדת הבחירות. "ביום שהוטל על מרשי עונש המאסר בפועל, כמו יצאה בת קול והודיעה לו כי בנוסף לעונש המאסר - אוסר עליו הדין מלהעמיד עצמו לבחירות, ולענייננו - לבחירות לראש רשות, וזו לתקופה של שש שנים מתום ריצוי המאסר בפועל. לפיכך, יש לראות את תקופת האיסור הקבועה בחוק משום אקט עונשין נוסף למכלול העונשים שהוטלו על מרשי". 

 

לסיכום מדגיש אגמון את חשיבות מתן עמדת הוועדה בתוך זמן קצר, כדי להיערך לבחירות. במשרד הפנים נקבע כי עד ל-10 באוקטובר רשאי כל מועמד, שבעברו הרשעה בעבירות עם קלון, לפנות לוועדת הבחירות המרכזית. עד ל-30 באוקטובר

אמורה הוועדה להכריע בכל ה"תיקים" הללו.  

 

יושב ראש ש"ס, השר אלי ישי, העריך בצהריים כי בקשתו של אריה דרעי להתמודד על ראשות עיריית ירושלים תאושר על-ידי ועדת הבחירות המרכזית. "תמיכתי ותמיכת ש"ס מובטחת באופן מוחלט וללא סייגים, והצהרתי על כך עוד לפני שדרעי הודיע שהוא מתמודד. זו הייתה המלצתי לפני הרב עובדיה, וזאת המלצתי כעת", הוסיף.

 

בשבועות האחרונים התרבו הדיווחים, לפיהם דרעי גמר אומר להיכנס למרוץ ולהתמודד ראש בראש עם מאיר פרוש, ניר ברקת וארקדי גאידמק. הבוקר, בראיון לגלי צה"ל, הוא אישר זאת באופן סופי - והבהיר כי יילך "במסלול המשפטי". בצהריים, כאמור, מימש את ההבטחה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רונן מדזיני, אביעד גליקמן ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
במסלול המשפטי: דרעי
צילום: צביקה טישלר
תמך ותומך. ישי
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים