שתף קטע נבחר

פרשת רוז שהסעירה את המדינה: שלב אחר שלב

אחת מפרשות הרצח המזעזעות ביותר בתולדות המדינה מגיעה היום ככל הנראה לסיומה לאחר כחודש וחצי של חיפושים בנחל הירקון. סיפור היעלמותה של הילדה בת הארבע מנתניה

ב-24 באוגוסט פרסמה המשטרה הודעה בה היא מבקשת את עזרת הציבור בחיפושיה אחר ילדה כבת ארבע, העונה לשם רוז, הנעדרת מזה כשלושה חודשים וקיים חשש כבד לחייה. היה זה הטפח הראשון שהתגלה בפרשה אשר תהפוך בתוך זמן קצר לאחר ממעשי הרצח המזעזעים ביותר בתולדות המדינה. 

 

לאחר יומיים של חקירה במהלכם התקבלו כמה עשרות פניות מהציבור אך ללא מידע חדש, פרסמה המשטרה את החשדות הקשים שבידיה: אמהּ של רוז - מארי פיזאם, וסבהּ - רוני רון, חשודים במעורבות ברצח הילדה אף שגופתה עדיין לא נמצאה. הסב הודה ברצח ושיחזר אותו, אך מסר כמה גרסאות, שעל פי המרכזית שבהן הוא הרג את הילדה והשליך את גופתה למימי הירקון. במקביל דווח כי המשטרה מנהלת מזה כמה ימים חיפושים בנחל ובאזור נתניה.

 

הילדה שהפכה לקורבן של משפחתה

תחילת הפרשה לפני כשש שנים כאשר בנימין רון, תושב נתניה, הכיר את מארי פיזאם, אזרחית צרפתייה בת 23. השניים נישאו והתגוררו לסירוגין בישראל ובצרפת. לבתם קראו רוז. כעבור זמן עלו יחסיהם על שרטון, והם התגרשו ומארי עברה להתגורר בישראל.

 

לאחר הגירושים התרחש מהלך משפחתי מפתיע. מארי קשרה יחסים עם אבי בעלה לשעבר, סבהּ של רוז - רוני רון בן ה-45. רון הפך לאבי המשפחה ויחד עם מארי הביא לעולם עוד שתי ילדות, כיום בנות עשרה חודשים ושנה וחצי. בינתיים, חיה רוז עם אביה בצרפת, בעוד שמארי ורון מתגוררים במודיעין, ולאחר מכן - במלון דירות בנתניה.


רוז פיזאם. החקירה החלה לאחר שלושה חודשים (צילום: AFP) 

 

בדצמבר 2007, לאחר שרוז אושפזה בבית-חולים בצרפת ועלה חשד מצד אמה כי היא עברה התעללות, הצליחה מארי - תוך מאבק משפטי - לקבל לחזקתה את הבת הבכורה. הילדה הצטרפה למשפחתה בישראל, אך חמישה חודשים לאחר מכן, במאי האחרון, נעלמה רוז במפתיע. איש לא טרח להודיע למשטרה על היעלמה. היחידה שחשדה לגבי היעלמותה המסתורית של הילדה היא ויויאן, סבתא-רבתא של רוז ואמו של רון, בת 67.

 

כאשר שאלה ויויאן את בני המשפחה היכן הנינה - השיב לה רון כי היא שוהה במוסד חינוכי או בפנימייה. התשובות לא סיפקו אותה, וכעבור שלושה חודשים פנתה למועצה לשלום הילד, שפנו לשירותי הרווחה העירוניים. משם הגיעה בפקס הפנייה הראשונית למשטרת נתניה, שפתחה בחקירה. החוקרים ביקרו בדירת בני הזוג כמה פעמים, אך הם לא היו במקום. כאשר אותרו לבסוף - נגבו מהם עדויות תמוהות, שסתרו אחת את השנייה.

 

בחקירתו הודה רוני רון שהרג את רוז בשוגג. לפי גרסתו, לפני שלושה חודשים הסיע את הילדה במושב האחורי של הרכב מביתם לבית הסבתא-רבתא. לדבריו, במהלך הנסיעה רוז אכלה וופל, צעקה ובכתה. הוא, בהתפרצות של רגע, היכה אותה ואז היא השתתקה.

 

יממה לאחר פרסום פרטי הפרשה, חודשו החיפושים בנחל הירקון ובאזור נתניה. לאזור הנחל הגיעו צוללנים מקצועיים יותר ואלה ניהלו במשך שבועיים חיפושים מדוקדקים לאורך חלקו המערבי של הנחל ובאזור שפך הירקון סמוך לתחנת הכוח רדינג. במקביל, החלה להישמע ביקורת ציבורית על התנהלות הרשויות בפרשה ואילו פקידי הסעד מתחו ביקורת על שכניה של המשפחה על שלא דיווחו על הנעשה בבית. השכנים דחו את הטענות וסיפרו ל-ynet כי פנו בכמה מקרים לסבתא-רבתא בבקשה שתתלונן במשטרה - אך זו סירבה.


המזוודה האדומה שנמצאה היום (צילום: ג'ורג' גינסבורג) 

 

בעוד הצוללנים ממשיכים בחיפושים אחר רוז במי הירקון, אירעו ברחבי הארץ שני מעשי רצח נוספים של ילדים בידי הוריהם. במקרה הראשון נעצרה אולגה בוריסוב, תושבת ראשון לציון בת 42 בחשד שהטביעה למוות את בנה אלון בן הארבע בחוף בבת-ים. במקרה השני נעצרה רגינה קרוצ'קוב, תושבת תל-אביב בת 31 בחשד שהטביעה את בנה מיכאל למוות בגיגית.

 

"בעל שריטה עמוקה, קר מזג, פוקר פייס"

בד בבד החלו להתרבות סימני השאלה סביב מהימנות עדותו של רוני רון במשטרה. "לרוני יש שריטה עמוקה בראש. החוקר שיצליח להיכנס לתוך השריטה, יצליח לפצח את תעלומת היעדרותה של רוז. הוא קר מזג, פוקר פייס שקשה לחדור אליו", אמר ל-ynet גורם במשטרה. כמה ימים לאחר מכן הביעו גורמים במשטרה ספק ביחס לאפשרות שרוז נמצאת בירקון וגם אם היא הושלכה לשם - ספק אם תימצא.

 

מארי פיזאם הובאה לפני כשבוע לדיון בהארכת מעצרה בבית משפט השלום ברמלה כשהיא נסערת מאוד. תוך שהיא בוכה התייחסה האם לראשונה לפרשה ואמרה: "אני מצטערת שלא דאגתי לה. אני רוצה את התינוקת שלי בחזרה. לא יכולתי לדמיין מה הוא (רוני רון) עשה לתינוקת שלי רוז". מעצרה הוארך בחמישה ימים נוספים. מארי סירבה להתייחס לעיתונאים ששאלו אותה היכן נמצאת כעת רוז והאם היא מעורבת ברצח בתה.

 

שלשום שינה רוני רון את גרסתו פעם נוספת וטען בדיון בהארכת מעצרו כי לא רצח את רוז. "בפעם האחרונה שראיתי אותה היא הייתה בחיים, אצל אמא שלי".

 כשנשאל מדוע הודה לפני כן, אמר: "ההודאה נלקחה ממני בכפייה. היו עליי איומים רגשיים, אמרו שהבנות שלנו יהיו זונות ויתמכרו לסמים, שיקחו אותן למשפחות אומנה. הייתי מודה בכל, אפילו ברצח ארלוזורוב. תלכו לסבתא, תלכו לאמא שלי, היא מניפולטיבית. תלכו אליה".

 

אתמול אמר נציג המשטרה בדיון בוועדת הפנים של הכנסת כי למשטרה "אין ממצאים או הוכחות" הנוגעות לרצח רוז. במקביל נלקחה מארי פיזאם לחולות חוף תל-ברוך בתל-אביב. היום בשעות הצהריים נמצאה מזוודה אדומה ובה ככל הנראה גופתה של הילדה רוז פיזאם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החיפושים בירקון
צילום: ירון ברנר
רוני רון. שינה גרסה
צילום: יריב כץ
ידעה? האם מארי
צילום: ירון ברנר
מומלצים