שתף קטע נבחר

אולמרט נגד המתנחלים: "פוגרום? לא בישראל"

ראש הממשלה תקף בחריפות את המתנחלים מיצהר, שיצאו אתמול למסע נקמה בעקבות פיגוע הדקירה שבו נפצע ילד בן 9: "במדינת ישראל לא יהיו פוגרומים נגד לא-יהודים"

"התופעה של נטילת החוק, התפרעויות אלימות וברוטאלית – זו תופעה בלתי נסבלת, ותזכה לטיפול מידי מצד גורמי החוק". כך אמר הבוקר (יום א') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בהתייחסו לאירועים האלימים, אתמול ביצהר ובכפרים הפלסטיניים הסמוכים - ביניהם עסירה אל-קבלייה. 

 

"במדינת ישראל לא יהיו פוגרומים נגד תושבים לא-יהודים", אמר אולמרט בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

 הוא התייחס לדקירת הילד היהודי שהוביל ל"מסע הנקמה": "בסוף השבוע היה בצפון השומרון פיגוע כנגד תושב יצהר. מחבל חדר ליישוב ונער צעיר נפגע והיה ניסיון למעשה חבלה חמור יותר. זהו נושא חמור וקשה. כוחות הביטחון מטפלים בו ויגיעו למי שקשור לפיגוע הזה ויעשו את מה שצריך לעשות ומה שהם עושים באופן שוטף בצורה מעוררת כבוד והערכה".

 

אז תקף אולמרט את המתנחלים מיצהר, שיצאו לנקום: "יחד עם זאת היתה תגובה והתנפלות על תושבים פלסטינים על ידי מתנחלים מיצהר תוך שימוש בנשק חם. אין שום סיבה להניח או שהיה מידע כלשהו שהתושבים האלה היו מעורבים באירוע ביצהר. התופעה של נטילת החוק, ההתפרעות האלימה והברוטאלית זו תופעה בלתי נסבלת והיא תזכה לטיפול על ידי גורמי החוק. במדינת ישראל לא יהיו פוגרומים נגד תושבים לא יהודיים".


פינוי פצועים בכפר הפלסטיני. אתמול (צילום: רויטרס)

 

ראש הממשלה הוסיף כי יש מי שאחראי על שמירת החוק והסדר ותקף את אלו שפוגעים בהם. "יש לנו גורמי חוק, צבא וגורמי ביטחון שזה תפקידם. אנחנו לא ניתן יד לפגיעה באלימות שכזו ובברוטאליות שכזו בתושבים, מה עוד שהאלימות הזאת לא מופנית רק נגד מי שנחשד כטרוריסט, אלא הופנתה גם נגד קציני צה"ל וחייליו. מפקד פלוגה שנפצע בידו לא מכבר. אני קורא לגורמי החוק לפעול ולעצור את התופעה החמורה הזאת".

 

ברק: נפעל שהחוק ייאכף

זמן קצר לפני דברים אלה, אמר שר הביטחון אהוד ברק: "נפעל בכל הכוח כדי להגן על ישראלים באשר הם, ובמקביל נפעל לכך שכל רשויות החוק יאכפו אותו". השר ברק אמר את הדברים אחרי דיון בישיבת שרי מפלגת העבודה, שבמהלכו נמתחה ביקורת על כך ששלטונות אכיפת החוק, ובפרט הפרקליטות - אינן אוכפות את החוק בשטחים.

  

התקריות האלימות החלו בפיגוע דקירה בשכונה הקשורה ליישוב יצהר. פלסטיני נכנס למקום, דקר ילד בן 9 - והצית מבנה ריק של משפחה ששהתה מחוץ ליישוב בסוף השבוע. "הפיגוע ביצהר הוא אירוע חמור מאוד וברור לנו שהמחבל נמלט לכפר עסירה אל-קבלייה", אמר גורם צבאי.

 

לאחר כמה שעות - יצאו מתיישבים מיצהר ל"מסע נקמה" פרטי. עשרות מהם הגיעו לכפר השכן, עסירה אל-קבלייה, ולפי טענת התושבים במקום - החלו במסע ירי והרס, פצעו לפחות שישה אנשים וגרמו נזקים כבדים לרכוש.

 

גורם בכיר בצה"ל אמר ל-ynet לאחר התקריות כי "אם רוצים לטפל בתופעה שבה אזרחים לוקחים את החוק לידיים, צריך להגדיל את מספר השוטרים שפועלים בגזרה".

 

ביצהר קוראים לצבא לקיים תחקיר בעקבות הדקירה. דובר ההתנחלות, יגאל אמיתי, אמר ל-ynet כי "בחודשים האחרונים אירע ו שבע הצתות של שדות החיטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. תופעה בלתי נסבלת
צילום: AFP
צילום: מועצה אזורית יצהר
בית שהוצת ביצהר
צילום: מועצה אזורית יצהר
מומלצים