שתף קטע נבחר
צילום: AP

רשמית: ליהמן ברדרס הודיע על פשיטת רגל

ענק ההשקעות אמור היה להימכר לבנק אוף אמריקה, אך המו"מ להצלתו נקטע הלילה, לאחר שזה האחרון רכש את בית ההשקעות מריל לינץ' תמורת 50 מיליארד דולר

המשבר הפיננסי בארצות הברית הולך ומחריף: ענק ההשקעות האמריקני ליהמן ברדרס הגיש אחה"צ (יום ב'), שעון ישראל, באופן רשמי בקשה לפשיטת רגל. הבנק, הרביעי בגודלו בענף ההשקעות בארצות הברית ואחד הגדולים בעולם, שקע בחובות של 60 מיליארד דולר בשל השקעות כושלות בעסקאות נדל"ן, על רקע המיתון ומשבר הנדל"ן והאשראי הקשה הפוקד את ארצות הברית.

 

הבנק החליט להודיע על פשיטת הרגל לאחר שלא מצא שותף עסקי שיאפשר את המשך קיומו הפיננסי, לאחר שבנק אוף אמריקה החליט הלילה לרכוש את בית ההשקעות מריל לינץ' ולא את ליהמן ברדרס.

 

בנקים וברוקרים בארה"ב כבר החלו להיערך לפשיטת רגל של ליהמן ברדרס וביטלו פקודות רכישה ומכירה של ניירות ערך כדי להקטין את הסיכון הכרוך לכל הצדדים במקרה של קריסת הבנק.

 

בלונדון הודיעה הבוקר הרשות הבריטית לניירות ערך, כי המסחר במניות ליהמן ברדרס מושעה זמנית, בעקבות מצבו של בנק ההשקעות. מהבנק של אנגליה נמסר כי הוא מפקח על המצב, ובמידת הצורך ינקוט באמצעים כדי לייצב את שוקי ההון.

 

הממשלה לא תציל את הבנק

שר האוצר האמריקני, הנרי פולסון כבר הבהיר לפני יומיים כי לא ישתמש בכספי משלם המסים האמריקני כדי להציל את הבנק.

 

מקורבי פולסון הסבירו את עמדתו הנוקשה של המימשל נגד סיוע לליהמן, בכך שלדעת שר האוצר האמריקני, לוול סטריט היה מספיק זמן כדי להיערך למשבר הבנקים, אך היא לא עשתה דבר. "אם וול סטריט תאמין שבכל פעם שמוסד פיננסי גדול יקרוס, תעמיד הממשלה כסף להצלת הבנק, הרי שלא יהיה לה כל תמריץ להיערך כראוי ולמנוע את פשיטת הרגל הבאה", אמרו מקורבי שר האוצר.

 

עמדתו של פולסון עומדת בניגוד להחלטת המימשל לסייע לבנק ההשקעות בר סטרנס, שקרס בחודש מרס ונמכר לבנק ג'יי פי מורגן צ'ייס. המימשל הזרים 29 מיליארד דולר כדי לסייע לג'יי.פי מורגן צ'ייס לממן את רכישת בר סטרנס.

 

בנק אוף אמריקה רכש את מריל לינץ'

ליהמן ברדרס הגיע לפשיטת רגל לאחר שבנק אוף אמריקה (Bank of America), הבנק הגדול בארצות הברית, הודיע הלילה על רכישת בנק ההשקעות מריל לינץ, בעסקה בשווי של כ-50 מיליארד דולר. מכירת מריל לינץ' לבנק אמריקה הכשילה את הניסיונות להצלת ליהמן ברדרס.

 

בנק אוף אמריקה ירכוש את מריל לינץ' באמצעות מניותיו של הראשון, לפי מחיר של 29 דולר למניה. מדובר במחיר הגבוה ב-70% ממחיר הסגירה של מניית מריל לינץ' בוול סטריט, ביום שישי. עם זאת ההמחיר נמוך בכ-70% ממחיר השיא שנרשם בינואר 2006.

 

מניית מריל לינץ' צנחה ב-36% בשבוע שעבר, לאחר ההערכות ולפיהן הבנק ירשום הפסד של 6.87 מיליארד דולר ברבעון השלישי. נציגי מריל לינץ' הסכימו לעסקה בעקבות שיחות שנערכו בסוף השבוע עם נציגי הבנק המרכזי.

 

מריל לינץ', ליהמן ברדרס, גולדמן זאקס ומורגן סטנלי הם בנקי ההשקעות הגדולים בארה"ב ובעולם. לאחר מכירתו של מריל לינץ' לבנק אמריקה, יישארו גולדמן זאקס ומורגן סטנלי ענקי הפיננסים היחידים ששרדו את המשבר הפיננסי.

 

יו"ר הבנק המרכזי האמריקני פדרל רזרב ('פד'), בן ברננקי, הפעיל לחצים טלפוניים לטובת מכירת ליהמן ברדרס לבנק אמריקה. גם בנק ההשקעות הבריטי ברקליס שקל לקנות את ליהמן ברדרס, אך גם הוא נסוג מכך, לאחר שלא הצליח להגיע להסכמה על הבטחונות שיסייעו לו להימנע מהפסדים עם הרכישה. 


פורסם לראשונה 15/09/2008 08:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים