שתף קטע נבחר

המועצה הציונית: לאן נעלם הנוער הדתי?

משקל בני הנוער הדתיים-לאומיים החברים במועצה צנח בשנים האחרונות בלמעלה מ-60%, וההערכה היא כי מדובר בעוד אחת מתוצאות ההתנתקות. המנכ"ל, משה בן עטר, במכתב לשרת החינוך: "בתי הספר יוצרים התבדלות ומערימים קשיים על המפגשים עם הנוער החילוני"

הנוער הדתי מתנתק? שלוש שנים חלפו מאז נעקרו יישובי גוש קטיף וצפון השומרון, ונתונים חדשים חושפים השלכה כואבת נוספת של המשבר האידיאולוגי שפקד את החברה הדתית. במועצה הציונית לישראל מדווחים על ירידה דרסטית של למעלה מ-60% במשקלם של בני הנוער הדתיים החברים בה, מייצוג של 40% ל-15% בלבד. מנכ"ל המועצה, משה בן עטר, פנה בעניין לשרת החינוך יולי תמיר, והוא דורש דיון דחוף במה שהוא מזהה "התבדלות" של מוסדות החינוך הדתיים, שלטענתו מונעים מתלמידיהם הידברות עם הנוער החילוני. 

 

בן עטר מצביע במכתבו על הירידה הדרמטית במספר בני הנוער מהציונות הדתית החברים במועצה, והוא סבור כי אחת הסיבות המרכזיות למגמה היא השבר שנוצר בציבור זה בעקבות ההתנתקות מרצועת עזה. לדבריו, מוסדות החינוך הדתיים יוצרים התבדלות ומערימים קשיים בכל הקשור למפגשים עם בני נוער מהמסגרות הממלכתיות, והוא תובע ליזום דיון מיוחד בחסות שרת החינוך וגורמים נוספים כדי להתמודד עם התופעה. 

 

במכתב מציין מנכ"ל המועצה כי מדובר בארגון כלל ציוני וכלל ישראלי הפועל בקרב כל שכבות החברה הישראלית ומשתף בפעולותיו בני נוער חילוניים ודתיים, אולם בשנתיים האחרונות צנח משקלם של הראשונים מ-40% לפחות מ-15%. מכתב דומה נשלח גם ליו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, ובו בקשה לכנס את חבריה לדיון מיוחד בסוגיה.  

 

"לרכזי הנוער שלנו קשה מאוד להיכנס לבתי הספר הדתיים", מספר בן עטר, "אנו ערים לשבר העמוק שנוצר גם כתוצאה מתהליך ההינתקות בציונות הדתית - משבר הפוגע במכנה הציוני המשותף הרחב עם הציבור הכללי". הוא גילה כי הנתונים נחשפו בישיבת הסיכום של מפעלי הקיץ של הארגון, והזהיר: "אנו רואים בדאגה רבה תהליך זה של הסתגרות שאינו תורם ליצירת ההרמוניה הדרושה לדיאלוג המשותף של הדור הבא בחברה הישראלית ועשוי לדרדר את היחסים החברתיים בישראל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוקי שוורץ
השרה תמיר. "לכנס דיון דחוף"
צילום: מוקי שוורץ
מורידים את הדגל?
צילום: רויטרס
מומלצים