שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  שקלאר: נשדר את "שיטת השקשוקה"

  הוועד המנהל של רשות השידור מתנה את שידור הסרט על קשריה העסקיים של מדינת ישראל עם משפחת יולי וסמי עופר בשינויי עריכה

  ההודעה לעיתונות, אותה פרסמה רשות השידור הישראלית דקות ספורות לאחר סיום הדיון בעניין רכישתו לשידור של הסרט "שיטת השקשוקה" של מיקי רוזנטל ואילן עבודי, מבלבלת.

   

  חברי הוועד המנהל של רשות השידור, שהתכנסו אחר הצהריים לדון בתפוח האדמה הבוער ומעורר היצרים הזה, הצליחו לדחות במעט את הקץ. אולי בשל הלחץ הציבורי לשדר את הסרט ובכלל זה קריאות שדיברו על המנדט שניתן בידי השידור הציבורי לתת פלטפורמה לסרטים בעלי חשיבות אזרחית מסוג זה, שחררה לשכת הדובר של הרשות הצהרה שמדברת בעיקר על כוונות.


  רוזנטל מתוך "שיטת הקשקושה". עדיין מוקדם לברך (צילום: אילן עבודי)

   

  בלשון ההודעה נמסר כי חברי הוועד המנהל מאמינים ש"הסרט מעלה בעיה חשובה והעובדה שלא נמצא ערוץ שהסכים לשדרו, היא לכשעצמה בעייתית. מתפקידיו של השידור הציבורי להביא לידיעת הציבור גם נושאים שנויים במחלוקת שהערוצים המסחריים, מסיבות שלהם, אינם מעוניים לשדר".

   

  עם זאת, בגוף הידיעה מודגש כי בהוראת היועצת המשפטית, חנה מצקביץ' ומנכ"ל רשות השידור, מוטי שקלאר, מונו שני עובדים בכירים שעתידים לאשר "שינויים מסוימים" שעתידים להיעשות בעריכה מחודשת של הסרט.

   

  מיקי רוזנטל מצדו אמר היום ל-ynet: "אני שמח ומודה לוועד המנהל של רשות השידור שלא נכנע לבריונות המשפטית של משפחת עופר. יחד עם זה, עוד מוקדם לברך על המוגמר. הרשות טרם ניהלה איתי משא ומתן על עריכה מחודשת ולכן אינני יודע את תוצאותיו של משא ומתן שכזה לכשיתקיים.

  אני מבקש להזכיר כי בעבר היה כבר הסכם חתום על שידור הסרט ולמרות זאת בסופו של דבר הוא לא שודר". רוזנטל מתייחס בדבריו לחברת הלווין yes, שהייתה שותפה בהפקת הסרט ובמימונו אך בסופו של דבר החליטה למשוך את ידיה ממנו.

   

  מוטי שקלאר, המשמש כעורך התכניות הראשי של הרשות, אמר מצדו לפרוטוקול בישיבת הוועד המנהל כי החליט לשדר את הסרט. בהצבעת ההנהלה הוחלט כאמור לחזק את ידיו ברוב קולות.

   

  לאחר הישיבה ביקש שקלאר בראיון ראשון ל-ynet להבהיר את הדברים: "ברובד העקרוני אין ספק שהנושאים בהם עוסק הסרט ראויים לטיפול וחשוב לתת להם מקום, בוודאי בערוץ ציבורי. לאורך כל השנים שידרנו לא מעט סרטי תעודה ותחקירים שעסקו בקונפליקטים קשים, החל מזיהום מי הקישון ועד להפרטת בתי הסוהר. ודאי שסרט כזה, שנוגע ביחסי בעלי ההון והממשלה, הוא חשוב ומשמעותי. הרובד השני הוא המישור המשפטי ופה אני מדבר על מרכיב האיזון והצורך לאפשר השמעת קולות נוספים. אי אפשר לתקן עוול בעוול, וכגורם משדר חובת האחריות עליי. בסרט יש כמה דברים בעייתיים ואני לא אומר את זה בגלל מכתבים כאלה או אחרים. אני גם לא נתלה רק בעצות המשפטיות".

   

  אתה מתכוון לטיעונים שקושרים בסרט לכאורה בין מפעלי הזיקוק בחיפה לזיהום אוויר שגרם למותם מסרטן של תושבים באזור?

   

  "זו אחת הבעיות שעולות מהסרט. הדרך שזה מוצג להערכתי ולהערכת היועצים המשפטיים שלנו בעייתית. יש כמה מקומות שבעיני צריך לשפר לא על פי גחמה, אלא כתנאי הכרחי בכללי משחק הוגנים. אני לא אומר להפוך את הסרט על פיו, אבל יש נקודות שדורשות תיקון".

   

  אתה מוכן לפרט?

   

  "מנהל החדשות, יורם כהן ומנהל התכניות, אלי בבא, אמורים להיפגש מחר עם מיקי רוזנטל ולעבור על הדברים שבעינינו צריכים תיקונים.

  צריך לזכור שזה לא סרט שאנחנו הפקנו ושנעשה באחריותנו שפתאום אני מגיע ואומר: 'זה לא נראה לי'. זה סרט שקיבלנו אותו As Is ואני חושב שמותר לנו ומחובתנו להסתייג".

   

  זו החלטה לא פשוטה. אחרי הכל הרבה מונח פה על הכף. אפשר לומר שאתם בין הפטיש של הלחץ הציבורי לסדן של משפטנים שמאיימים בתביעות?

   

  "אנחנו הולכים על חבל דק. תחום התחקירים הוא במהותו לקיחת סיכונים. אבל אם אני לוקח סיכון, אני חייב להיות שלם עם עצמי ולכן אני חוזר ואומר - יש מקומות בהם אבקש התייחסות לצד השני. זה חלק מהאחריות שלי וגם צורך מצפוני ברמה המקצועית והאישית. לאחר שידור הסרט הכוונה היא כמובן לקיים דיון באולפן בנוכחות נציגים של האחים עופר. אני מקווה שנוכל לשכנע אותם שזה נכון".

   

  הופעלו עליכם לחצים?

   

  "לא. חוץ מהמכתבים שהתקבלו. האווירה הציבורית שנוצרה מכל הכתבות שפורסמו, הובילה לזה שהיום ברור מעל לכל ספק שצריך לשדר את הסרט הזה ויהי מה. אז אני אומר: 'לשדר אבל לא כל האמצעים כשרים".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מרב יודילוביץ'
  רוזנטל: מודה לוועד המנהל שלא נכנע
  צילום: מרב יודילוביץ'
  לאתר ההטבות
  מומלצים