שתף קטע נבחר

החשש מחמאס בחברון: פיאד רוצה לפרוש כוחותיו

ל-ynet נודע כי רה"מ הפלסטיני ביקש מישראל לקבל שליטה ביטחונית בעיר, בטענה כי חברון העיר הקרובה ביותר ליפול לידי חמאס. בירושלים טרם החליטו אם לאשר זאת, בשל פוטנציאל העימות עם המתנחלים, אולם גורמים מדיניים הבהירו שהתוכנית - המבוססת על מודל ג'נין - חיוביות במהותה

ישראל בוחנת בקשה של הרשות הפלסטינית, להרחיב את פעילות מנגנוני הביטחון הפלסטיניים בחברון, במקביל לצמצום והגבלת פעילות צה"ל שם - כך נודע אמש (יום ג') ל-ynet. הבקשה הפלסטינית נובעת מחששו של ראש הממשלה, סלאם פיאד, שחברון תיפול בידי חמאס, בשל התסיסה על רקע סיום כהונת אבו מאזן בינואר 2009.

 

הבקשה הפלסטינית הדיסקרטית הופנתה לאחרונה אל גורמים מדיניים רמי דרג בירושלים, אשר לא פסלו אותה על הסף. הם התנו את הבקשה, שהועלתה בפגישותיו של פיאד עם אישים ישראלים ועם המתאם הביטחוני האמריקני, הגנרל ג'יימס ג'ונס, באישורה של מערכת הביטחון הישראלית.

 

בפגישותיו עם גורמים ישראלים ואמריקנים, אמר ראש הממשלה הפלסטיני שהוא מעריך שהרחבת הסמכויות הביטחוניות תחזק את המוטיבציות של הפלסטינים לשמור על שקט ורגיעה. לדבריו, הרחבת הפעילות הדיסקרטית של מנגנוני הביטחון לחברון תחליש את השפעת חמאס ותמנע הידרדרות במצב הביטחוני בעיר.

 

לדברי פיאד, חברון היא העיר הקרובה ביותר ליפול לידי חמאס. הוא הביע חשש מהתעוררות גילוי מחאה ותסיסה בחברון וטען, כי תנועת חמאס מציבה איום לרשות הפלסטינית באזור. הוא ביסס את בקשתו להרחיב את פעילות מנגנוני הביטחון על חשבון צה"ל והשב"כ, על הצלחת מודל ג'נין. כמו כן הציג שתי פעולות מוצלחות של המנגנונים בפעולות שנערכו בשני כפרים במרחב חברון.

 

בירושלים לא שללו על הסף

פיאד הציע שמערכת הביטחון הישראלית אמנם תצמצם את פעילותה בחברון, אך תשמר לה הזכות לפעול בעתות חירום. כמו כן, הבהיר שיימשך שיתוף הפעולה המוצלח בין מערכת המודיעין הישראלית ומנגנוני הביטחון הביצועיים בחברון, תוך החלפת מידע לטיפול בתאי טרור ובהתארגנויות מאיימות של חמאס באזור. לדבריו, רק בדרך זאת תחוזק הרשות הפלסטינית, ותמנע נפילת חברון לידי חמאס בחודשים הקרובים.

 

בירושלים טרם החליטו אם לאשר את הבקשה, בין היתר בשל פוטנציאל הפיצוץ שיש בה ועימות אפשרי עם המתנחלים בחברון ובקרית ארבע. עם זאת, גורמים מדיניים בישראל אינם שוללים על הסף את הבקשה הפלסטינית באשר לחברון. הם הבהירו שמדובר בתוכניות חיוביות במהותן. הגורמים הביעו תמיכה בכוונות פיאד, שימשיכו את המגמה בקרב אנשי חמאס של תחושת "נרדפות ונשיפה על העורף".

 

בתוך כך, נערכה אמש פגישה נוספת בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ויו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), במעון ראש הממשלה בירושלים. הפגישה נערכה, בין היתר, כהכנה לנסיעתו של אבו-מאזן לנאום בפני עצרת האומות המאוחדות בעוד כשבוע. את ישראל ייצג בעצרת נשיא המדינה, שמעון פרס.

 

הפגישה הוגדרה על-ידי לשכת אולמרט כפגישה חיובית. לא נמסרו תכני הפגישה הזאת, שבה כמו קודמותיה, דנו השניים במעטפת העליונה של הסכם אפשרי בין שני העמים. השניים קבעו להיוועד שוב לאחר שוב עבאס מניו-יורק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
פיאד. חושש
צילום: AP
חייל צה"ל בשוק הסיטונאי בחברון
צילום: איי אף פי
מומלצים