שתף קטע נבחר

בג"ץ הורה לעצור, רגע אחרי שמבני יד יאיר נהרסו

כוחות צה"ל והמינהל האזרחי הגיעו בצהריים ליד יאיר הסמוכה לרמאללה, כדי להרוס מבנים בלתי חוקיים. באותה שעה הוציאה שופטת בג"ץ צו מניעה להריסה, אולם הכוחות כבר הספיקו להרוס המבנים. המתנחלים: אנחנו עוד נשוב

שופטת בג"ץ הוציאה בצהריים (יום ה') צו ביניים נגד הריסת מבנים בלתי חוקיים ביד יאיר שבגדה המערבית, אולם צה"ל והמינהל האזרחי כבר הספיקו להרוס את המבנים בשטח. אזור יד יאיר הוכרז לפני הצהריים שטח צבאי סגור והפלסטינים דיווחו, כי הצבא דרש מכוחותיהם לצאת מרמאללה הסמוכה.

 

בעוד כוחות הביטחון עושים את דרכם לאזור יד יאיר, הגישו אנשי הגרעין עתירה דחופה לבג"ץ נגד הפינוי. העותרים טענו, כי אין לפנותם מיד יאיר ואין להרוס את המבנים. הם ביקשו מבית המשפט להורות על מניעת הפינוי הלא חוקי לטענתם. לדברי העותרים, צה"ל והמינהל האזרחי "מתכוונים לפעול במחשכים ולבצע מחטף בו הם ייפגעו באופן כמעט בלתי הפיך, כאשר מנגד קיימת האופציה הישרה לפיה יודיעו להם הגורמים על כוונותיהם באופן ברור".

 

בית המשפט נענה לבקשתם והוציא צו ביניים, אולם היה זה מאוחר מדי. בתוך זמן קצר נהרסו המבנים הארעיים והגלעד שהוצבו במקום. לפי שעה, לא נרשמו עימותים חריגים בין המתנחלים לבין כוחות הביטחון, אולם בצה"ל טענו כי גלגליהם של כמה כלי רכב נוקבו. המתנחלים הבטיחו כי יחזרו בהמשך היום ליד יאיר. "קבלת הפנים לציפי לבני לא תצליח", אמרו.

 

בצה"ל טוענים כי הרסו את המאחז עוד לפני שבג"ץ הוציא צו בינתיים ולפני שהחלטת

השופט הגיעה לידם, אך ועד מתיישבי בנימין אמר בתגובה כי "מדובר בצפצוף בוטה על החוק וכי הם יבחנו הליכים משפטיים". לדברי המתנחלים, "לכל דבר יהי תג מחיר שאותו אנחנו צפויים לראות ברחבי יהודה ושומרון כבר בשעות הקרובות".

 

שלשום הזעיקו המתנחלים מאות בני אדם בשעל לילה מאוחרת, בניסיון למנוע את פינוי המתקנים ביד יאיר. בסופו של דבר לא התקיים הפינוי, ולטענת ועד תושבי בנימין, הפעולה היום היא "נקמה ילדותית על סיכול הפינוי שלשום". בימים האחרונים הגיעו אנשי המינהל האזרחי למקום כדי להחרים ציוד לבנייה בלתי חוקית ובמקום התפתחו עימותים.

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התנחלות ביהודה ושומרון. ארכיון
סטודיו מרקם, באדיבות "חומש תחילה".
מומלצים