שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הכרמל: הביוב זרם לנחלים; קידוחי המים נסגרו

צינור ביוב רקוב גורם שוב ושוב לזרימת ביוב באזור עיר הכרמל. פיצוץ שנגרם לאחרונה גרר סגירת תחנות שאיבה ואף זיהום של נחלי האזור וסגירת קידוחי מים של מקורות. ראש עיריית עיר הכרמל: הצינור לא באחריותי, ובכל זאת הוריתי לתקנו

צינור ביוב רקוב אחד, שאיש לא מסכים לקבל עליו אחריות באופן רשמי, גרם לגלישת ביוב באזור עוספייה ודליית אל-כרמל ולזיהום של הנחלים אורן ונץ. גורמים המכירים את הנושא ציינו כי כתוצאה מהזיהום נדרשה "מקורות" לסגור קידוחי מים המספקים מים לשתיה באזור חוף הכרמל וחיפה, מחשש לזיהום.

 

ל-ynet נודע מכמה גורמים על התפוצצות הצינור וגלישת הביוב שגרמה לזיהום הנחל. הגורמים הסבירו שמדובר בצינור המחבר בין עיר הכרמל למושב ניר עציון, שקטע ממנו נמצא מעל פני האדמה ולא מוטמן בה. כתוצאה מכך נרקב הצינור והוא מתפוצץ מפעם לפעם, וגורם לזרימת ביוב בשטח. מאחר שהצינור אינו פועל, עיריית עיר הכרמל ממהרת במקרים כאלה להפסיק את פעולות מתקן הטיהור שלה כדי למנוע גלישת ביוב ברחובות.


סגירת הביוב גרמה לגלישת ביוב בתחנת השאיבה

 

הגורמים סיפרו ל-ynet כי בשל מצבו הרעוע של הצינור לא ניתן לתקנו מבלי להשקיע כספים ברכישת ציוד. עוד הם אמרו כי בשל ההזנחה של המצב נסגרות מפעם לפעם תחנות שאיבת הביוב, וזה מוזרם לנחלים באזור. הגורמים ציינו כי נעשתה פנייה בנושא למשרד להגנת הסביבה אך הנושא מטופל בעצלתיים.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי הנושא מוכר וידוע וכי נפתחה זה מכבר חקירה באשר לטיפול בביוב באזור וכי ננקטו כל הצעדים האפשריים לפני מעבר למישור הפלילי. גורם במשרד אמר כי מדובר בהזנחה של הצינור ואי רצון של הרשות המקומית להשקיע כספים בתיקונו. בהקשר של זרימת הביוב הנוכחית נמסר מהמשרד כי ראש הרשות המקומית זומן לשימוע.

 

ראש עיריית עיר הכרמל, ד"ר אכרם חסון, אמר ל-ynet כי ככל הידוע לו הוא לא זומן לשימוע. "יש פה צינור ביוב שיוצא מדליית לכיוון ניר עציון וחוף הכרמל. הצינור לא נמצא בתחום השיפוט שלי, ואני לא אחראי על הקו הזה. כנראה חיבלו בו והוא התפוצץ. כשיש פיצוץ אנחנו סוגרים את מערכת הביוב כדי שלא יזרום לבתים".

 

ד"ר חסון אמר כי מיד כששמע על הפיצוץ בצינור הוא הנחה את הגורמים הרלוונטיים בעירייה למהר למקום ולבצע את התיקונים הדרושים, גם אם הנושא אינו נמצא תחת אחריותו. הוא ציין כי כדי לבצע את התיקון דרושה הזמנה של ציוד שאינו נמצא במלאי, וכן הליך של החתמה של חשב העירייה אך הוא הורה לצוות בשטח לעשות ככל שניתן לתקן את התקלה "ואחר כך נתחשבן עם מי שצריך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים