שתף קטע נבחר

בנדיקטוס ה-16: האפיפיור הציל יהודים בשואה

האפיפיור יצא להגנתו של פיוס ה-12, שהתנהלותו אל מול המשטר הנאצי זכתה לביקורת נוקבת: "הוא נהג באומץ"

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 יצא להגנתו של פיוס ה-12, האפיפיור בתקופת השואה, שהתנהלותו אל מול פשעי המשטר הנאצי זכתה לביקורת נוקבת. בפגישה במעון הקיץ שלו בקסטל גנדולפו, אמר בנדיקטוס ה-16 שפיוס ה-12 לא חסך במאמצים להצלת יהודים במלחמת העולם השנייה.

 

לדברי בנדיקטוס ה-16, פיוס ה-12 הפגין "אומץ לב" בניסיון להציל יהודים בשואה, ומטבע הדברים נאלץ לעשות זאת מאחורי הקלעים "בשקט ובסתר". בנדיקטוס ה-16 אמר, כי "מתי שרק היה אפשרי הוא לא חסך במאמצים להתערב לטובתם". הוא הוסיף, כי פיוס ה-12 נאלץ לסייע בסתר, "משום שרק בדרך הזאת ניתן היה להימנע מהגרוע מכל ולהציל כמה שיותר יהודים".

 

התנהלותו של פיוס ה-12 בתקופת השואה זכתה לביקורת חריפה בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה. במרכז הביקורת הטענה בדבר שתיקתו - ובהתאם, שתיקת מדינת הוותיקן - אל מול השמדת היהודים באירופה על ידי המשטר הנאצי, והחלטתו שלא לפעול באופן מספק למניעתה. אל מול הביקורת, ישנם רבים המגנים על פיוס ה-12 והתנהלותו. עיקר המחלוקת נוגעת למשמעות שיש לתת לפעילותו בתקופת השואה.

 

ביולי 2006 הודיע הוותיקן על שחרור לפרסום של המסמכים משנות כהונתו של האפיפיור פיוס ה-11 - האפיפיור שקדם לפיוס ה-12. לפי פרשנים שונים, הכנסייה הגיעה להחלטה זו, בעיקר מתוך רצון להסרת החשדות נגד פיוס ה-12. תקוות הכנסייה היא שהמידע שייחשף יבהיר את עמדותיו הברורות של הקרדינל, האפיפיור לעתיד, נגד המשטר הפשיסטי בפרט, ונגד הגזענות בכלל. ברקע מהלך זה עומדת ככל הנראה גם השאיפה של כמה מבכירי הכנסייה לפתוח במהלך שיביא בסופו של דבר להכרזתו של פיוס ה-12 כקדוש.

 

בשנים האחרונות מביעים ראשי הכנסייה הקתולית התנצלות כלפי היהודים,

על הפגיעה בהם במהלך מלחמת העולם השנייה ועקב האנטישמיות שמקורת במניעים דתיים. בשנה שעברה ביקר בנדיקטוס ה-16, במחנה ההשמדה אושוויץ שבפולין ובמהלך נאומו במקום פנה אל הבורא ושאל מדוע נותר אילם לנוכח זוועות השואה. במהלך מלחמת העולם השנייה היה בנדיקטוס חבר בתנועת הנוער ההיטלראית. זאת, למרות שמעולם לא היה חבר במפלגה הנאצית ומשפחתו אף התנגדה למשטרו של היטלר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנדיקטוס ה-16. "הוא סייע בסתר"
צילום: AP
מומלצים