שתף קטע נבחר

הילדה המזרחית התקבלה, התלמידות שובתות

בית המשפט חייב את בית הספר "בית יעקב" באלעד לקבל ילדה שנדחתה על רקע עדתי, ועד ההורים יצא למלחמה. לימודי כיתה א' בעיר הושבתו, ובמודעות שנתלו במוסד נכתב: "נבלה נעשתה בעירנו. בני בליעל פנו לערכאות בעקבות אי קבלת בנותיהם שלא עמדו בקריטריונים של הוועדה הרוחנית"

ככה יעשה בבית ספר שבית המשפט הורה לקבל לשורותיו תלמידה מזרחית: לאחר שבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב הוציא בשבוע שעבר צו ביניים המורה לבית הספר "בית יעקב" באלעד לקבל אליו תלמידה לכיתה א'  שטענה לאפלייה על רקע עדתי, ועד ההורים משבית הבוקר (יום ו') את הלימודים בכיתות א' בשני מוסדות בית יעקב בעיר וכמאות תלמידות נותרו בבית. ההורים מוחים על פניית הורי התלמידה לבית המשפט, והתערבות המערכת המשפטית במה שהם רואים פגיעה באוטונומיה החינוכית של בית הספר ואף טוענים לגיבוי מצד הפוסק החשוב, הרב חיים קנייבסקי.

 

אמש חולקו לתלמידות מכתבים לא חתומים המודיעים על השבתת הלימודים בשני מוסדות "בית יעקב" בעיר והבוקר נתלו מחוץ לבית הספר ובסביבותיו מודעות עליהן נכתב: "הזדעזעי ארץ בעקבות הנבלה שנעשתה בעירנו, כאשר בני בליעל פנו לערכאות על מנת שאלו יתערבו בהחלטות ובסדרי החינוך בבית הספר בית יעקב בעירנו בעקבות אי קבלת בנותיהם מאחר שלא עמדו בקריטריונים של הוועדה הרוחנית אשר נועדה לשמור על החינוך הטהור. מהלך זה גורם לדריסת רגל של מערכת בתי המשפט שמנוהלת על ידי אנשים מרשיעי ברית שכל כוונתם לקעקע החינוך הטהור ולעשותו ככל העמים, רחמנא ליצלן".

  

עוד צויין במודעות כי בעקבות אסיפה שהתקיימה על פי הוראותיו של הרב חיים קנייבסקי הלימודים מושבתים בשני בתי הספר של בית יעקב וכי לגבי הלימודים ביום ראשון תבוא הודעה בנפרד. כזכור, בית המשפט הדגיש כי אין בנימוקי בית הספר כל טעם סביר לאי קבלת הילדה ללימודים והמליץ לבית הספר לשקול בחיוב לקבל גם תלמידות נוספות שקבלתם ללימודים סורבה - ובכדי למנוע צורך בהתדיינויות נוספת.   

  

"האפליה - נגד רוח ההלכה והיהדות"

המהלכים האחרונים המזעזעים את העיר החרדית אלעד והמתרחש סביב התערבותו של בית המשפט בהחלטות הפנימיות של בית הספר נעשים לא בשם אף ארגון ואף לא בשמה של הנהלת בית הספר אך חלוקת המכתבים לתלמידות מחוץ לשטח בית הספר כמו גם תליית המודעות על קירותיו מכעיסה גורמים רבים. 

 

יואב ללום העומד בראש עמותת "נוער כהלכה" הפועלת כנגד האפליה העדתית במוסדות החינוך החרדיים אמר בשיחה ל-ynet כי עצם חלוקת המכתבים, האסיפות, השבתת הלימודים והמודעות שנתלו מעוררות תחושה קשה ביחס למתרחש בבית הספר בית יעקב באלעד: "כואב הלב לראות איך אנשי בליעל שמנהלים את מוסדות החינוך נתלים באנשים גדולים על מנת לכסות את התנהגותם המכוערת הנוגדת את רוח ההלכה והיהדות".

  

על אף שהילדה אשר בשמה הוגשה העתירה לומדת כיום באופן רשמי במוסד נראה כי היה מי שעשה את מירב המאמצים לא להקל על שילובה במוסד. גורמים המקורבים למשפחה סיפרו ל-ynet כי "תחילה, כאשר ההורים פנו לרשום את הילדה ללימודים, נמסר להם מהנהלת המוסד שפשוט אין מקום. ביום אחר אמרו שאחת הילדות חולה ולכן היא כן יכולה להגיע ללימודים. אחר כך אמרו להם כי הילדה תוכל לשבת בכיתה כאשר חצי מהשולחן מחוץ לכיתה וחציו בפנים שם תוכל הילדה לשבת, או ליד המורה. הילדה וההורים שלה פשוט חווים מותחן פסיכולוגי על בשרם" אומר גורם המקורב למשפחה שאף מביע חשש כי במצב העניינים הנוכחי ייתכן והמשפחה תיאלץ בסופו של דבר לעזוב את היישוב.

  

עו"ד שניאור צורף אשר ייצג את הילדה בעתירה הגיב על האירועים: "האחריות להשבת הילדה ללימודים מוטלת על הנהלת בית הספר והחינוך העצמאי. אנו רואים את הנהלת בית הספר כאחראית להדבקת המודעות הקוראות להשבתת הלימודים ובחלוקת המכתבים בתחום בית הספר. מדובר במעשה חמור שנועד לעקוף את החלטת בית המשפט. בית הספר אינו בוחל באמצעים בכדי לדכא את אלו שהעזו להרים ראש נגד מדיניות האפליה החמורה בה נוקט בית הספר תוך גיוס התלמידות למסע הצלב".  

 

בתגובה לפניית ynet אומר מחזיק תיק החינוך בעיר אלעד, צביקה הרבסט: "בעניין חלוקת המכתבים, לאחר בירור העניין התברר כי מדובר ביוזמה של מספר ילדות שחילקו את הפתק בבית הספר". לגביי השבתת הלימודים נמסר מלשכתו של הרבסט כי "עיריית אלעד לא הייתה בסוד העניינים ומתברר בדיעבד כי מדובר ביוזמה מצד הורי תלמידות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המודעות הבוקר בשערי בית הספר
העלונים שחולקו להורים
ללום. כואב הלב
צילום: דודי ועקנין
מומלצים