שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל/פוטוס

הילד מתלונן על כאב? אולי הוא סובל מתסביב האשך

זה מתחיל בכאב פתאומי במפשעה של הילד. הסיבה: תסביב האשך, מצב מסוכן שאם לא מטפלים בו בתוך כמה שעות הוא מוביל לנמק. מדי שנה עוברים עשרות ילדים בישראל כריתה מיותרת, רק מפני שלא הובהלו בזמן לחדר המיון. כך תדעו האם זה קורה לילד שלכם

יומיים שלמים חיכה רועי, בן 10, עד שסיפר להוריו על הכאבים העזים שהוא חש במפשעה. הוריו פנו יחד איתו לחדר המיון לילדים, שם נבדק בדחיפות על ידי אורולוג. בדיקת האולטרסאונד שבוצעה לו בהמשך אישרה: רועי לקה בתסביב האשך. מאחר שלא קיבל טיפול מיידי עם תחילת הכאב, נאלצו הרופאים לכרות את האשך.

 

על פי הדיווחים בספרות הרפואית, שכיחות תסביב האשך נעה סביב 1 לכל 4,000 בנים מתחת לגיל 25. אף שרוב המקרים מתרחשים סביב גיל ההתבגרות, תסביב אשך יכול להתרחש גם אצל עובר ברחם אמו וגם בגיל הקשיש. מדי שנה עוברים עשרות ילדים כריתת אשך בעקבות תסביב האשך. הכריתות האלה היו יכולות להימנע אילו הילדים היו מופנים בזמן לניתוח שמתקן את המצב הקריטי. כל עיכוב בטיפול המיידי גורם להתפתחות מהירה של נמק באשך, ואז הפתרון היחיד הוא כריתתו.

 

לפי נתוני משרד הבריאות, בשנת 2004 עברו 46 ישראלים כריתות אשך עקב תסביב האשך, בשנת 2005 עברו את הכריתה 64 ישראלים ובשנת 2006 עברו 36. מבדיקה שערכנו מול בתי החולים הגדולים בארץ עולה שבשנה החולפת בוצעו בכל בית חולים עד תשע כריתות אשכים עקב איחור באבחון.

 

תפקיד האשכים להפריש את הורמון המין הזכרי טסטוסטרון ולייצר תאי זרע. האשכים נוצרים בבטן, ואצל רוב העוברים ממין זכר הם יורדים לשק האשכים בשליש האחרון של הריון האם. האשך מחובר ל'כבל' שנקרא חבל הזרע, שכולל בתוכו עורק וורידים וכן את הצינור שמוביל את תאי הזרע מהאשך ומתחבר בסופו של דבר לשלפוחיות הזרע, שמובילות לשופכה.

 


 

האשך מתקבע לשכבה הפנימית של שק האשכים, כשעוטפות אותו כמה שכבות. המבנה הזה של קיבוע לחלקו התחתון של שק האשכים וקשר עם חלל הבטן דרך 'כבל', מוביל במקרים מסוימים לסיבוב של האשך סביב ציר הקיבוע, כך שכלי הדם נכרכים זה בזה. הוורידים הם הראשונים להיחסם, דבר שמוביל לגודש ולבצקת, ואלה חוסמים בתורם את אספקת הדם העורקית לאשך. אם לא יגיע דם עורקי לאשך, בתוך שעות לא רבות רקמת האשך תעבור נמק והאשך יתנוון.

 

"לא ברור בדיוק מה גורם לתסביב האשך. ההשערות הן שבחלק מהמקרים הסיבה היא חבל זרע ארוך יותר או היעדר קיבוע של האשך למעטפות סביבו או לשק האשכים", מסביר ד"ר דוד בן מאיר, אורולוג בכיר מבית החולים לילדים שניידר. "גם חבלה באשך או במפשעה ופעילות גופנית מאומצת במיוחד עלולות להוות גורם סיכון לתסביב האשך. במקרים רבים הילד נמנע מלספר להורים על הכאב במפשעה מפני שהוא מתבייש. במקרים אחרים הילד מדווח על כאב בטן ולא על כאב באשך. ההורים ממתינים שהכאב יעבור מעצמו, בלי לדעת שמדובר במצב חירום רפואי".

 

הסימנים האופייניים לתסביב אשך כוללים כאב פתאומי וחזק באשך, שהולך וגובר ומקרין לאזור המפשעה כולו או לבטן. פעמים רבות מופיעות בחילה והקאה והילד הולך על בסיס רחב (הליכת ברווז). בשלבים הראשונים האשך רגיש מאוד למגע ומצוי במיקום גבוה בשק האשכים. בשלבים מאוחרים יותר הוא מתנפח והופך לנוקשה, ושק האשכים מתנפח גם הוא והופך לאדום ורגיש.

 

הרופא הבודק מתרשם מהסימנים ובודק את הימצאותו של הרפלקס הקרמסטרי: רפלקס שמופק על ידי גירוי חלקה העליון והפנימי של הירך ומוביל להתכווצות של שק האשכים ולתנועה של האשך. היעדר רפלקס קרמסטרי יכול לכוון לתסביב האשך. הרופא מתרשם גם מהמרקם, מתנוחת האשך וממיקום האזור הרגיש. בחשד לתסביב האשך מבוצעת בדיקת אולטרסאונד דופלר באשך, ובמקרים נדירים יותר שולחים את הילד למיפוי אשכים.

 

הטיפול בתסביב אשך נעשה בניתוח, שבו חושפים את האשך דרך חתך בשק האשכים, משחררים את הסיבוב של ה'כבל' או חבל הזרע ומקבעים את האשך לשק האשכים. אם מבחינים באשך שעבר תהליך נמק, נוהגים לכרות אותו, ובשלב מאוחר יותר ניתן להשתיל אשך תותב. אם קיים ספק לגבי התפתחות נמק, הרופא האורולוג מחמם את האשך וממתין להתאוששותו. אם קיים שיפור בצבע האשך, הוא מקובע לשק האשכים.

 

במקרה של תסביב אשך נהוג לקבע את האשך הנגדי כדי למנוע תסביב אפשרי גם בו. כריתה בודדת של אשך, שמותירה אשך שני תקין, לרוב לא גורמת לפגיעה בפוריות. אבל כמה דיווחים בספרות הראו שתסביב ממושך של האשך עלול לפגום גם בפריון של האשך הנגדי.

 

אז מתי לפנות לרופא? "ההורים צריכים להגיע לרופא המטפל או לחדר מיון בכל מקרה של כאב אשך פתאומי שנמשך מעל חצי שעה או בכל מקרה שבו האשך אדום, נפוח או רגיש למגע", אומר ד"ר בן מאיר. "ככל שהאבחנה תתבצע מוקדם יותר, כך גדל הסיכוי להציל את האשך".

 

הכותב הוא רופא מתמחה בבית החולים לילדים ספרא בתל השומר והכתב הרפואי של ynet.

 

עוד דברים שהורים חייבים לדעת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים