שתף קטע נבחר

לבני ליו"ר מרצ: רוצה אתכם בממשלה

במסגרת המשא ומתן הקואליציוני הסכים רפי איתן להישאר עם הגמלאים בממשלה. לבני הציעה למרצ להצטרף לקואליציה והבהירה: "המו"מ עם הפלסטינים יימשך". שר הביטחון מתעקש ללכת רק לממשלת חירום בראשות לבני - ובכירי העבודה זעמו: "עם מי הוא התייעץ?"

ציפי לבני פתחה במגעים להקמת ממשלה - והקלחת הפוליטית מתעוררת. בצהריים (יום ו') המשיכה יו"ר קדימה החדשה את המגעים עם יושבי ראש הסיעות במטרה לגבש קואליציה. בפגישתה עם יו"ר הגמלאים, השר רפי איתן, קיבלה לבני למעשה את הסכמתו להמשיך בממשלתה המיועדת. זמן קצר לאחר מכן נפגש יו"ר מרצ, חיים אורון, עם מנהיגת קדימה החדשה. במוצאי שבת היא תיוועד עם עוד יו"ר מפלגה שמחוץ לקואליציה הקיימת - זבולון אורלב מהמפד"ל.

 

 

בפגישה עם אורון אמרה לבני: "אני רוצה להקים ממשלה לתקופה ארוכה, ואני מעוניינת שמרצ תהיה בממשלה". לבני הדגישה כי האופציה לערוך בחירות בעוד חודשים אחדים "היא האפשרות הכי רעה. ללכת לבחירות? זה עכשיו או עוד שנה ויותר". לבני אמרה בפגישה כי היא בוחנת אפשרויות שונות להרכבת ממשלה, שכוללות גם את מרצ וגם מפלגות חרדיות.  

 

שרת החוץ הוסיפה בשיחה כי היא לא מוכנה לשלם את המחיר של "הפסקת המשא ומתן עם הפלסטינים. אני מחוייבת להמשך המשא ומתן, גם במסלול הסורי וגם במסלול הפלסטיני".

 

אולם עם מפלגת העבודה - השותפה הבכירה בקואליציה הנוכחית - טרם נערכו מגעים רשמיים, ושם גוברת הביקורת על השר אהוד ברק. שר הביטחון אמר שהעבודה מוכנה להצטרף רק לממשלת חירום - ועורר את זעמו של בכיר במפלגה: "לא ברור עם מי קבע ברק את החלטתו, עם מי התייעץ ועל סמך מה הוא מתעקש על הרכבת ממשלת חירום".

 

במגזר הקיבוצי, הערבי וראשי הערים ברחבי הארץ, שוקלים ליזום בימים הקרובים פעולות פנים מפלגתיות כדי להבהיר לברק כי העבודה צריכה להמשיך להישאר בממשלה.

 

יחד עם זאת, אמר היום סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, כי "אנחנו לא חוששים מבחירות. העבודה היא מפלגה חיה נושמת ובועטת. יש תחושת התעוררות והתחדשות בשטח".

 

בישיבת סיעת קדימה הבוקר, מתחה לבני ביקורת על העבודה ואמרה: "לו מפלגת העבודה הייתה מתנהלת כמפלגה אחראית, מה שהיה נדרש ממנה זה לברך על התוצאות ולא להתחיל בהתדיינויות מיותרות. בחירות לא מפחידות אותי, הן רק מיותרות. אם העבודה חושבת שצריך בחירות - חבל שלא עשתה זאת לפני חודשיים".

 

עם הגמלאים אין ללבני בעיה

לבני אמרה גם שבכוונתה להיוועד עם נציגי מפלגות אחרות בכנסת "על מנת להרחיב את בסיס הקואליציה" - ואכן עשתה זאת, בפגישה עם אורון, שהוגדרה כ"פגישה ראשונית, שהתנהלה ברוח טובה". בישיבת הסיעה היא הדגישה: "אם זה לא יצלח, אפשר להתמודד בבחירות ואני מתכוונת לנצח".

 

בפגישתה עם איתן, אמרה לבני כי היא מעוניינת לשמור על הקואליציה במתכונתה הנוכחית ולשמור על היציבות. איתן אמר בתגובה כי מפלגת הגמלאים תומכת

בשמירת היציבות הקואליציונית והשלטונית. הוא הוסיף כי אם אלה התנאים - אז סיעתו תישאר.

 

השר לקליטת עלייה, אלי אפללו, התייחס במהלך ישיבת סיעת קדימה למשא ומתן הקואליציני ואמר: "אסור להגיע למצב שנהיה נתונים לסחטנות פוליטית. אני לא רואה סיבה לשינויים קואליציוניים בשום דרך. מי שרוצה לשפר עמדות, לא יוכל להמשיך בממשלת אחדות".


פורסם לראשונה 19/09/2008 15:32

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני, היום בישיבת קדימה
צילום: עופר עמרם
יצטרף? אורון
צילום: עופר עמרם
נשאר. איתן
צילום: גיל יוחנן
ברק. מתח פנימי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים