שתף קטע נבחר

ברק ונתניהו נפגשו: אין הסכמה משותפת

שר הביטחון ויו"ר האופוזיציה נפגשו על רקע בחירתה של שרת החוץ לבני לעמוד בראשות קדימה. מקורביו של ברק: "לבני לא פועלת להרכבת ממשלת חירום לאומית, אז צריך להתחיל לפעול". אחד משרי העבודה: "ברק עושה צעדים לא ברורים". ברק ונתניהו לא הגיעו לסיכום על דרך פעולה

יו"ר העבודה, השר אהוד ברק, נפגש הערב (שבת) במשרד הביטחון בתל-אביב עם יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו. מלשכותיהם נמסר בתום הפגישה כי השניים שוחחו במשך למעלה משעה וחצי, ודנו במצב הביטחוני, התהליך המדיני וכן על הנושאים הכלכליים העומדים על הפרק.

 

 

עוד נמסר כי "השניים עסקו בהרחבה בהתפתחויות הפוליטיות האחרונות. השר ברק שב והדגיש את החשיבות שהוא מייחס בעת הזאת לממשלת חירום לאומית, ואילו ח"כ נתניהו אמר כי מאותן סיבות בדיוק וכישלונה המתמשך של ממשלת קדימה, הוא סבור שיש ללכת לבחירות מהר ככל האפשר ולבחור הנהגה חדשה למדינת ישראל". השניים קבעו להמשיך ולהיפגש.

 

מיד לאחר שנבחרה אמר ברק בשיחות סגורות כי הוא ממתין לראות כיצד תפעל לבני. כשנשאל אם הוא

מתכוון לסייע לשרת החוץ בהרכבת ממשלת חירום לאומית, אמר: "למה אני צריך להתערב? בוא נראה מה הם יעשו". בסביבתו של ברק אמרו כי החליט להפגש עם נתניהו כדי לקדם את הנושא. "אנחנו רואים שלבני לא פועלת להרכבת ממשלת חירום לאומית, אז צריך להתחיל לפעול", אמרו מקורבי ברק.

 

נתניהו לעומת זאת קרא ללבני לאחר היוודע דבר ניצחונה, לקבוע מועד לבחירות כלליות - מוקדם ככל האפשר. במסיבת עיתונאים במצודת זאב אמר יו"ר אופוזיציה כי בכוונתו לפנות גם לברק, ליו"ר ש"ס אלי ישי ולראשי מפלגות אחרות, במטרה לקבוע תאריך לבחירות.

 

מקורבים לשרת החוץ קיבלו את דבר קיומה של הפגישה בהפתעה. לבני נועדה זמן קצר לפני כן עם יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, והציעה שיצטרף לממשלה. בסוף הפגישה אמר אורלב: "איני רואה סיכוי להקמת ממשלה יציבה ולכן, יש לקצר את תקופת הגסיסה הפוליטית של הממשלה ולפעול להקדמת הבחירות לאלתר".

 

בפגישה, הציע אורלב ללבני לנסות ולהשיג את הסכמת ראשי המפלגות הציוניות, כדי לתאם תאריך מוסכם לבחירות בהקדם, או לפעול להקמת ממשלת חירום לאומית לתקופה קצובה של שנה, כדי להתמודד עם האתגרים הביטחוניים, הכלכליים והחברתיים.

 

ביקורת מבית על ברק

בסוף השבוע מתחו גורמים בכירים בעבודה ביקורת חריפה על דרישתו של היו"ר להקים ממשלת חירום לאומית. אחד השרים בעבודה אמר כי הוא לא מבין את התנהלותו של ברק: "הוא עושה צעדים לא ברורים. הוא מתמרן, אבל לא ברור מה הוא רוצה". גורמים בעבודה אמרו גם כי כל מהלך שנועד לפגוע בניסיון של לבני להרכיב ממשלה הוא "טעות". בשיחה עם ynet אמרו הבכירים: "עם מי ברק התייעץ כשהוא החליט לדרוש ממשלת חירום? למה זה הכרחי עכשיו - אנחנו לפני מלחמת ששת הימים?".

 

בעבודה נמתחה בימים האחרונים ביקורת חריפה על ברק, בעיקר בקרב בכירים, אנשי הקיבוצים, במגזר הערבי ובקרב ראשי רשויות. פעילי שטח מרכזיים שוקלים לקיים בימים הקרובים כינוס חירום שבו יקראו לברק לנהל משא ומתן עם לבני ולהביא להרכבת ממשלה במתכונת הקיימת.

 

בכירים בעבודה העבירו מסרים למקורבי לבני לאחר שנודע על פגישת ברק-נתניהו. הקו העיקרי במסרים שהועברו: "לא להתייחס ברצינות לפגישה בין ברק ונתניהו".

 

מגעים עם ש"ס, הצעה למרצ

לבני פתחה שעות לאחר פרסום התוצאות הרשמיות במגעים בלתי רשמיים להרכבת ממשלה בראשותה, ואף נפגשה עם יו"ר ש"ס, אלי ישי. לאחר מכן נפגשה גם עם יו"ר מרצ והציעה לו להצטרף לקואליציה. עד עתה נראה היה שבמפלגת העבודה לא ממהרים לקבל הכרעות בנושא.

 

בשיחות סגורות שניהל יו"ר העבודה לאחר פרסום תוצאות הפריימריז, אמר ברק כי הוא תומך בהקמת ממשלת חירום רחבה. עם זאת, לדבריו, "הכדור בידיים של קדימה. אחרי שהובלנו עבורם

את כל התהליכים החשובים במפלגה, הגיע הזמן שקדימה תגיד לאן היא הולכת ומה כוונותיה. זה הזמן שייקחו את המושכות בידיים".

 

בישיבת סיעת קדימה ביום שישי בבוקר מתחה לבני ביקורת על מפלגת העבודה ואמרה: "לו מפלגת העבודה הייתה מתנהלת כמפלגה אחראית, מה שהיה נדרש ממנה זה לברך על התוצאות ולא להתחיל בהתדיינויות מיותרות. בחירות לא מפחידות אותי, הן רק מיותרות. אם העבודה חושבת שצריך בחירות - חבל שלא עשתה זאת לפני חודשיים".


פורסם לראשונה 20/09/2008 21:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ממשלת חירום. ברק
צילום: AFP
צילום: AFP
נתניהו. מועד לבחירות
צילום: AFP
מומלצים