שתף קטע נבחר

חיפה: ימאים אוקראינים דגו, אכלו - ואושפזו

בבית החולים רמב"ם נאבקים על חייו של טבח ספינה אוקראינית, שאכל כנראה את חלקיו הרעילים ביותר של ה"אבו נפחא" שדגו אנשי הספינה במפרץ חיפה. החילוץ המהיר וההחייאה הצילו אותו ממוות. מצבם של שישה אחרים קל

ארוחת הדגים הסתיימה בקרב על החיים. הימאים האוקראינים חשבו שמצאו לעצמם פתרון מצוין לארוחת הצהריים, בדמות דג שדגו במי מפרץ חיפה. אבל מעט לאחר מכן, התברר שהכניסו לקיבתם דג רעיל במיוחד - הלגינון הנודד ("אבו נפחא"). הם חולצו והועברו לבית החולים רמב"ם בעיר, מצבו של טבח האניה קשה ושישה נוספים, בהם הקפטן, במצב קל.

 

סמוך לשעה 16:00 התקבלה קריאה ביחידת השיטור הימי במפרץ חיפה על מצב חירום רפואי

בספינה אוקראינית בשם "סבן סטארס" העוגנת במפרץ חיפה, כ-3.5 קילומטרים מהנמל. סירה של היחידה שהגיעה למקום, התבקשה להעביר לחוף את טבח הספינה שמצבו הוגדר באותה עת בינוני.

 

מפקד יחידת השיטור הימי, רב-פקד אריה דהן, מסר ל-ynet כי החילוץ בוצע בקושי רב, מאחר שבמפרץ יש בשעה זו גלים גבוהים. לבסוף הורד הטבח לסירת ההצלה של האניה, ומשם נאסף לסירת השיטור הימי. במהלך השיט לחוף הידרדר מצבו - והוא איבד את הכרתו. השוטרים פתחו בפעולות החייאה והמשיכו במסעם לנמל.

 

במקביל, נמסר כי אנשי צוות נוספים באניה חשו ברע. רפ"ק דהן סיפר כי בתיאום עם הנהלת נמל חיפה, הותר לספינה להפליג לתוך נמל הקישון, שם עגנה. כאשר הגיעה ספינת השיטור הימי לחוף המתין לה צוות טיפול נמרץ של מד"א ממרחב כרמל שפינה את הטבח - כעת כבר במצב קשה - לבית החולים, תוך פעולות החייאה נוספות.

 

הרעל גרם לשיתוק בשרירים - ודום לב

זמן קצר לאחר מכן עגנה הספינה בנמל הקישון, ושישה אנשי הצוות האחרים, בהם קפטן הספינה, טופלו על ידי מד"א והועברו אף הם לרמב"ם במצב קל. מבית החולים נמסר כי הטבח האוקראיני מטופל בחדר ההלם, מונשם ומורדם, ומקבל טיפול תומך לניטרול הרעלים כתוצאה מאכילת הדג.

 

מנהל המחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים רמב"ם, ד"ר ירון בר-לביא, אמר שככל הנראה הטבח אכל את הכבד של הדג, האזור שבו מיוצר הרעל.

 "מדובר ברעל חזק מאוד, שגורם לשיתוק בשרירים - מה שהוביל ככל הנראה לדום לב אצל הפצוע. למרבה המזל, הוא קיבל פעולות החייאה כמעט מיד, ואנחנו מקווים שניתן יהיה להציל את חייו".

  

הלגינון הנודד, או בשמו העממי "אבו נפחא", הוא מין פולש בים התיכון, התרבה מאוד בשנים האחרונות. קיימת מחלוקת בשאלה כיצד הגיע לים התיכון ויש שתי תיאוריות מרכזיות: האחת כי "נדד" דרך תעלת סואץ והשנייה שהובא לאזור במים של ספינות שבאו מהמזרח הרחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סירת חילוץ (ארכיון)
צילום: דורון גולן
דג "אבו נפחא", מסוג אחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים