שתף קטע נבחר

סיעות הימין לנשיא פרס: רק בחירות

לפני שייצא הלילה לארה"ב, ישלים הנשיא את סבב הפגישות עם נציגי כל סיעות הכנסת ויטיל על לבני את הקמת הממשלה. ישראל ביתנו והאיחוד הלאומי-מפד"ל היו הראשונים הבוקר, לא המליצו על אף מועמד - וקראו לבחירות

נשיא המדינה, שמעון פרס, צפוי לצאת הערב (יום ב') לארצות הברית, שם ישתתף בעצרת האו"ם בניו-יורק. עד אז הוא צפוי להודיע מי המועמד עליו יטיל את הרכבת הממשלה החדשה, לאחר התפטרותו של אהוד אולמרט. יו"ר קדימה החדשה, ציפי לבני, תהיה הנבחרת - אבל עד להכרזה הרשמית נמשך סבב השיחות עם סיעות הכנסת, שנמשך אמש אל תוך הלילה וחודש הבוקר.

 

נציגי סיעת "ישראל ביתנו" היו הראשונים היום במשכן הנשיא, ובחרו שלא להמליץ על מועמד להרכבת הממשלה. "לאחר התייעצות עם חברי סיעתנו ובראשם אביגדור ליברמן, החלטנו שהדבר הנכון הוא ללכת לבחירות מוקדמות", אמר יושב ראש הסיעה, ח"כ רוברט אילטוב. הוא העריך שהבחירות יתקיימו תוך שלושה חודשים.


פרס ונציגי האיחוד הלאומי-מפד"ל (צילום: מרק ניימן, לע"מ)

 

עוד זה מדבר וזה בא: מיד לאחר מכן נכנסו ללשכת הנשיא נציגי סיעת "איחוד לאומי-מפדל", ונקטו בגישה דומה. ח"כ אפי איתם אמר ל-ynet: "מול האתגרים שמדינת ישראל עומדת בפניהם אסור שתהיה ממשלה שתורכב טלאי על טלאי. נחתור בכל כוחנו למהלך של בחירות ארציות ולא נצטרף בשום אופן לקואליציה הנוכחית". 

 

נציגי סיעת מרצ, חיים אורון וזהבה גלאון, המליצו בפני פרס על לבני. לדברי אורון, "היא המועמדת המתאימה להרכבת הממשלה כעת - אבח אין באמירה זו רמז לכך שאנו מצטרפים לקואליציה שתקום בראשותה". סבב הפגישות יימשך עד השעה 18:30, אז תחתום אותו סיעת יהדות התורה.

 

אם לא תירשם הפתעה מרעישה, הלילה יכריז פרס על לבני כמועמדת להקמת הממשלה, למרות שפרט להמלצת קדימה ומרצ, רק סיעת הגמלאים צפויה לתמוך בה. לאחר מכן, יטוס פרס לוושינגטון ומשם ייסע לניו-יורק, שם הוא עתיד לנאום בעצרת האו"ם.

 

נציגי העבודה התעקשו: רק ברק

אתמול נפגש פרס עם נציגי יתר המפלגות. נציגי סיעת העבודה המליצו על אהוד ברק כאדם המתאים להרכיב את הממשלה הבאה. זאת, למרות שהחוק קובע כי ראש הממשלה יוכל להיות רק מי שמכהן כעת כחבר כנסת. ח"כ איתן כבל נשאל לגבי המכשול המשפטי והביע תקווה שהנושא ייפתר. לבני וברק נועדו אמש ובסביבתה של יו"ר קדימה הביעו אופטימיות זהירה בנוגע לאפשרות להתקדם במגעים עם ברק להקמת ממשלה.

 

לבית הנשיא הגיעו גם נציגי הליכוד, שאמרו לנשיא כי יו"ר התנועה בנימין נתניהו, הוא המועמד הראוי, ואילו נציגי ש"ס אמרו לפרס כי אין בכוונתם להמליץ על אף מועמד להרכבת הממשלה.

 במפלגה הסבירו כי החליטו להימנע מהמלצה משום שטרם קיבלו מיושבת הראש הנבחרת של קדימה, תשובות באשר לדרישותיהם בתחום החברתי.

 

לחבר הכנסת שעליו תוטל משימת הרכבת הממשלה יינתנו 28 ימים לביצוע המשימה. הנשיא יהיה רשאי להאריך תקופה זו ב-14 ימים. אם האדם שאותו מינה הנשיא לא יצליח להרכיב ממשלה או יציג ממשלה שלא תזכה באמון הכנסת, יוכל הנשיא להטיל את המשימה על חבר כנסת אחר שלרשותו יעמדו עוד 28 ימים. אם גם חבר הכנסת השני, לא יצליח להרכיב ממשלה או שהנשיא יעריך שאין אפשרות להשגת רוב בכנסת - יוקדמו הבחירות והן ייערכו בתוך 90 יום.


פורסם לראשונה 22/09/2008 09:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס ואורי אריאל
צילום: מרק ניימן, לע"מ
נציגי ישראל ביתנו
צילום: מרק ניימן, לע"מ
מומלצים