שתף קטע נבחר

רוני רון ומארי פיזם מואשמים ברצח הילדה רוז

מעט לפני שרוז מובאת למנוחות בפריז, הגישה הפרקליטות כתבי אישום נגד סבה ואמה, רוני רון ומארי פיזם, בגין רציחתה. הפרקליטות לא ציינה מה חלקו של כל אחד מהם ברצח, ובהכנסת הילדה למזוודה "לאחר מותה או בעודה בחיים"

שעות ספורות לפני הלוויתה בצרפת של הילדה רוז פיזם, הגישה הפרקליטות בצהריים (יום ב') כתבי אישום נגד סבה של רוז, רוני רון, ואמה מארי פיזם בגין רציחתה של רוז, בת הארבע. ההחלטה להעמיד לדין את מארי פיזם באשמת רצח התקבלה לאחר דיונים רבים, בשל החשש כי חומר הראיות לא יאפשר הרשעה בסעיף חמור זה.

 

למרות העבירה החמורה המיוחסת לשניים, בכתב האישום לא מצוין כיצד נרצחה רוז, ומתי. אין התייחסות לעדותו של רון לפיה "הפליק" לרוז במהלך נסיעה, וכך מתה. כמו כן, לא ברור מה חלקו של כל אחד משני הנאשמים במעשה עצמו.  

 

"הנאשמים או מי מהם הכניסו את רוז לתיק לאחר מותה או בעודה בחיים", נכתב באישום. "בהמשך נטל רוני את התיק ובתוכו רוז או גופתה והשליכו לתוך מי נחל הירקון בתל-אביב. במעשים המתוארים גרמו הנאשמים בכוונה תחילה למותה של רוז".

 

רוני ומארי נכנסו ביחד לאולם הדיונים, כשהוא שומר על פנים חתומות, והיא לא מפסיקה לבכות ולנגב את דמעותיה. עורת דינה, רויטל סוויד, סיפרה שמארי קיבלה בצורה קשה מאוד את האישום ואמרה: "לא בכדי היתה התלבטות ארוכה בפרקליטות. כתב האישום הוא עמום, אין בו ראיות של מי ביצע את הרצח, היכן, מתי ובאיזה אופן". 

 

גם רוני, לפי פרקליטו - עו"ד גיל פרידמן - סירב להשלים עם העובדה שבת-זוגו הואשמה ברצח. הוא חזר וטען שלמארי אין קשר למותה של רוז. "כתב האישום מעלה תהיות מה עשתה המשטרה במשך 45 ימי המעצר", אמר פרידמן. "יהיה להם קשה להרשיע ברצח את השניים". 

 

מארי איימה: אם תחזיר את רוז - אתאבד

בכתב האישום שהוגש על ידי עו"ד רחל אבישר-אבלס, מגוללת התביעה את הסיפור המשפחתי הסבוך שקדם לטרגדיה: היכרותם של ההורים בנג'מין ומארי בצרפת, המעבר לישראל והתפנית עם יצירת הקשר בין מארי לסב, רוני. בנג'מין נסע עם רוז לצרפת, לפני שמארי פתחה במאבק משפטי והחזירה לחזקתה את הילדה.

 

הנאשמים, כך נכתב, התקשו בגידולה של רוז. "בעקבות קשיים אלה החליטה מארי כי אינה רוצה שרוז תמשיך להתגורר עמם. מכאן ואילך הפצירה מארי ברוני שידאג להוצאת רוז מביתם. מארי אף איימה כי אם לא יעשה כן, תתאבד".


מארי פיזם ורוז (צילום: AFP)

 

בעקבות כך, לפי הפרקליטות, התגוררה רוז החל ממארס 2008 ועד ל-12 במאי 2008 בבית אמו של רוני, ויויאן יעקב, בנתניה. הסבתא-רבתא דאגה למחייתה של רוז, למעט ימים ספורים בהם שהתה במחיצת רוני ומארי.

 

ויויאן הפצירה ברוני שידאג למסגרת חינוכית עבור רוז בשעות הבוקר - אך הוא לא נענה. לפי כתב האישום, ב-12 במאי ביקשה ויויאן שייקח את רוז משום שעליה להיעדר מהבית בשעות הערב.

 לפי כתב האישום, היא התנתה את חזרת רוז לביתה בכך שרוני ידאג לרישומה של רוז למסגרת חינוכית.

 

באותו יום ב-16:30 יצא רוני מדירתו כדי לקחת את רוז מויויאן. לפני יציאתו, כך מתואר, דרשה מארי מרוני בעודה בוכה וצועקת שלא יחזיר את רוז לביתם. רוני לקח את רוז, ואז, "במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, גמלה בליבם של הנאשמים לגרום למותה של רוז והם החליטו להוציא זאת לפועל בדרך שאינה ידועה למאשימה.

 

"הנאשמים או מי מהם נטלו תיק נסיעות גדול מדירתם וזאת במטרה להכניס לתוכו את גופתה של רוז. הנאשמים או מי מהם הכניסו לתיק בגדים ומיטלטלין שונים השייכים לרוז", צוין בכתב האישום, לפני תיאור ההשלכה לירקון.

 

ביקשו ילדה חלופית

מעצרם של רוני רון ומארי פיזם הוארך עד 27 באקטובר. אז יתקיים דיון בבקשה לעצור את השניים עד תום ההליכים. בתקופה זו ילמדו סניגוריהם את חומרי הראיות.

 

בבקשה להארכת המעצר נטען כי בידי הפרקליטות שורת ראיות לכאורה להוכחת האשמה. בין היתר, מפורטות עדויות של אמו ואחיותיו של רוני, המעידות שאחרי שלקח את רוז ב-12 במאי, לא נראתה עוד בחיים.

 מדו"ח מעבדה עולה כי לא נמצאו שרידי דם ברכבו של רוני, דבר השולל את גרסתו לאופן גרימת מותה של רוז.

 

בבקשה נטען כי ישנן "שלל ראיות השוללות את גרסתה של מארי לפיה לא ידעה שרוז אינה בין החיים - בין היתר הודאת הבייביסיטר שהועסקה על ידם ועדות של חבר של רוני".

 

לטענת הפרקליטות, בידיה הודאות של רוני ואחותו על שיחה בין השניים, מ-12 באוגוסט, אז ביקש ממנה רוני להשיג לו ילדה כבת חמש כדי להציגה לשוטרים. שיחה אחרת שמגובה בעדויות היא בקשה דומה של מארי מחבר של רוני - "כדי שרוני לא יישלח לכלא". בנוסף, נטען שרוני ומארי תיאמו גרסאות ביום המעצר.

 

התלבטויות עד הרגע האחרון

ההחלטה להגיש כתב אישום נגד השניים נפלה בשעות הבוקר. בני הזוג אמורים היו להופיע בבית משפט השלום ברמלה, לדיון בהארכת מעצר נוספת, לאחר שבתום דיונים שנערכו אמש הוחלט לעכב את הגשת כתב האישום שאמור היה להיות מוגש הבוקר.

 

למרות שכמעט כל החקירה לוותה על-ידי פרקליטות מחוז מרכז, במשרד המשפטים אמרו אתמול, כי הם "עדיין לא יודעים אילו עבירות ייוחסו לשניים בכתב האישום".

 עם זאת, בסופו של דבר הוחלט להגיש את כתב האישום נגד בני הזוג ולא להסתפק בתצהיר על סעיפי האישום, שאין לו תוקף מחייב להמשך.

 

גורם במשטרה הסביר, כי "היו בפרקליטות התלבטויות רבות בכל הקשור להגשת כתב אישום ועיקר ההתלבטויות היו בנושא איזה עבירות לייחס לשניים". לדברי גורם אחר, הפרקליטות היתה במלכוד. לפני הגשת כתב האישום, אמר ש"אם לא יאשימו אותם ברצח, איך יקבל הציבור את זה שילדה בת ארבע נהרגה כך, והחשודים ברצח במשך 45 ימים מואשמים לבסוף בעבירה קלה יותר?".


פורסם לראשונה 22/09/2008 10:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוני רון ונכדתו רוז
צילום: AFP
ארונה של רוז, לפני שהוטס לצרפת
צילום: AFP
מומלצים