שתף קטע נבחר

הדורס השלישי - מג'בל מוכאבר; ברק: להרוס בתים מיד

קאסם מוגרבי הוא המחבל שדהר הלילה לתוך קבוצת חיילים בכיכר צה"ל בירושלים. קצין שהיה במקום ירה בו והרגו. המשטרה הונחתה למנוע הקמה של סוכת אבלים. 13 מפצועי הפיגוע נותרו הבוקר באשפוז. שר הביטחון: לבצע פעולה מיידית במישור המשפטי, כדי לאפשר להרוס בתי מחבלים בסמוך למועד הפיגוע

ביום שאחרי עוד פיגוע דריסה בירושלים - שלישי במספר בתוך חודשים ספורים - במערכת הביטחון הביטחון שוררת מבוכה, באשר לחוסר היכולת לסכל פיגועים היוצאים ממזרח העיר. גורמי ביטחון אומרים כי הכלי היחיד שמצוי בידיהם הוא הריסת ביתו של המחבל, כאמצעי הרתעה. אולם כלי זה נתקל בקשיים משפטיים ומעוכב זמן רב.

 

בבתי-החולים של "הדסה" בירושלים עדיין מאושפזים הבוקר (יום ג') שבעה פצועים, מצבה של אחת מהם בינוני-קשה והיא מונשמת ומורדמת ביחידה לטיפול נמרץ. שני פצועים נוספים צפויים לעבור ניתוח בהמשך היום ומצבם מוגדר בינוני. מצבם של היתר קל. ב"שערי צדק" מאושפזים שישה פצועים - ארבעה חיילים ושני אזרחים. שניים מהחיילים במצב בינוני. מצבם של יתר הפצועים קל.  

 

את הפיגוע ביצע הפעם קאסם מוגרבי, תושב ג'בל מוכאבר שבמזרח ירושלים. הוא דהר לתוך קבוצת חיילים ופצע 17 מהם, עד אשר נורה על-ידי קצין צה"ל ונהרג. מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב אהרון פרנקו, הורה למנוע כל ניסיון להקים בכפר סוכת אבלים. כוחות משטרה ומג"ב מסיירים הבוקר במקום, כדי לוודא שאין מתקיימים שם מנהגי אבלות. כמו כן, תוגבר מחוז ירושלים כדי למנוע ניסיונות פיגוע נוספים.

 

אפקט ההרתעה נשחק

במהלך התייעצויות הלילה, דיבר שר הביטחון על הצורך בהריסת הבתים. "נדרשת פעולה מיידית במישור המשפטי לקיצור זמנים דרסטי, שיאפשר למערכת הביטחון הריסת בתי מחבלים בסמוך למועד הפיגוע, ובכך לתרום להרתעת מחבלים פוטנציאלים", אמר אהוד ברק. הוא הלין על המורכבות המשפטית בנושא, ואמר כי העניין "תקוע בתוך כללים מסורבלים של מערכת המשפטית, שאינן מתאימים למצב החירום בו נמצאת ישראל".

 

בביקור בחטיבה הדרומית של אוגדת עזה אמר ברק, כי "מעבר להריסת הבתים יש להעמיק את הפעילות המודיעינית והמבצעית במזרח העיר כדי להתמודד עם התופעה". גורמים ביטחוניים ציינו כי ללא הריסה מיידית של בית המחבל, נשחק אפקט ההרתעה: "לא ייתכן שנצטרך להמתין חודשים על גבי חודשים על מנת לקבל את האישורים להריסה. זה משדר בדיוק מסר הפוך למי שרוצה לבצע פיגוע. חייבים למצוא את המנגנון שיאפשר את ביצוע הפעולה באופן מהיר, כך שמתכנן הפיגוע העתידי יראה לנגד עיניו את התוצאה האפשרית של פעולתו". 


התפלגות מעורבות תושבי מזרח ירושלים בטרור, לפי נתוני מערכת הביטחון 

 

בצה"ל נשמעים קולות של תסכול, שכן לצד ההצלחה המרשימה בסיכול פיגועים מהגדה - לרבות התארגנויות לביצוע פיגועי תופת - מצליחים לצאת פיגועים ממזרח ירושלים. "חייבים לשנות את המדיניות בכל הקשור לאזור זה ולטיפול במחבלים שיוצאים משם", אמר ל-ynet גורם צבאי.

 

במערכת הביטחון מודים כי בשנים האחרונות נרשמה עלייה משמעותית

 בהיקף המעורבים בטרור ממזרח ירושלים. לדבריהם, רק פעולה נחרצת באזור, בו מתגוררים כ-290 אלף פלסטינים, עשויה לסכל פיגועים. מנתוני השב"כ עולה כי משנת 2001 ועד יוני 2008 נעצרו באזור 340 פעילי טרור. הנתונים מצביעים על העלייה בעיסוק בטרור: 9 עצורים בשנת 2005, 61 ב-2006 ואילו בחציון הראשון של 2008 נעצרו 71 פלסטינים.   

 

ניצב אהרון פרנקו אמר הלילה בזירת הפיגוע כי לא הייתה התרעה נקודתית. "משטרת ירושלים פרושה בצורה מוגברת לאורך כל החודש בגלל הרמדאן, ונערכת גם לחודש החגים. פיגוע מהסוג הזה יכול להתרחש בכל מקום, ולכן הפרישה שלנו היא רחבה כדי שנוכל להגיב במהירות לאירועים האלה. אנחנו נמשיך לפעול בירושלים, נמשיך להגביר את הפעילות שלנו בירושלים, כדי שהמונים ימשיכו להגיע לירושלים ולחוג את החגים שלהם בירושלים", הבטיח.

 

בהכנת הידיעה השתתפו מיטל יסעור בית-אור, רונן מדזיני, אביעד גליקמן ועלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
דהר לתוך החיילים
צילום: גיל יוחנן
המחבל קאסם מוגרבי
צילום: AFP
מומלצים