שתף קטע נבחר

ענתבי לחברות: פרטו כמה אתם חשופים לאג"ח

הממונה על הביטוח באוצר פנה בעל פה ובכתב לחברות המנהלות קופות גמל, לחברות הביטוח ולקרנות הפנסיה וביקש לדעת מה מידת חשיפתן למניות ולאג"ח של הטייקונים הגדולים

המפקח על שוק ההון במשרד האוצר, ידין ענתבי, פנה אתמול (ב') לגופים המוסדיים בשוק ההון, בעל-פה ובכתב ודרש לדעת את היקף החשיפה שלהם לארבע קבוצות האחזקה הגדולות במשק - קבוצת נוחי דנקנר, קבוצת יצחק תשובה, קבוצת לב לבייב וקבוצת אליעזר פישמן. ל"כלכליסט" נודע, כי בנוסף דרש ענתבי לדעת את החשיפה של הגופים לחברות נדל"ן. 

 

מדובר בפנייה תקדימית, שנעשתה ככל הנראה בעקבות הטלטלה העזה שעובר שוק ההון בשבועיים האחרונים. החברות המנהלות של קופות הגמל, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה קיבלו פנייה מענתבי, בה נדרשו לפרט את חשיפותיהן להשקעות בארבעת הקונצרנים הגדולים: החשיפות הגדולות למניות והחשיפות הגדולות לאג"ח.

 

"ברור שגורמים מוסדיים אינם מעוניינים להציג חשיפה גבוהה בתחומים שנדרשים מהם, ולכן חלק גדול מהם מיהר למכור מניות ואג"ח", אומר גורם מוסדי.

 

בעלי השליטה רכשו אתמול אג"ח ב-33 מיליון שקל

 

במהלך אתמול המשיכו בעלי השליטה בחברות רבות לרכוש אג"ח של החברות בבורסה, תוך ניסיון לנצל את התשואות הגבוהות שבהן הן נסחרות. ביממה האחרונה הסתכמו הרכישות בכ-33 מיליון שקל. לכך מצטרפות שתי תוכניות רכישה בולטות של אג"ח שעליהן הודיעו בית ההשקעות אי.בי.אי וחברת פרשקובסקי, ב-30 מיליון שקל.

 

מבדיקת "כלכליסט" של רכישות האג"ח העצמיות בשבוע האחרון עולה כי היקף הרכישות עמד על כ-140 מיליון שקל - קצב של כ-30 מיליון שקל ביום. את

 

הרכישות הגדולות אתמול בשוק האג"ח הובילו את חברת אלקטרה, שדיווחה על רכישת אג"ח בהיקף כולל של קרוב ל-17 מיליון שקל, חברת רבל, שלה תוכנית לרכישת 10 מיליון שקל באג"ח ואתמול רכשה אג"ח ב-3.8 מיליון שקל, וניו קופל של שלמה שמלצר, שרכשה אתמול אג"ח ב־1.5 מיליון שקל.

 

באמצע השבוע שעבר הגיעו רכישות האג"ח לשיאן, במקביל לצניחות חדות באג"ח של הטייקונים הגדולים - לב לבייב, אליעזר פישמן ויצחק תשובה. מאז נרגעה המגמה בשווקים, אך התשואות של אג"ח רבות התייצבו על רמה דו־ספרתית ולא ירדו ממנה למרות הרגיעה. כך, האג"ח של אפריקה ישראל נסחרו אתמול בתשואה ממוצעת של 14%, האג"ח של כלכלית ירושלים נסחרו בתשואה ממוצעת של 11%, ואילו האג"ח של דלק נדל"ן נסחרו בתשואה של יותר מ־20%.

 

בשעה שבעלי שליטה רבים רוכשים את האג"ח של החברות שבשליטתם ובכך מנצלים את התשואות הגבוהות אך גם עבירים למשקיעים מסר מרגיע כי בכוונתם לעמוד בהחזר החוב, היו בתקופה האחרונה בעלי שליטה רבים שהעדיפו לרכוש דווקא מניות ולא אג"ח. אחד מהם הוא אליעזר פישמן, שרוכש זה זמן מה את מניות חברת מירלנד. אתמול בוצעה רכישה כזו על ידי כלכלית ירושלים של פישמן ביותר מ-600 אלף יורו.

 

בעלי שליטה רבים ביצעו גם רכישות עצמיות פרטיות של מניות, כמו הרצל חבס אשר הוסיף אתמול השקעה נוספת במניות החברה ל־12 מיליון השקלים שהשקיעה החברה שבשליטתו לאחרונה באג"ח שלה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו גולן חזני ונעמה סיקולר, "כלכליסט"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפקח על הביטוח: לא שקט
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים