שתף קטע נבחר

המלאך של לולק

בטקס מרגש שהתקיים בלשכתו קיבל הרב ישראל מאיר לאו סרט ישן ובו מספר קצין רוסי כיצד אימץ את הרב - אז הילד 'לולק' היתום - במחנה בוכנוואלד כדי לגדלו כבן עם תום המלחמה. סיפור אנושי מופלא שהתרחש באמצע התופת

בתנועות ידיים רחבות ועיניים נוצצות עמד היום (ג') הרב ישראל מאיר לאו במרכז לשכתו בתל אביב, והסביר לנוכחים את ההתרגשות הרבה שאוחזת אותו. על המסך שמאחוריו הוקרן כל העת סרט נדיר שעשה את דרכו ממוסקבה עד לכאן, ובו משחזר קצין רוסי מתקופת השואה כיצד אימץ הרב לאו – אז לולק הקטן – מימי מחנה הריכוז בוכנוואלד ועד סיום המלחמה. 


הרב לאו, הרב לאזאר ותמונות הקצין (צילומים: ישראל ברדוגו)

 

הרב לא עוצר לרגע את שטף דיבורו, ומספר לנוכחים את הסיפור המדהים: הילד ישראל מאיר בן ה-8, היתום מאב ואם, מנסה לשרוד את החיים הקשים לצל המוות והשכול, עד שדמות מפתיעה נכנסת לחייו - קצין סובייטי בשם פיודר מיכאלצ'ינקו שעצור גם הוא במחנה. הוא מאמץ את לולק ושומר אותו קרוב לליבו כדי לאמצו כבן עם השחרור.

 

כשהרב לאו מספר על הקשר שהיה בינו לבין הקצין הסובייטי הוא משתהה. הוא זוכר את זה כמו היה אתמול, אך בורר את מילותיו כמי שרוצה להתרפק על זיכרון של אדם טוב שהיה ואיננו. "הערצתי אותו, ראיתי בו דמות של גיבור", הוא אומר, "המסירות בה דאג לי הפליאה אותי במיוחד ונצרבה על לוח ליבי".


עוד עדות מהתופת

 

בעקבות חשיפת הסיפור על ידי חוקר שואה אמריקאי, החל הרב הראשי לרוסיה, בערל לאזאר, במאמצים לאיתור האיש, שנודע כי התגורר בעיר רוסטוב שבדרום רוסיה בזמן המלחמה. למלאכה נרתם גם רב העיר, הרב חיים פרידמן, אך כולם הגדירו את הסיכויים קלושים. באיגוד הקהילות היהודיות ברוסיה לא הרימו ידיים, והחליטו לנבור בארכיונים ולחפש האם נמצא תיעוד כלשהו לקשר המיוחד שנרקם בבוכנוולד בין מיכאלצ'ינקו ללאו הילד.

 

בעבודה מאומצת הגיעו שליחי איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה לבנותיו של הקצין, שכבר נפטר, אך אלה לא הסכימו לחלוק את המידע עם הציבור. לאחר שיחות ארוכות הן נאותו לגלות כי ברשותן עותק יחיד של תיעוד נדיר - סרט טלוויזיה שבו מתועד אביהן כשהוא חוזר כעבור שנים לבוכנוולד - שם היה נתון בשבי הנאצים - ומשחזר את הסיפור המיוחד.

 

כשהרב הראשי לרוסיה הרב בערל לאזאר העניק לרב לאו, את העותק הנדיר מהסרט, תחושה של סגירת מעגל מופלאה ריחפה באוויר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב לאו על רקע הסרט
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים