שתף קטע נבחר

יו"ר אגודת הסופרים לשעבר הורשע במרמה

פרופ' גבריאל מוקד הודה שקיבל החזרי הוצאות בניגוד לנהלים בסכום של כ-60 אלף שקלים

בית משפט השלום בתל-אביב הרשיע הבוקר (יום ד') את פרופ' גבריאל מוקד, פרופ' לספרות באוניברסיטת בן-גוריון, בעבירה של מרמה והפרת אמונים בתאגיד.

 

מוקד הודה במסגרת הסדר טיעון בכך שכאשר כיהן כיושב ראש אגודת הסופרים העבריים לשנת 2000-2001 קיבל החזרי הוצאות בניגוד לנהלים בסכום של כ-60 אלף שקלים.

 

בכתב האישום המקורי שהוגש נגדו בדצמבר 2006 הוא הואשם בגניבה של 370 אלף שקלים. עולה ממנו כי מוקד מעל בכספי האגודה כאשר משך המחאות מחשבונה ללא רשותה. חלק מההמחאות, שמוקד עשה בהן שימוש, היו חתומות מראש על ידי מורשי החתימה של האגודה, בלפור חקק וציפורה שחרור.

 

במקרים אחדים, עולה מכתב האישום, זייף מוקד את החתימה של שחרור. חלק מההמחאות רשם מוקד לפקודת עצמו וחלק

הסב למוטבים אחרים שמהם לווה כספים.

 

בעקבות הסדר הטיעון שונו האישומים. כמו-כן, על-פי ההסדר שאליו הגיעו הפרקליטות וההגנה הוא מחויב להחזיר את הכסף בתוך כחצי שנה וייגזר עליו עונש של מאסר על תנאי.

 

מוקד, ניצול שואה, אמר לאחר הכרעת הדין: "היום הסתיימה פרשה כאובה. במשך שמונה שנים שפכו את דמי ובסוף ההר הוליד עכבר. בהתחלה טענו נגדי במשטרה שבכלל גנבתי מיליונים וזה נגמר בהחזרי הוצאות של 60 אלף שקלים".

 

פרופ' מוקד מגיב: "לאחר עינוי דין ממושך הגעתי באמצעות בא כוחי עו"ד גד ויספלד, להסדר טיעון בפרשה הנוגעת לתקופה בה שימשתי כיו"ר אגודת הסופרים בהתנדבות גמורה ללא משכורת בשנים 2000-2001.

אדגיש כי הייתי זכאי בהחלט להחזר הוצאות מהאגודה כנגד קבלות מפורטות על הוצאות בגין האגודה, או כאלו שאישרתי את הוצאתן עבור האגודה. סמכותי וזכאותי בנידון גם אושררו בהחלטות מפורשות וחתומות של ועד האגודה והנהלת האגודה, וגם הסדר הטיעון מציין זאת במפורש.

בעקבות מאבקי כוח באגודה הוגשה נגדי תלונה חסרת כל בסיס על מעילה כביכול בכספי האגודה בסכומים ניכרים, וזאת למרבה האבסורד, בגין הוצאות האגודה שהיו לי קבלות מקור עבורן, דבר שהתברר כטענה נטולת כל ייסוד, ולכן לא בכדי - ולאחר בירור בו המחשתי שאין בסיס לטענות השונות שהועלו נגדי בכתב האישום המקורי - תוקן כתב האישום נגדי, תיקון יסודי ביותר.

בכתב האישום המתוקן לא הואשמתי כלל ועיקר, במרמה או במעילה אלא בהפרת אמונים בלבד בסוגיה נוהלית מוגבלת – וגם זאת ביחס לנוהל של רישום קבלת החזר הוצאות באגודה ותו לא, וגם התקלה הנוהלית הזו היתה רק לגבי סכום הקטן והנמוך בהרבה מהסכומים הגבוהים והמופרכים שטענות לגביהם הועלו קודם לכן כנגדי. לדעתי אפוא, אין לקבל גרסאות אחרות לגבי סיום הפרשה.

לאחר שבע שנים קשות בהן הועלו נגדי טענות חסרות כל שחר ועם סיום הפרשה הכאובה הזו, אני מקווה שאוכל כעת להמשיך בשגרת עיסוקיי הרגילים בתחום תרבות והגות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים