שתף קטע נבחר

ארה"ב: בוש, מקיין ואובאמה דנו בהצלת המשק

הנשיא האמריקני זימן אליו את שני המועמדים לנשיאות, במסגרת המאמצים הקדחתניים לאישור הסכם להעברת מאות מיליארדים להצלת וול סטריט. טרם גובשה הסכמה על רקע התנגדות הרפוליקנים

מחפשים פתרון: נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, נפגש אמש (יום ה') עם שני המועמדים לנשיאות, ודן עמם במאמצים לגיבוש הסכם להצלת המשק האמריקני לאור המשבר הכלכלי החמור. עם זאת, טרם גובשה הסכמה בנוגע להסכם, ובוש הזהיר כי אם לא תאושר התוכנית בקונגרס, יביא הדבר לשקיעתה של ארה"ב במשבר כלכלי חריף.

 

הפגישה התקיימה על רקע דיונים שהתקיימו אתמול בין נציגי הדמוקרטים והרפובליקנים בקונגרס, בהם הונחו היסודות שיאפשרו להגיע להסכם על תוכנית חרום לחילוץ השוק הפיננסי האמריקני מקריסה. ב

תום הפגישה המשולשת בבית הלבן שבו ראשי הקונגרס לגבעת הקפיטול במאמץ להגיע לסיכום, ואילו הנשיא האמריקני הביע תקווה שבקרוב יושג הסכם להשגת יציבות בשווקים.

 

"אם לא נאשר חקיקה, ניקלע למשבר כלכלי רציני. אנחנו יודעים שצריך לעשות משהו במהרה", אמר בוש. המועמד הדמוקרטי, ברק אובאמה, העריך לעומתו כי דרושה עבודה נוספת של הקונגרס לפני גיבוש הסכם שיאושר על ידי הצדדים. "אני חושב שבסופו של דבר נצליח לגבש עסקה, אולם אני סבור שיש עדיין עבודה שיש לעשותה", הוסיף.

  

המגעים בקונגרס נערכו לשם אישור הזרמת מאות מיליארדי דולרים להצלת וול סטריט. דווקא הדמוקרטים, ובראשם ברק אובאמה, הביעו נכונות להסכים לעסקה, בתנאי שיהיה פיקוח רציני על העברת הכספים. כלומר, שהציבור המשקיע בבורסה יהיה שותף גם ברווחים, ולא רק הבכירים בוול סטריט. 

 

ההסכם

 שהדמוקרטים תומכים בו הוא להזרמת כספים לחילוץ הבנקים, ובמקביל לסייע לבעלי בתים שעלולים להפסיד את בתיהם בגלל היעדר יכולת לעמוד בתשלום המשכנתאות.

 

הרפובליקנים, המתנגדים עקרונית להזרמת כספי ציבור ולהטלת מיסים, הם אלה שמגלים חשדנות לתוכנית של הנשיא הרפובליקני בוש. הערכה היא שג'ון מקיין עצמו ינסה ללכד את שורות הרפובליקנים מאחורי הצעה שרבים מהם מתנגדים לה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגישה. יש עוד עבודה
צילום: AP
מומלצים