שתף קטע נבחר

מקיין הודיע: אופיע לעימות עם אובאמה

בשעה 4:00 לפנות בוקר שעון ישראל אמור להתקיים העימות הראשון בין שני המועמדים לנשיאות - אבל רק כמה שעות קודם לכן הוא הודיע כי יתייצב מול המועמד הדמוקרטי לנשיאות

הכל מוכן באוניברסיטת מיסיסיפי, לעימות הראשון בין המועמדים לנשיאות ארצות הברית. כל רשתות הטלוויזיה הגדולות פינו את הפריים-טיים מ-21:00 בערב שעון החוף המזרחי (4:00 לפנות בוקר שעון ישראל) להעברה ישירה של 90 דקות של עימות בנושאים בינלאומיים. המועמד הדמוקרטי ברק אובאמה יהיה שם אחרי שלושה ימי הכנות ואימונים לעימות החשוב, אבל רק כמה שעות לפני - הודיע המועמד הרפובליקני, ג'ון מקיין, כי הוא ישתתף בעימות.

 

מקיין הפתיע ביום רביעי כשהודיע על כוונתו להקפיא את מסע הבחירות שלו ולחזור לוושינגטון, כדי להשתתף בגיבוש התוכנית הכלכלית להצלת השוק הפיננסי האמריקני. מקיין טוען שהמדינה חשובה יותר מהפוליטיקה ובכוונתו להקפיא כל פעילות שאינה מיועדת למציאת פתרון כלכלי.

 

אולם בפועל, מקיין חזר לוושינגטון רק ביום חמישי בצהריים, בעוד המועמדת לסגנית הנשיא, שרה פיילין, המשיכה במסע בחירות ותשדירי בחירות של מקיין מוקרנים בתחנות טלוויזיה במדינות המתנדנדות - שבהן יוכרע בפועל המאבק לנשיאות.

 

הדמוקרטים האשימו את מקיין בבריחה מעימות על רקע נסיגתו בסקרים ומצוקתו האישית במתן תשובות הולמות למשבר הכלכלי. מקיין חזר לוושינגטון, אבל לטענת הדמוקרטים הוא לא השתתף בדיונים שקיימו ראשי הקונגרס לגיבוש הסכמה. הם באו אתמול אחר הצהריים לבית הלבן על פי הזמנה של הנשיא ג'ורג' בוש, עם הצעה כמעט מוגמרת וגם בישיבה בבית הלבן מיעט מקיין להתבטא בנושא.

 

האם פיילין היא הסיבה?

פרשנים מעלים השערות שזה היה אולי תרגיל של מקיין כדי לדחות את העימות הראשון, בגלל שאינו מוכן, או שהוא רוצה לקיים את העימות הראשון לשלושה שנקבעו - במקום עימות אחד של המועמדים לסגני הנשיא שנקבע ל-2 באוקטובר. על פי טענה זו המועמד הרפובליקני לנשיאות רוצה לגרום בכך לביטול העימות בין ג'ו ביידן ושרה פיילין - מחשש שהסגנית שלו אינה מוכנה לפריים-טיים.

 

מטה מקיין ממשיך לבודד אותה מהתקשורת האמריקנית. בשני הראיונות שהיא קיימה עם מגישי החדשות של רשתות איי-בי-סי וסי-בי-אס, פיילין הפגינה חוסר ידע בסיסי בהתמודדות עם שאלות בנושאים בינלאומיים מורכבים.

 

סטיב שמידט, עוזרו הבכיר של מקיין, אמר לפנות בוקר שהמועמד הרפובליקני לנשיאות מתמקד בניסיון לסגור עסקה. "הוא עוד מאוד מאוד מתקשה בניסיון להשיג רוב להסכם", אמר שמידט. אובאמה מצידו אמר הלילה בוושינגטון: "אני מקווה שהעימות יתקיים. אני מתכוון להיות שם".

 

בסקר של סי-אן-אן סבורים ש-6 מכל 10 אמריקנים מאמינים שאובאמה ינצח בעימות ורק 34 אחוזים מעניקים למקיין סיכוי לנצח. האם ייתכן שמקיין עושה תרגיל של הורדת ציפיות - שיאפשר לו בסיכומו של דבר להופיע לעימות ולזכות בנקודות? תרגיל הורדת ציפיות פעל לטובת ג'ורג' בוש בעימות הראשון מול סגן הנשיא אל גור בבחירות של שנת 2000.

 

אובאמה הוא נואם מעולה, אבל ההופעה האקדמאית המנומקת שלו, אינה מתאימה לפורמט שנועד להעברת מסרים חדים בעימות טלוויזיוני. אובאמה לא הצטיין במיוחד בעימותים בבחירות המקדימות. מקיין הוא נואם משעמם, אבל עם ניסיון רב ויכולת לא מבוטלת בעימותים טלוויזיוניים. ייתכן שאם מקיין יערוק מהעימות, הוא יואשם בפחדנות וישאיר את שעת השידור היקרה סולו לברק אובאמה?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקיין. יגיע?
צילום: רויטרס
אובמאה. יופיע לבד?
צילום: רויטרס
מומלצים