שתף קטע נבחר

המאבק החילוני בקרית יובל: עכשיו המניין

על רקע המאבק המחריף בין חרדים לחילונים בשכונה, הקימו התושבים החילונים קהילה מסורתית, במטרה להחחבר למורשת עם ישראל, מתוך סובלנות. האמא הרוחנית: קהילת בית הכרם הסמוכה שהקימו בעבר אברום בורג והשופט בדימוס חיים כהן ז"ל

קהילה מסורתית חדשה – קהילת היובל – הוקמה בימים אלה בקרית יובל בירושלים, ומאגדת בעיקר את התושבים החילונים מהשכונות המערביות של הבירה. התארגנות הקהילה היא חלק מהמאבק המחריף בין הרוב החילוני בשכונות אלה לחרדים אשר מגבירים את חדירתם לאזור ומבקשים לשנות את אופיו ואורח חייו.

 

מרכז הקהילה החדשה שוכן בבית חד-קומתי, לא הרחק מצומת ה"מפלצת". תוך זמן קצר נרשמו לקהילה חברים רבים אוהבי מסורת ביניהם מדענים מהאוניברסיטה, מחנכים, עובדי ציבור, אנשי תקשורת תעשיה והיי טק. הקהילה פועלת להרחיב את ממדיה בהזמנת תושבי השכונות לקחת חלק בהתכנסויות המתוכננות בחגי תשרי החל מערב ראש השנה השבוע וכלה בשמחת תורה.

 

הקהילה החדשה קשורה לתנועה המסורתית בישראל ומגדירה את עצמה כ"פלורליסטית-ציונית-משפחתית". היא מבקשת לכנס תחתיה משפחות ויחידים לא רק מקרב תושבי קריית יובל, אלא גם מהשכונות הסמוכות – קריית מנחם, הקטמונים, רמת דניה, רמת שרת, מנחת, גבעת משואה בית זית וסביבתם, וכל מתנגד למה שהם מכנים הפלישה החרדית.

 

היוזמה להקמת הקהילה יצאה מקרב תושבי האזור החילונים, בהם הרבה מאד נשים. הם שואפים לכנס את כל המבקשים להתחבר למורשת התרבות היהודית של עם ישראל על כל גווניה המסורתיים, מתוך סובלנות הדדית, כשאין סביבם חלופה שאיננה דתית או חרדית.

 

האמא הרוחנית - קהילת בית הכרם

הקהילה פועלת במתכונת דומה לקהילה שהוקמה לפני כ-25 שנה בבית הכרם הסמוכה. הקהילה היא משכה מאות תושבים ביניהם הח"כ דאז אהוד אולמרט והעיתונאי דן מרגלית שבאו יחד לכמה תפילות שבת וחגים. אברהם בורג עבר שם לפני התיבה, ושופט בית המשפט העליון בדימוס חיים כהן ז"ל הרצה על פרשת השבוע.

 

הפעילות בקהילת היובל מתקיימת בשיתוף כל בני המשפחה. גברים, נשים וילדים יושבים יחד בפגישות ובטקסי קבלת שבת וחגים המשלבים תכנים מסורתיים וספרותיים, באומר ובשירה.

 

ברוח זו של סובלנות הדדית יתקיימו מפגשי לימוד, הגות, אמנות, שירה, מחול וטיולים להעשרה תרבותית וחברתית; ובנוסף להתכנסויות-תפילה בשבתות ובחגים, גם בטקסי ברית מילה, בריתה, ימי הולדת, בר/בת מצווה, נישואין ולהבדיל ימי אבל וזיכרון.

 

כל מפגשי הקהילה נושאים אופי תרבותי, חגיגי, חם ומושך שמדבר אל לב הצעירים והמבוגרים. במטרה להוכיח שיש גם מורשת יהודית ותרבות ישראלית אחרת מפתחת הקהילה קשרים עם סופרים, אנשי מדע ורוח, ועם ארגונים דוגמת "אלול", "בינה" ו"עלמא" כמו עם ישיבות חילוניות, קיבוצים עירוניים וארגוני הירוקים. חברי הקהילה אומרים גם כי הם יתמכו במתנגדים לניסיונות ההשתלטות של החרדים על האזור אם אלה יתנגשו עם החוק או יתעלמו מרצון התושבים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקרב על העירוב. קרית יובל
צילום: שלמה
מומלצים