שתף קטע נבחר

המפכ"ל: מצטער אם מישהו נפגע מדבריי

לאחר הדברים הקשים שספג בישיבת הממשלה, שסופם בנזיפה רשמית, שיגר מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, מכתב למזכיר הממשלה ושר המשפטים, ובו הביע צער "לנוכח האפשרות שמי מחברי הממשלה, והעומד בראשה, חשו עצמם נפגעים"

בעקבות החלטת הממשלה לנזוף במפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, בעקבות הדברים שאמר בראיון ל"הארץ" בסוף השבוע, פרסם המפכ"ל הודעת התנצלות: "המפכ"ל הביע צער לנוכח האפשרות שמי מחברי הממשלה, והעומד בראשה, חשו עצמם נפגעים", נאמר במכתבו.

 

בהודעת המפכ"ל נאמר כי "בעקבות ישיבת הממשלה היום, במהלכה דנו בפרסומים שונים המיוחסים למפכ"ל, העביר רב-ניצב דודי כהן את התייחסותו למזכיר הממשלה ולשר המשפטים פרופ' דניאל פרידמן. בדבריו הדגיש כי הוא פועל אך ורק בהתאם לחוקי מדינת ישראל ולהנחיות הממשלה.

 

"דבריו כפי שצוטטו בתקשורת לא נועדו, בשום אופן, לבקר את הממשלה או מי משריה, אלא כללו התייחסות להתבטאויות ולפרסומים אשר הובילו לפגיעה קשה בארגון. לפגיעה במשטרה, עשויות להיות השלכות על יכולת המשטרה לנהל חקירות, היכן שמתחייב, זאת ללא מורא וללא משוא פנים. מצב עניינים זה חייב את המפכ"ל, כמי שעומד בראש הארגון, לצאת להגנת המשטרה ולגבות את השוטרים".

 

הדברים שאמר המפכ"ל על התנהלותם של השרים גררו ביקורת קשה מצד שרים רבים. מי שיזם את המהלך היה השר עמי אילון. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר קודם להחלטה התקדימית כי "כשקוראים את הדברים בראיון לא ניתן שלא להתבייש".

 

המפכ"ל דודי כהן עורר את זעמם של השרים וראש הממשלה לאחר שאמר בראיון, כי "שר המשפטים לא יכול לתקוף משטרה. שיקום שר המשפטים ויאמר דברים כל-כך חמורים - זה חוסר אחריות ממדרגה ראשונה. הוא מחליש את המשטרה, הוא פוגע במקצועיות של המשטרה, והוא פוגע בערכים של המשטרה. זהו חוסר אחריות מקצועית, חוסר אחריות לאומית ואפילו חוסר אחריות אישית".

 

על הפרשות החמורות שבהן נחקר ראש הממשלה אמר המפכ"ל: "זה כאב. היתה איזו תחושה של איך יכול לקרות דבר כזה. איך יכול להיות שבעל תפקיד מתנהג כפי שהוא מתנהג. מה שהיה הכי קשה לכולנו הוא לראות את התעוזה שבה דברים נעשו. שיכרון הכוח לעשות את מה שנעשה. זה הפתיע את כל החוקרים והפתיע גם אותי".

 

ראש הממשלה לא נשאר חייב למפכ"ל ותקף אותו היום: "קראתי את הראיון. המפכ"ל הוסיף 1000 שוטרים? דיכטר הוסיף? או אני שרבתי עם שר האוצר אחרי התקציב? נוספו למשטרה מיליארד שקלים. זה הוכרע על ידי המפכ"ל או על ידי ועל ידי השר דיכטר? אני 'הלוחם הגדול נגד החוק' הוספתי את התקציבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפכ"ל דודי כהן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים