שתף קטע נבחר

קצין שזכה לצל"ש: הצל"ש הוא החיילים שניצלו

כוחות צה"ל פעלו השנה במרץ באזור עוטף עזה, ולרגל השנה החדשה העניק אלוף פיקוד הדרום צל"שים למצטיינים. בין מקבלי הציונים לשבח: סרן בדואי שסיכל פיגוע משולב בכרם שלום, וקצין שהוביל את חייליו בבטחה תחת אש בעזה

"ואחיד הקדיש את עצמו למעננו, אם המחבלים היו נכנסים, היינו במקום אחר", לתודה הזו זכה הערב (יום א') רב-סרן ואחיד אל-הוזייל, סגן מפקד גדוד הסיור המדברי. הוזייל זכה יחד עם קצינים וחיילים נוספים בציונים מיוחדים לשבח על פעילותם ברצועה על רקע ירי הקסאמים הבלתי פוסק השנה.

 

את הצל"שים העניקו אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף משה תמיר ומפקדים נוספים על הלחימה ברצועת עזה במבצע "חורף חם", וכן על סיכול פיגוע התופת המשולב במעבר כרם שלום. הם חולקו לשמונה קצינים וחיילים מחטיבת גבעתי, חטיבת ברק וגדוד הסיור המדברי. 


שריונית ששימשה את המחבלים (צילום: דובר צה"ל)

 

הוזייל, בן 36 מרהט, קיבל את צל"ש אלוף פיקוד הדרום לאחר שפיקד על הצוות שפעל ב-19 באפריל השנה בכרם שלום, כששלושה רכבי תופת חדרו למעבר בערב חג הפסח. שניים מהם התפוצצו, ו-13 חיילים נפצעו בחילופי אש עם המחבלים.

 

הכוחות זכו לשבחים רבים על תפקודם באירוע, ובראשם המפקד. "המשפחה והחברים גאים שאני מקבל את הצל"ש הזה. אנשים מקבלים את זה בשמחה, אבל הצל"ש האמיתי והכי גדול הוא החיילים שזכו לחזור הביתה בריאים ושלמים בסוף הפעילות", אמר.

 

בתוך ההתרגשות ודברי השבח, לא שכח הוזייל להזכיר את הקשיים העומדים בפניו ובפני חיילים בדואים אחרים. "אנחנו שונים מכל הצבא, אנחנו מתנדבים וצריך לקחת את זה בחשבון. אבל הצבא, מהרמטכ"ל ועד אחרון המפקדים, עמלים על גיוסי בדואים. אני מרגיש שאני נותן דוגמא אישית לכל החבר'ה הצעירים, שהרבה מהם לא מודעים לכל האפשרויות שמעניק הצבא".

 

בנוסף, זכה הוזייל להוקרה אישית יותר, כשקיבל צל"ש אזרחי מטעם המועצה האזורית אשכול "ואחיד הקריב את עצמו והגדוד שלו למען האזרחים. אם המחבלים היו נכנסים פנימה ומצליחים עם הפיגוע היינו היום במקום אחר", אמר ראש מועצת אשכול, חיים ילין.

 

"גם אם הרגיעה תשבר נוכל לעמוד בכל משימה"

בין הקצינים שזכו היום לכבוד היה גם סרן אליק סרור, מפקד הפלוגה המסייעת של גדוד שקד של חטיבת גבעתי. במהלך מבצע "חורף חם" הוביל סרן סרור את הכוחות שהיו תחת פיקודו בשלום ליעדם, למרות שפעלו תחת אש, באזור בו שהו מחבלים רבים.

 

הקצין הצעיר מבאר יעקב לא זוכר רגעים של פחד, אלא דווקא את הדאגה לתושבים החיים תחת איום הקסאמים. "בשטח, מה שעמד לנגד עיניי היה העורף. כשנכנסנו לרצועה החלו ליפול קסאמים, וזה גרם לי להבין למה אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים ונתן לי כוח", סיפר.

 

מאז הרגיעה זוכים התושבים לשקט מתוח, אולם סרור מוכן גם ליום שאחרי. "אני בטוח שאם הרגיעה תישבר נוכל לעמוד בכל משימה שיתנו לנו. אני יודע שהיום אחוזי הגיוס נמוכים, אבל חשוב להבין שהפראיירים של היום הם הציונים של פעם", אמר. 

 

מלבד השניים, קיבלו ציונים לשבח גם סגן אליאור דור, קצין מבצעים מחטיבת ברק, סגן נתנאל שמכה, סגן מפקד סיירת גבעתי, סגן סולטן קורנוב מגדוד שקד, סמל ראשון מחמוד, מפקד כיתה בגדוד הסיור המדברי, סמל יהל עוז מחטיבת גבעתי, ורב סרן בני מאיר מחטיבת גבעתי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציון לשבח
צילום: דובר צה"ל
חיילים ליד כרם שלום
צילום: צפריר אביוב
כוחות צה"ל במבצע "חורף חם"
צילום: AP
מומלצים