שתף קטע נבחר

בנק פורטיס האירופי קרס

זהו הבנק האירופי הגדול ביותר שהתמוטט בעקבות משבר הסאב פריים. ממשלות בלגיה, לוקסמבורג והולנד משתלטות על חלק מחטיבותיו, תוך הזרמת נזילות של 16.3 מיליארד דולר

בנק פורטיס הבלגי-הולנדי לא הצליח בסופו של דבר לשרוד את הסערה הפיננסית ללא עזרה חיצונית. בהודעה משותפת של ממשלות בלגיה והולנד נמסר כי ממשלת בלגיה תשתלט על 49% מחטיבת הבנקאות הבלגית של פורטיס תמורת 4.7 מיליארד אירו. ממשלת הולנד משתלטת על אחוז זהה מחטיבת הבנקאות ההולנדית של הבנק.

 

ממשלת לוקסמבורג תזרים הלוואה בהיקף 2.5 מיליארד אירו תמורת אחוז זהה בחטיבת הבנקאות של הבנק בלוקסמבורג.

 

מניית בנק פורטיס, שנוסד בשנת 1990 ממיזוג של חברת הביטוח ההולנדית NV AMEV, חברת הביטוח הבלגית AG והבנק ההולנדי VSB, קרסה ב-35% בבורסת בריסל בשבוע האחרון ובכך השלימה ירידה של מעל 70% מתחילת השנה.

 

צניחה זו של שווי המניה מתרחשת על רקע נסיונות נואשים של מנהלי הבנק לגייס הון חדש, לאחר שההון העצמי של הבנק התרוקן כמעט לחלוטין לאור רכישת חטיבת הבנקאות הקמעונאית של הבנק ההולנדי ABN AMRRO בשנה שעברה תמורת 24 מיליארד אירו, ומחיקות עקב משבר הסאב פריים.

 

בתוך כך, הודיע הבנק כי ימשיך במאמציו למכור את אחזקותיו ב-ABN AMRO. עם זאת, לא צויינה זהות הרוכש. נשיא פורטיס, צוריס ליפנס, התפטר אתמול ויוחלף על ידי מנהל חיצוני ששמו עדיין לא צויין. שלשום פוטר מנכ"ל הבנק, הרמן ורווילסט והוחלף על ידי יו"ר מועצת המנהלים, מוריס ליפנס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים