שתף קטע נבחר

60% מהאמריקנים: לשרה פיילין אין די ניסיון

שעות לפני העימות היחיד שייערך בין המועמדים לסגני הנשיא, סקר שמפרסם "וושינגטון פוסט" חושף עד כמה הפכה מושלת אלסקה מנכס לנטל על הקמפיין של ג'ון מקיין. האם תצליח להפתיע הלילה את כולם ולשנות את המגמה בסקרים?

ההערכה שרוחש הציבור האמריקני למועמדת הרפובליקנית לסגנית הנשיא לקראת העימות שלה הלילה עם המועמד הדמוקרטי הידרדרה לשפל - כך עולה מסקר שפירסמו היום (ה') העיתון "וושינגטון פוסט" ורשת "ABC". חמישה שבועות אחרי ההימור הגדול של ג'ון מקיין, נראה שהבחירה בשרה פיילין לא רק שאינה מועילה לקמפיין שלו, אלא אפילו פוגעת.

 

מושלת אלסקה הצליחה לגייס מיד לאחר מינויה את תמיכתן של נשים רבות, אולם כעת

 נתפשת כנטל יותר מנכס. מהסקר עולה כי 6 מכל 10 מצביעים סבורים שהיא נעדרת את הניסיון הדרוש לה כדי לשמש כנשיאה במידה שתידרש לכך וכשליש נוטים עתה בגללה לתמוך במקיין פחות מבעבר. לפני חודש, פיילין דורגה כאהודה לא פחות ממקיין או יריבו הדמוקרטי ברק אובאמה, אך מאז ירד קרנה.


"מספיק עם השקרים, פיילינוקיו", שלט בהפגנה בארקנסו (צילום: AP)

 

לפי הסקר, כמחצית מכלל המצביעים חשים אי-נוחות נוכח הרעיון שמקיין ייכנס לבית הלבן בגיל 72 ו-85 אחוז מהם אמרו כי לפיילין אין את הניסיון הדרוש כדי להיכנס לנעליו במידת הצורך. 60 אחוז רואים בניסיונה של פיילין כבלתי מספק, עלייה חדה מסקר שנערך בתחילת החודש. דמוקרטים ורפובליקנים כאחד מטילים ספק בכישוריה, אך השינוי הגדול ביותר חל בקרב העצמאים, שהיו חלוקים בסקר הקודם וכיום שני-שלישים מאוחדים בדעתם השלילית בנושא.

 

סקר אחר, שנערך עבור סוכנות הידיעות "AP", מצא כי חודש לפני הבחירות לנשיאות, המועמד הדמוקרטי לנשיאות נהנה מיתרון של שבעה אחוזים על פני יריבו מקיין. 48 אחוז מתוך הנשאלים הצפויים להצביע הביעו תמיכה באובאמה,

לעומת 41 אחוז במקיין - מהפך לעומת סקר קודם שמצא יתרון קטן לטובת מקיין, ואשר נערך על-ידי אותו מכון מחקר לפני שלושה שבועות, לפני פרוץ המשבר הפיננסי בארה"ב.

 

סקרים אחרים הראו שאובאמה מוביל על מקיין בכמה מדינות חשובות במיוחד, בהן אוהיו, פלורידה, פנסילבניה ואייווה. אסטרטגים במחנה הרפובליקני החלו להביע חשש מפני הפסד במירוץ, במיוחד עקב יתרונו של אובאמה בסקרים הלאומיים ובמדינות הנחשבות לרפובליקניות באופן מסורתי, וכן על רקע העימות הטלוויזיוני הראשון, שלא תרם למקיין. הם מקווים כי הופעה מרשימה במיוחד בעימות הסגנים או בעימותים הנשיאותיים הבאים תעזור להם. הדמקורטים מנגד, מקווים שאובאמה יצליח להגדיל את הפער בסקרים ולהחזיק בו עד סוף המירוץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תפתיע הלילה? פיילין
צילום: רויטרס
יש סיבה לדאגה. מקיין
צילום: AFP
נהנה מיתרון קטן בסקרים. אובאמה
צילום: AP
מומלצים