שתף קטע נבחר

בריטניה: בראון ביצע סבב מינויים בממשלתו

בניסיון לשפר את מעמדו המעורער ועל רקע המשבר הכלכלי, החליט ראש ממשלת בריטניה לגייס כמה שרים בממשל בלייר חזרה אל שולחן הממשלה. במרכז - מינויו של נציב המסחר באיחוד האירופי, פיטר מנדלסון, לתפקיד שר המסחר

ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, הודיע אמש (יום ו') על חילופי גברי בממשלתו על רקע המשבר הכלכלי ובניסיון לשפר את מעמדו המעורער בדעת הקהל הבריטית ובצמרת הלייבור. במסגרת השינויים, גייס בראון כמה שרים לשעבר בממשלתו של טוני בלייר - חזרה אל שולחן הממשלה והקים מועצה להתמודדות עם המשבר הכלכלי, המורכבת משרים ומראשי המגזר העסקי.

 

המינוי המרכזי והמפתיע ביותר הוא של נציב המסחר באיחוד האירופי, פיטר מנדלסון, לתפקיד שר המסחר. מנדלסון, שכיהן פעמיים כשר בממשלותיו של טוני בלייר, נחשב בעבר ליריבו של בראון ומינויו נתפס כהחלטה של ראש ממשלת בריטניה למחול על כבודו.

 

"פעם שלישית גלידה", התבדח מנדלסון עם הגיעו לדאונינג 10. "הכלכלה שלנו, כמו כל כלכלה אחרת, עומדת בפני אתגר גדול מאוד כתוצאה מהמשבר הפיננסי העולמי", ציין.

 

שינויים מרכזיים נוספים שביצע בראון: שר ההגנה לשעבר, גוף הון, מונה לשר התחבורה ושרת החוץ לשעבר, מרגרט בקט, מונתה לשרת השיכון. פול מיינרס, יו"ר חברת הביגוד והמזון "מרקס אנד ספנסר" לשעבר, מונה לשר הכלכלה במחוז לונדון. ג'ון האטון יחליף את דז בראון כשר ההגנה ואילו אד מיליבנד, אחיו של שר החוץ דיוויד מיליבנד, מונה לראש האגף החדש לאנרגיה ושינוי אקלים.

 

בראון הסביר את השינויים ברכב ממשלתו בצורך הדחוף להתמודד עם האמרת מחירי הנפט, משבר האשראי והספקות בנוגע ליציבות המערכת הבנקאית בבריטניה. "הכלכלה העולמית לא תשוב להיות כפי שהיתה. אנו נוקטים בצעד יוצא דופן עקב התנאים המיוחדים שנוצרו. אני רוצה להביא לממשלה את כל המומחים שיכולים לעזור לנו. בזמנים קשים אנו זקוקים לאנשים רציניים".

 

חילופי הגברי בממשל הבריטי באים על רקע הלחץ הפוליטי הכבד בו נתון בראון, לאור הסקרים הלא מחמיאים. לפני כשבועיים ירדה התמיכה במפלגת השלטון והפער בינה לבין המפלגה השמרנית הגיעה לשפל חדש של 28 אחוזים, כמוהו לא נרשם בסקרים כבר 30 שנה. ועידת הלייבור בשבוע שעבר שיפרה את מצבו של בראון והפער בין המפלגות הצטמצם לפי הסקרים ל-12 אחוזים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בראון. מחל על כבודו
צילום: רויטרס
מומלצים