שתף קטע נבחר

הערכות במשק: גל פיטורים אחרי החגים

הפיטורים יקיפו אלפי עובדים בתעשייה, במגזר הפיננסים ובהייטק. עופר עיני: יש להקים רשת ביטחון לכספי הציבור בקרנות הפנסיה ובגמל

על רקע המשבר בשוקים, מצטברות הערכות במשק כי עם תום החגים צפוי גל של פיטורים. על פי ההערכות, גל הפיטורים יקיף אלפי עובדים, בעיקר בתחומי התעשייה הכבדה והקלה, מגזר הפיננסים (בנקים, חברות ביטוח ובתי השקעות) וההייטק.

 

גורמים בתעשייה מציינים כי כבר בתקופה זו מורגשת האטה בקצב ההכנסות, זאת אף שהחגים גורמים לתמונה מעט מעוותת של המצב. "אחרי החגים ירגישו את ההאטה והמיתון בארץ בצורה הרבה יותר משמעותית", אמר גורם בכיר בתחום המזון.

 

גם בהסתדרות הביעו חשש מפיטורי 100 אלף עובדים בענפי המסחר והתעשייה בשל שחיקת הדולר ומשבר האשראי העולמי. לדברי מזכ"ל ההסתדרות עופר עיני, "מה שחשוב עתה הוא להקים רשת ביטחון לכספי החסכונות של הציבור בקרנות הפנסיה וקופות הגמל, שספגו תשואות שליליות לאורך 2008".

 

הפיטורים הצפויים הם תולדה של המשבר בשוקים הבינלאומיים שיפגע קשות בעיקר ברווחי הבנקים וחברות הביטוח, אבל משבר הנזילות צפוי לפגוע בענפים נוספים במשק.

 

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש הצטרף אתמול להערכות כי הפיטורים יחריפו. לדבריו, "יש הטיה מסוימת כי אנחנו רואים שהייצוא גדל השנה, אבל האמת היא שמדובר בגידול שנובע בעיקר מייצוא של כימיקלים לישראל וטבע, כאשר שאר החברות בעצירה. כבר ראינו שהמפעלים הפסיקו לשלם שעות נוספות וראינו את תחילת גל הפיטורים".

 

אתה מודאג מגל פיטורים מסיבי יותר שיתרחש אחרי החגים?

 

"צריך להיות זהירים ולא לתת כאן נבואה פסימית שמא תגשים את עצמה, אבל כל בר דעת מבין שמה שקורה עכשיו בשווקים משפיע ומחמיר את הקשיים שיש ממילא. החשש שלי הוא שיוטלו מגבלות אשראי על הספקים, ותהיה ירידה בביקושים. תסריט כזה בוודאי שיכול להביא לפיטורים".

 

לדברי אייל סולומון, מנכ"ל חברת ההשמה אתוסיה, המגייסת עובדים לתחום ההייטק והביוטק: "כרגע רואים סטגנציה כמעט מוחלטת בשוק העבודה בהייטק, שבו עובדים נדבקים למקום העבודה שלהם. מצד שני חברות לא מהססות לשכור עובדים חדשים, ומנהלות עמם תהליך ארוך למדי שמסתיים פעמים רבות בלא תוצאות. זה מאפיין ברור של שוק עבודה שנכנס לימי משבר".

 

סולומון הוסיף כי "אחרי החגים נראה גלי פיטורים בהייטק, אך אלה לא יעלו על מאות מפוטרים. מרבית המפוטרים יגיעו משלוחות של חברות אמריקניות, כחלק מקיצוצים שהם יערכו על פני כל העולם".  

 

בהכנת בידיעה השתתפו גולן חזני, נעמה סיקולר, אסף גלעד ומיקי פלד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"רשת ביטחון". עיני
צילום: גלעד קוולרציק
מומלצים