שתף קטע נבחר

אולמרט: לבני לא מחויבת לעמדות שלי

טרם המראתו למוסקבה, הבהיר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי מחליפתו, ציפי לבני, אינה מחויבת לעמדות שהציג בראיון ל"ידיעות אחרונות": "הדבר אינו מחייב את הגברת לבני. אני מתייצב מאחורי דבריי ואני בלבד אחראי להם"

בעוד הפלסטינים אופטימיים מהראיון שהעניק אהוד אולמרט, ל"ידיעות אחרונות" בראש השנה שבו פירט את השקפותיו - הבהיר בצהריים (יום ב') ראש הממשלה כי מדובר בדעותיו הפרטיות שלו, ולא באלו של מחליפתו העתידית, ציפי לבני.

 

בשיחה עם כתבים טרם המראתו למוסקבה, אמר אולמרט: "העמדות שהבעתי בראיון על חילופי שטחים אלה העמדות שלי, רק אני מחויב להן, זאת דעתי. הדבר אינו מחייב את הגברת לבני. אני מתייצב מאחורי דבריי ואני בלבד אחראי להם, אך שום דבר מהם לא מחייב את הגברת לבני".


לבני אינה מחויבת. אולמרט בדרך למוסקבה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

למרות שהוא כבר הודיע על התפטרות מתפקיד ראש הממשלה, אמר אולמרט כי הוא אופטימי לגבי הסכם קרוב עם שייחתם עם הפלסטינים. "אפשר להשיג הסכם עם הפלסטינים עד סוף השנה", הוא אמר. "אך הדבר תלוי במידה רבה ברצון של הפלסטינים".

 

לגבי הנסיעה למוסקבה, הוא אמר כי יש נושאים ביטחוניים על הפרק מול הרוסים בנסיעתו: "יש להם עניין במשא ומתן המדיני מול הפלסטינים ומול הסורים ולנו יש עניין בנושאים הביטחוניים שעל הפרק". ראש הממשלה שלל את האפשרות לוועידה קרובה במוסקבה, בהמשך לוועידת אנפוליס כפי שמבקש הממשל הרוסי: "אי אפשר לקבוע עכשיו אם ועידה כזאת עשויה לצאת אל הפועל. כרגע זה מועד מוקדם מדי".  

 

בראיון ל"ידיעות אחרונות", שהתפסם בראש השנה, אמר אולמרט בין היתר: "אנחנו עומדים מול הצורך בהכרעה אבל איננו מוכנים לומר לעצמנו, כן, זה מה שאנחנו צריכים לעשות. אנחנו צרכים להגיע להסכם עם הפלסטינים, שהמשמעות שלו היא שניסוג בפועל כמעט מכל השטחים, אם לא מכל השטחים. נשאיר בידינו אחוז מהשטחים הללו, אבל נצטרך לתת לפלסטינים אחז דומה, כי בלי זה לא יהיה שלום. כולל בירושלים".

 

הוא המשיך לפרט את השינוי בדעותיו: "אריק שרון דיבר על מחירים כואבים וסירב לפרט אותם. אני אומר, אין ברירה אלא לפרט. בסופו של דבר נצטרך לסגת מהחלק המכריע של השטחים, כאשר עבור אותם שטחים שנותיר בידינו נצטרך לתת פיצוי בדמות שטחים בתוך מדינת ישראל ביחס שהוא פחות או יותר אחד לאחד. מה שאני אומר לכם עכשיו לא אמר אף מנהיג ישראלי לפניי. הגיע הזמן להגיד את הדברים האלה. הגיע הזמן לשים אותם על השולחן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט ולבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים