שתף קטע נבחר

משבר במשפחות: הבעל השקיע, האשה לא ידעה

המשבר העולמי משפיע גם על ארגוני הסיוע. בארגון ער"ן דיווחו על זינוק בפניות של אנשים המבקשים סיוע בהתמודדות עם המשבר. מנכ"לית ער"ן: "בשבוע האחרון התקבלו 37 שיחות הקשורות למשבר. אנשים השקיעו והסתירו מנשותיהם"

המשבר הכלכלי הוא לא רק מסכים אדומים בבורסות ופנים המומות של ברוקרים. את המחיר הכבד באמת של ההתרסקות הכלכלית עלולים לשלם האזרחים הפשוטים. מנכ"לית ער"ן, אורלי אריאל, מספרת כי רק בשבוע האחרון התקבלו 37 שיחות שהיו קשורות באופן ישיר או עקיף למשבר הכלכלי. רוב השיחות התקבלו מגברים צעירים שהשקיעו את כספם בשוק ההון.

 

כך למשל, גבר בשנות ה-30 לחייו השקיע את כספי הדירה שקנה ואיבד בתוך שבוע 40% מההון שהיה ברשותו. הגבר סיפר כי בשל המשבר הוא חושש כעת לקשר עם אשתו. "היום פונים גברים צעירים, וזה לא היה בעבר. אנשים מבוגרים שיותר אחראים לגורלם גם כן פונים, אך פחות", אומרת אריאל.  

 

"אנחנו מקבלים טלפונים רבים של אנשים שהפסידו הרבה מאוד כסף - מבוגרים שהפסידו כספים רבים מהפנסיה, אנשים שמספרים שהשקעות שהסתירו מנשותיהם אבדו וכעת הם חוששים לספר למשפחה שעולמם חרב עליהם, וגם על סכסוכים ומשברים במשפחה בשל חרדות מאיבוד מקום העבודה".

 

ד"ר נגה רובינשטיין נברו, מנהלת מכון שינוי להכשרה וטיפול פסיכולוגי משפחתי וזוגי, לא מופתעת מהשפעתו של המשבר הכלכלי, "אנו כל הזמן נתקלים בפניות מצד משפחות על משברים הנובעים מהפסדים גדולים בבורסה ובעיות כלכליות במשפחה. הנזק שיכול להיגרם כתוצאה מהפסד כספי של השקעות גדולות הוא אדיר. לעיתים כל המשפחה נכנסת לחוסר ביטחון ולתחושת אובדן".

 

היא הוסיפה, כי "כשאנשים מפסידים כספים משמעותיים, יש צורך לעיתים לוותר על חלומות, בין אם זה רכישת בית, דירה, טיול או לימודים ואפילו קניות בסיסיות לבית. כאשר ההשקעות נעשות כהימור ללא ידיעת בני הזוג, תחושת הבגידה הנלווית היא גדולה. לעיתים מצב שכזה מוביל לשבר גדול בנישואין, ואפילו לגירושין".

 

בארגוני החברתיים בישראל מדווחים בימים האחרונים על מגמה מדאיגה: יותר אנשים פונים אליהם ומנגד, בגלל המשבר כמות התורמים קטנה. הבעיה היא בעיקר בתורמים בארצות הברית. אליעזר יערי, מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, התומכת ב-140 ארגונים חברתיים סיפר כי מראשית 2008 ועד תחילת 2009 צפויה ירידה של 30% בפעילותם של ארגונים חברתיים. "המשמעות היא פגיעה מאוד קשה באזרחים כאשר גם ככה המצב לא פשוט, משום שהמיתון נמשך מתחילת 2008 בגלל ירידת הדולר".

 

"התורמים מודאגים"

יערי חזר שלשום מנסיעת עבודה בארצות הברית, שבמהלכה נפגש עם תורמים רבים. "מצאתי דאגה מאוד כבדה לגבי העתיד שצופה לארה"ב, אך גם הופתעתי כאשר נפגשתי עם התורמים וגילתי נכונות להקשיב ודאגה למדינת ישראל ואזרחיה", הוא מספר, "יחד עם זאת גם אנשים מאוד מבוססים אמרו שלא יוכלו לעמוד בהתחייבויות שלקחו על עצמם. בהחלט ישנה אווירה של משבר, אבל שמעתי מעט תשובות שליליות נחרצות".

 

בעמותות המעניקות מזון לנזקקים עוד לא חשים את המשבר. למרות זאת, מנכ"ל ארגון לתת, ערן ויינטרוב, אמר כי בקמפיין גיוס התרומות האחרון הציבור הורגשו קשיים בהשגת הכספים הנדרשים. לדבריו, נרשמה ירידה של 5 עד 10 אחוזים בתרומות מחברות המעורבות בשוק ההון ומחברות היי-טק.

 

"בחודשים הקרובים אנחנו נראה יותר נזקקים בשל המיתון כי גם לא תהיה העלאת שכר, אנשים יפוטרו ויכנסו למעגל העוני", אמר ויינטרוב, "לדעתי הולכת להיות שנה דרמטית. אנו מקווים שהממשלה תתעשת מהר ותיתן רשת ביטחון לשכבות החלשות ושהציבור כולו יזכור שיש כאלה שקשה להם ויש צורך להמשיך לעזור להם".

 

"העמותות נפגעו אנושות"

אבי מספין, דובר האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, סיפר כי בארגונים רבים הפועלים למען בני העדה, חשים את המשבר. "עיקר הכספים מגיעים מארה"ב ולכן בעת האחרונה פחות אנשים תורמים ואנחנו מקבלים תשובות שליליות לבקשות למימון שהגשנו. זה פוגע אנושות בהתנהלות של העמותות", אמר מספין.

  

ד"ר ירון סוקולוב, מנכ"ל מנהיגות אזרחית, ארגון המייצג את כל העמותות והארגונים ללא מטרות רווח בישראל הסביר בשיחה עם ynet כי העמותות נפגעו עוד בתקציב 2008 בשל שחיקת הדולר. "בעקבות המציאות הכלכלית. מספר הארגונים שנפגעים הולך וגדל. עכשיו הארגונים גם צריכים להיערך ולהתייעל, למשל להקפיא פרויקטים או לעצור התפתחויות", הוא מסביר.

 

הוא הוסיף: "אני צופה שמספר גדול של ארגונים לא יוכלו להמשיך לתפקד ואף ייאלצו לעצור את הפעילות שלהם. אני מצפה ממדינת ישראל שכפי שהממשלה נחלצת לעזור לתעשיינים, היא גם תעזור לארגוני המגזר השלישי".

 

מיכל רוזין, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, מציינת כי עיקר התקציב של תשעת המרכזים הפועלים בארץ עומד על כ-30 מיליון שקלים, רובם מכספי תרומות מקרנות אמריקניות - המשמעות היא שהמשבר הכלכלי ישפיע על הנפגעות. "התקציב קוצץ משמעותית בחודשים האחרונים עקב ירידת ערך הדולר ביחס לשקל. אין ספק שבימים אלו אנו מרגישים האטה משמעותית בגיוס התרומות מקרנות בחו"ל ורבים מסרבים בנימוס - 'צר לנו, לא נוכל לעזור לכם השנה'".

 

לדברי רוזין, "אנחנו לא יודעים איך נעמוד בשנה הבאה משום שלנו אין רזרבות, אנחנו חיים מהיד לפה וכל מה שיש לנו מנוצל ואף חסר לנו כדי לגמור את השנה ולעזור לכל נפגעי התקיפה המינית בישראל".

 

בארגון "עלם" שרבע מתקציבו מגיע מהמדינה והשאר מושג על ידי תרומות, אומרים כי הם עדיין לא חשים את ההד של המשבר. "לא בוטלה שום תרומה, אך יחד עם זאת משום שישנה אווירה של משבר, אנחנו נתחיל להיערך ונחשוב על תוכנית מגירה במידה ותקציבנו יקוצץ", אמר מנכ"ל הארגון, ציון גבאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
אילוסטרציה
צילום: אפי שריר
מומלצים