שתף קטע נבחר

"בטווח הארוך - כדאי להישאר בבורסה"

ערן אורנשטיין, מנכ"ל אייפקס ניהול תיקים, שוחח היום עם גולשי ynet בפורום חי, וענה לשאלותיהם על המשבר בבורסות העולם והשפעתו על ישראל

המשבר הכלכלי הגיע גם לבורסה בתל אביב, שחוותה אתמול (א') את אחד הימים הקשים בתולדותיה. אך המשבר ישפיע גם על מי שלא משקיע ישירות בבורסה, והדאגה בציבור, החושש לקרנות הפנסיה, הגמל וההשתלמות גוברת. ערן אורנשטיין, מנכ"ל אייפקס ניהול תיקים, ענה לשאלות בפורום חי ב-ynet:

 

עד כמה ההשפעה תהיה עלינו, האזרחים, גם על אלו שלא מושקעים בבורסות השונות? האם גם אנחנו צריכים לשלם על האיוולת של בתי השקעות בחו"ל?

 

"ההשפעה הכלל עולמית אכן מחלחלת לציבור בישראל, בעיקר בשני אופנים: האחד פיננסי - דרך אחזקות הציבור במכשירים פנסיונים (קופ"ג, השתלמות, פנסיה ומוצרי ביטוח מסויימים), והשני ריאלי - המשבר בשוק ההון משפיע באופן ישיר על הכלכלה הפרטית, דהיינו על כ"א מאיתנו.

 

בעוד שמשבר פיננסי, לאורך זמן, אמור לחלוף ולהשאיר אותנו עם החסכונות הפנסיונים, ההשפעה על הכלכלה הריאלית תורגש כנראה בקרוב (צריכה פרטית וכו'). ואילו למרות שעל הכלכלה הריאלית אין לנו שום השפעה, על המשבר הפיננסי נוכל, לאורך זמן, להתגבר ע"י המשך חסכון לטווח ארוך במכשירים הפנסיונים, שגם הרוויחו שנים אחורה תשואות גבוהות (יותר מהירידות הנוכחיות) וגם ימשיכו בעתיד להרוויח, עם חלוף הסערה".

 

האם כדאי לצאת מהבורסה?

 

"תלוי באופי החסכון. בחסכון לטווח קצר (ז"א כסף שיש לו מטרה והיא קרובה, כמו החלפת רכב, נסיעה לחו"ל וכו') - אכן רמות הסיכון הנוכחיות הן גבוהות מאוד. זה אמנם תלוי באופיו של כל משקיע, אבל חסכון לטווח קצר ראוי לתנודות מעטות, אם בכלל.

 

בחסכון לטווח ארוך (מספר שנים), או במוצרי גמל ופנסיה למיניהם, בניגוד לשמועה - סוף העולם עדיין לא הגיע, והמחירים כיום (הן אג"ח הן מניות) יוכיחו את עצמם לאורך שנים כמחירים בעלי ערך כלכלי. חסכון כזה ראוי לשמור ברמות מחירים אלה - המכירה עשויה להתברר לטווח ארוך כוויתור מאוד משמעותי".

 

יש לי סכום די גדול במק"ם ובקרנות שקליות השאלה היא האם אפיק השקעה זה הוא מספיק בטוח ? מה יקרה אם הבנקים יתחילו לקרוס האם אני עלול לאבד את כספי?

 

"אפיק ההשקעה הבטוח ביותר הינו המק"מ - הוא מגובה בהתחייבות של בנק ישראל. לכאורה, גם הבנק בו קנית את המק"מ יחדל מלתפקד מסיבה כזו או אחרת כספך מוגן בבנק ישראל.

 

קרנות שקליות קונות בד"כ את המק"מים הללו ואג"ח נוספים אותם מנפיקה מדינת ישראל, על כן גם הן בטוחות. שוב, בעל החוב של כספך היא המדינה ובנק וישראל, ולא חברת קרנות הנאמנות.

 

אין סיבה אמיתית לדאוג לשלומם של הבנקים, אולם גם בתרחיש שאתה מתאר מדינת ישראל תגן עליך ע"י ביטוח כספך (כמו חברת ביטוח שאינה גובה פרמיה) דה-פקטו (כלומר, לא מכורח חוק אל כהחלטה רציונלית) כפי שעשתה במקרים נקודתיים קודמים - ראה בנק לפיתוח התעשייה, בנק למסחר ועוד דוגמאות מהעבר הפיננסי היותר רחוק".

 

מה לעשות עם קופות הגמל וקרנות הנאמנות? מה יקרה לאג"ח הממשלתיות? לחצו כאן כדי לצפות בפורום.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל אייפקס ניהול תיקים, ערן אורנשטיין
מומלצים