שתף קטע נבחר

הפדרל ריזרב הודיע על תוכנית לרכישת ענק של חוב

הבנק המרכזי של ארצות הברית ירכוש כמויות עצומות של ניירות ערך שמשמשים חברות למימון פעילותן היומיומית, בתקווה להפיח רוח חיים בשוק האשראי

הפדרל ריזרב הודיע היום (ג') על תוכנית רדיקלית לרכישת כמויות עצומות של חוב לטווח קצר, במאמץ לפרוץ את מחנק האשראי שפוגע בכלכלה.

 

הפד ניצל סמכות שהוענקה לו בימי השפל הגדול של שנות השלושים לרכישת "ניירות ערך מסחריים" ב"נסיבות חריגות ודחופות". ניירות הערך האמורים הם מכשירי מימון שבהם משתמשות חברות כדי לממן את הפעילות היומיומית שלהן.

 

השוק היומי של ניירות ערך מסוג זה, שעומד על 99.4 מיליארד דולר, נסמך בעיקר על משקיעים ולא על בנקים, ומאז פרוץ המשבר כמעט והתייבש לגמרי. רוב המשקיעים חוששים מרכישת אג"ח לתקופה של יותר מלילה או יומיים. הדבר מקשה מאוד על חברות לגייס כסף למימון פעילותן.

 

מהפד נמסר היום כי הרעיון שמאחורי התוכנית הוא שהממשלה תספק מקור נוסף למימון עבור החברות. הפעולה הופכת את הבנק המרכזי למקור להשגת אשראי עבור עסקים לא פיננסים, בנוסף לתפקידו כמקור לאשראי לבנקים מסחריים וחברות השקעות.

 

משרד האוצר האמריקאי, שעבד ביחד עם הפד על התוכנית, מסר כי הפעולה "נחוצה למניעת שיבושים משמעותיים בשווקים הפיננסים ובכלכלה". עוד נמסר כי משרד האוצר יספק לסניף הפדרל ריזרב בניו יורק את הכסף הנחוץ לתמיכה בתוכנית החדשה. עוד נמסר כי הפד מקווה שהתוכנית החדשה תפיח רוח חיים בשוק ניירות ערך המסחריים.

 

הודעת הפד הרגיעה מעט את המשקיעים, והדאו ג'ונס עלה ב-145 נקודות במסחר שלפני שעות הפתיחה. עם פתיחת המסחר עלה הדאו בשיעור של כ-0.14%, ה-S&P500 עלה ב-0.17%, והנאסד"ק ירד ב-0.26%. אתמול ירד הדאו-ג'ונס אל מתחת לקו 10,000 הנקודות בפעם הראשונה בארבע שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן ברננקי יו"ר הפד פדרל ריזרב
צילום: AP
מומלצים