שתף קטע נבחר

אולמרט: רוסיה תדבר איתנו על מכירת הטילים

ראש הממשלה אהוד אולמרט, סיפר כי בשיחתו עם נשיא רוסיה סוכם כי שתי המדינות יקימו מנגנון חדש לצורך התייעצויות ביטחוניות. "במסגרת הזאת ידונו כל ההיבטים הביטחוניים והצבאיים כולל נושא אספקת הנשק של רוסיה", אמר אולמרט

לקראת סופה של כהונתו, אהוד אולמרט, מדווח על הידוק היחסים עם מוסקבה. ראש הממשלה סיים אחר הצהריים (יום ג') את ביקורו הרשמי ברוסיה ויצא שבע רצון מפגישתו עם הנשיא דמיטרי מדבדב. "הסכמנו לשדרג את היחסים לדיונים ביטחוניים אסטרטגיים שוטפים באמצעות מנגנון חדש, במסגרתו יידונו כל ההיבטים הביטחוניים והצבאיים כולל נושא אספקת הנשק של רוסיה".

 

גורם בפמליית ראש הממשלה הביע סיפוק רב מהקמת המנגנון והוא הוגדר על ידו "כהישג הגדול ביותר של הביקור ברוסיה". ראש הממשלה סירב להתייחס בדבריו היום לדיווחים לפיהם רוסיה עומדת לצייד את סוריה במערכת טילי הקרקע s-300.

 

ראש הממשלה נשאל האם מדבדב שוחח איתו על אפשרות שישראל תתקוף את איראן. "מעולם לא הודעתי שיש בכוונת ישראל לתקוף את איראן, לא מסרתי תאריכים משוערים ולא מתווה ספציפי", אמר אולמרט.

 

הוא הוסיף: "אמרתי בכמה הזדמנויות שיש הפרזה בהכרזות. אמרתי גם בעבר ואני אומר גם היום: ישראל לא תהיה מוכנה לסבול איראן גרעינית. בכל מקרה מדובר באחריות בראש ובראשונה של הקהילה הבנילאומית והמעצמות הגדולות, כמו ארה"ב רוסיה יפן גרמניה ובריטניה".

 

אולמרט הדגיש את מחויבותה של רוסיה לבטחונה של ישראל. "הנשיא הרוסי הביע הסתייגות נחרצת, בצורה שלא יכולה להיות יותר חדה באשר להתבטאויות של נשיא איראן כלפי ישראל", אמר אולמרט, "ההסתייגות שלו היתה נמרצת נחרצת וחדה והיתה לו גם אמירה חדה וברורה על כך שרוסיה אינה תוכמת בהתגרענות צבאית של איראן".

 

הוא הוסיף, בעניין סוגיית הגרעין, "התרשמתי שמדבדב מבין את הבעיה של התגרענות איראן, הוא גילה מידה רבה של הבנה לסיכונים שכרוכים בעניין וחזר ואמר שהוא מתנגד לאיראן גרעינית".

 

"יש לי קשר מיוחד עם פוטין"

אולמרט התייחס למשא ומתן המדיני עם הפלסטינים ואמר כי "לומר שמה שנעשה בשנה האחרונה מאז אנאפוליס זה אוויר, זו תהיה טעות. היתה התקרבות דרמטית אך עוד לא השלמנו את התהליך. אני מאחל לציפי לבני שתסיים את תהליך הרכבת הממשלה, תמשיך במשא ומתן ותביא אותו לכלל סיום. אנחנו בהחלט קרובים לסיום היום הרבה יותר מאשר היינו בהתחלה. ככל שאני אמשיך לשאת באחריות, אחתור לצמצם את הפערים הללו".

 

אולמרט התייחס לעובדה שראש ממשלת רוסיה והנשיא לשעבר ולדימיר פוטין, לא היה במוסקבה

בזמן ביקורו. "לפני דקות אחדות התקשר אליי פוטין והביע את צערו העמוק על כך שבשל נסיבות אישיות מיוחדות הוא לא היה בעיר", אמר אולמרט, "הוא הודה לי על כך שהיתה לו הזדמנות לשפר את היחסים בין רוסיה לישראל בתקופת היכרותנו. הוא הביע את רצונו להיות בקשר אישי איתי. נוצר קשר אישי מיוחד ביני לבין פוטין".

 

ראש הממשלה נשאל האם לקראת יום הכיפורים, הוא מעוניין לבקש סליחה. "אני כמו כל עם ישראל נערך ליום כיפורים, כשנגיע ליום כיפור עצמו ונגיע לתפילה בה מכה כל יהודי על החזה אז נאמר את הסליחות", אמר אולמרט, "במה שקשור לדברים האישיים שלי, הרי שמסרתי לאחרונה מספר הצהרות ודברים בתקשורת, שהיו אמורות לספק את הסקרנות של הציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים