שתף קטע נבחר

ממשלת בריטניה יוזמת הלאמה חלקית של בנקים

ממשלת בריטניה מציגה היום לפרלמנט תוכנית חירום לכלכלה הבריטית, הכוללת סיוע של 50 מיליארד שטרלינג לשמונה בנקים גדולים והלוואות של 200 מיליארד שטרלינג נוספים

ממשלת בריטניה הציגה היום בפני הפרלמנט (ד') תוכנית חירום לסיוע לבנקים הבריטים להיחלץ מהמצוקה החמורה שבה הם נמצאים עקב המשבר הכלכלי העולמי. זאת, כתוצאה מהחלטות הפגישה המשולשת אמש בין שר האוצר הבריטי, אליסטר דרלינג, נגיד הבנק הבריטי, מרווין קינג, והמפקח על השירותים הפיננסים בממלכה, אדיר טרנר. "זוהי תחילו של תהליך שאמור לפתור את בעיה קשה - סירובם של הבנקים להלוות כסף אלה לאלה", אומר דרלינג.

 

במסגרת התוכנית, מתכננת ממשלת בריטניה לבצע הלאמה חלקית של חלק מהבנקים המרכזיים בממלכה, תמורת סיוע של עד 50 מיליארד לירות שטרלינג. הבנקים אמורים לקבל מהממשלה הבריטית גם ביטחונות, בנוסף לביטחונות שהממשלה כבר העניקה לפיקדונות של לקוחותיהם.

 

בנוסף לסיוע הכספי, מתכננת הממשלה הבריטית להזרים לבנקים ולחברות הנדל"ן הלוואות קצרות-מועד בהיקף של כ-200 מיליארד לירות שטרלינג נוספים, כדי להגדיל את נזילותם. זאת, כיוון שהבנקים הבריטים חוששים להלוות כסף אלה לאלה ולחברות הנדל"ן, עקב אבדן האמון בשוק ההון, ובכך הם מחמירים את מצוקת הנזילות בשוק.

 

ההרשמה החלה

עד כה נרשמו לתוכנית, הקרויה תוכנית השבת-ההון, שמונה בנקים: אביי, ברקליס, HBOS, HSBC, לויידס TSB, נשיונואיד בילדינג סוסייטי, רויאל בנק אוף סקונלנד וסנדרט צ'רטרד.

 

הכסף שהממשלה תזרים לבנקים אמור לייצב את הבנקים הבריטים, שמניותיהם נמצאות בשבועות האחרונים בצניחה מתמדת.

 

מדובר בתוכנית התערבות מרחיקת לכת של מדינה מערבית גדולה כבריטניה במשבר הכלכלי. עד כה נמנעה בריטניה מהתערבות מאסיבית במשבר הפיננסי, בניגד למדינות אחרות, כמו ארצות הברית, רוסיה, אירלנד ואיסלנד. בריטניה נקטה בקו דומה לזה של מרבית מדינות אירופה, שהסתפקו עד כה בביטוח פיקדונות הלקוחות שלהם ובהלאמה חלקית של בנקים שעמדו בפני קריסה, כמו היפו הגרמני ודקסיה הצרפתי-בלגי.

 

תגובת HSBC

בנק HSBC הכחיש את הדיווח, ומסר בתגובה: "בנק HSBC, שהינו הבנק הגדול בבריטניה, הודיע שאינו זקוק לכסף ולא מתכוון לנצל את תכנית החירום של ממשלת אנגליה. כזכור, ממשלת אנגליה יצאה בתכנית שבין היתר מדברת על הגדלת ההון בבנקים בתמיכה של הממשלה. בנק HSBC זכאי להשתתף בתכנית אבל בתכנית אבל הודיע כי הוא לא מתכוון להשתתף בה משום שיש לו את האפשרות להגדיל את ההון באמצעיו הוא".


פורסם לראשונה 08/10/2008 09:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
HSBC: מולאם
צילום: איי פי
ברקליס: מולאם
לוידס: מולאם
צילום: AP
מומלצים