שתף קטע נבחר

יוזמה בעכו: חרם על הסוחרים הערבים

המהומות בעכו עושות את שלהן גם במישור הכלכלי: הודעת טקסט שהופצה בין תושביה היהודים של העיר קוראת להחרמת בעלי המלאכה והסוחרים הערבים

הסוחרים ישלמו את המחיר: קבוצה מיהודי עכו התארגנה בקריאה לחרם על הסוחרים, בעלי המלאכה ובעלי העסקים הערבים בעכו, בתגובה לאירועי יום כיפור בעיר. 

 

מאז מוצאי החג נשלחו הודעות טקסט בין התושבים היהודים בעיר, ובהן הקריאה הבאה: "יהודי יקר! לאחר פוגרום כיפור הנוראי בעכו, כולנו נתאחד לחרם כלכלי וכללי על הסוחרים הערבים ובעלי העסקים". מקבלי ההודעה אף התבקשו להפיצה בין חבריהם ומכריהם. 

 

בהפגנות שנערכו בעיר הופצו כרוזים, שבהם נכתב "יהודי לא קונה מערבי". ל-ynet נודע שאישיות תורנית בכירה בעיר אישרה לערוך את החרם. חרמות מסוג זה התארגנו באופן ספונטני גם בעקבות אירועי אוקטובר 2000 ובמשך תקופה ארוכה של קרוב לשנה מיעטו יהודים לערוך קניות ואף לבקר בעיר העתיקה בעכו. ניסיון דומה היה גם בעקבות האירועים האלימים במוצאי שמחת תורה לפני שנתיים, אולם אז לא צלח החרם.

 

כבר עתה, ספגו העסקים הערביים בעכו מכה קשה. העירייה ביטלה את פסטיבל עכו לתיאטרון אחר - מקור הכנסה לא קטן עבור בעלי העסקים בעיר העתיקה.

 

קצין משטרה בכיר בעיר העריך בשיחה עם ynet כי "הציבור הערבי בעכו ישלם מחיר כלכלי כבד על האירועים של ערב יום כיפור. הם הצליחו לעצבן פה את הציבור היהודי בצורה חמורה ואני לא רואה איך בשנים הקרובות ייסלח להם". 

 

אולם גם הסוחרים היהודים ניזוקו. הם יידרשו לשלם מכיסם סכומים ניכרים על הנזקים שגרמו הערבים בערב יום כיפור, משום שבחלק מהעסקים, הנזק לא עבר את סף ההשתתפות העצמית של הבעלים.

 

בנוסף, המדינה לא מכירה באירועי ליל יום הכיפורים כ"מעשי איבה", ולכן לא תפצה באמצעות מס רכוש את הסוחרים. מרשות המסים נמסר בתגובה: "למס רכוש אין מנדט לטפל בנזקים, משום שהם לא נגרמו כתוצאה מפעולות אויב, כהגדרתן בחוק. עם זאת, מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, שוחח עם ראש עיריית עכו, והציע לו עזרה לוגיסטית ככל שיידרש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מהומות בעכו
צילום: ערן יופי כהן
מומלצים